İstanbul Sözleşmesi'nin Tartışıldığı Temmuz Ayında Tam 36 Kadın Katledildi!

01.08.2020
dnizgk
Onedio Üyesi
2K
5

**Kadına karşı şiddetin önlenmesi amacıyla hazırlanan İstanbul Sözleşmesi, Türkiye'de.****bundan tam 6 yıl önce.yürürlüğe girdi. Türkiye sözleşmeyi imzalayıp onaylayan ilk devlet olmuştu. Ancak sözleşme son dönemde bazı kesimler tarafından yeniden tartışmaya açıldı. 'Aile yapısını bozuyor' denilen sözleşmeden çıkılsın mı, çıkılmasın mı.****tartışmalarının yapıldığı.**Temmuz ayında ise tam 36 kadın cinayete kurban gitti..

Kadın cinayetleri,.****#36Kadın ve #KadınKatliamıVar etiketleriyle sosyal medyanın da gündemi oldu. Binlerce kişi kadın cinayetlerine ve İstanbul Sözleşmesi ile ilgili tartışmalara tepki gösteriyor.

AKP hükümeti Temmuz ayının başında sözleşmeden çekilebileceğine ilişkin ilk sinyalleri vermeye başladı.

AKP Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, "Nasıl imzalanmışsa aynı şekilde çıkılır" dedi. 🎥

Kadın örgütleri ise çekilmek bir yana sözleşmenin tam olarak uygulanmasını talep etti. Sosyal medyada #İstanbulSözleşmesiYaşatır etiketiyle çağrılar yapıldı.

Tüm bu tartışmalar boyunca tam 36 kadın öldürüldü

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'nun bugün açıkladığı rapora göre, Temmuz'da 36 kadın cinayeti işlendi, 11 kadın ise şüpheli bir şekilde ölü bulundu.

Platformun raporunu açıklamasıyla birlikte #36kadın etiketi Twitter'da gündem oldu.

Bunları da Mutlaka Oku

Yorumlar
nemesis_1881

Öldürülen kendi kızları , eşleri , anneleri olsa değil sözleşme anayasayı , ülkeyi komple elden geçirirler. Bana sokmayan yılan bin yaşasın zihniyeti! O yılanların bin yaşaması için illa sizi sokmaması mı lazım allahın belaları? Sessiz kaldığınız her dk her sn öldürülen her can için yeryüzündeki tüm yılanlar alayınızı soksun! İnşallah sizin de başınıza gelir belki o zaman anlarsnz olmayan adaletinize tüküreyim ben ülkenin yüz karaları!

4 gun Önce
blizzard

İmzalayan tarafın sorumluluklarını yerine getirme konusunda ciddi bir sıkıntısı olduğunu gösterir bu.

4 gun Önce
TÜM YORUMLARI GÖR (5)
Bu içerikleri de okumak isteyebilirsiniz