Vatandaşın Kafası Karıştı: Yasak Yanlış Anlaşılınca Cadde ve Sokaklar Boş Kaldı

21.11.2020
emre-ordu
Onedio Editörü
58K
25

Koronavirüs önlemleri kapsamında hafta sonu uygulanacak sokağa çıkma yasağı bu akşam saat 20:00'da başlıyor. Ancak yasak yanlış anlaşılınca birçok kentte cadde ve meydanlar boş kaldı, esnaf dükkanını saat 10:00'dan sonra açtı..

İçişleri Bakanlığı tarafından korona virüs tedbirleri kapsamında bugün akşam 20.00'den sonra başlayacak olan sokağa çıkma kısıtlamasını vatandaşlar yanlış anladı.

Uygulamanın bugün sabahtan itibaren geçerli olduğunu düşünen vatandaşlar sokağa çıkmayınca Kayseri'de tarihi Cumhuriyet Meydanı boş kaldı.

Kısıtlamayı yanlış anladıklarını söyleyen vatandaşlar, sokağa çıkmak için saat 10'u beklediklerini, kısıtlamanın akşam 20.00'de başlayacağını öğrenince işlerini halletmek için dışarı çıktıklarını belirtti.

Trafiğin en yoğun olduğu caddelerde de bir yoğunluğun oluşmadığı görüldü. Ayrıca, binlerce kişinin yoğunluk oluşturduğu Cumhuriyet Meydanı'ndaki sessizlikte havadan görüntülendi.

Tüm yurtta olduğu gibi Antalya'da da yasaklara uyuldu ve dün saatler 20.00'yi gösterdiğinde iş yerleri kepenk indirdi. Ancak vatandaşlar sabah saat 10:00'a kadar sokağa çıkma yasağı olduğunu sanınca işlek cadde ve sokaklar boş kaldı. Kimi esnaf dükkanını açarken kimi dükkanların kapalı olduğu göze çarptı.

Muratcan Işık yasakların yanlış anlaşıldığını belirterek “Ben sosyal medyadan sokağa çıkma yasağı olduğunu gördüm. O yüzden dün akşam da çıkamadım. Kimin ne dediği belli değil ki. Bilmiyorum ki şu anda da millet dışarıda. Ceza yesek ne olacak? Hatta yasak mı değil mi ondan da emin değilim. Hiçbir fikrim yok. Korkuyorum ağabey yalan değil. Şimdi polis görsem kaçacağım" dedi. Muhabirin “Korkmayın şu an sokağa çıkma yasağı yok" demesi üzerine Işık, “İşte onu bilmiyordum. Az önce teyzem yanıma kahvaltıya gelecekti ama yasak dedi. Ben de ondan öğrendim yasak olduğunu ama baksanıza millet dışarıda geziyor. Yapacak bir şey yok" ifadelerini kullandı.

Remziye Sultan Ağca da insanların sokakta olmamasının nedeninin 'korku' olduğunu ifade ederek, “Sokağa çıkma yasağını insanlar ya yanlış anladı, ya da çok korkuyorlar. Ama ben korkmuyorum" dedi.

Kocaeli'de de çok sayıda vatandaş yanlış anlamanın etkisiyle sabah saatlerinde sokağa çıkmadı. Kocaeli'nin ilçeleri de dahil olmak üzere çeşitli noktalarında 7/24 görüntü alan şehir kameralarında cadde ve sokaklardaki sakinlik ve çok az sayıda insan olması dikkat çekti.

Yorumlar
metal

Doğru düzgün bilgilendirme yapmayı beceremiyorlar, insanların da kafasını karıştırıyor gerizekalılar. Halk da ne yapacağını şaşırıyor haliyle.

4 gun Önce
balyoz

burada salak olan halk değil devlet. gece uykuda yasak mı olur? bu kısıtlamanın etkili olabilmesi için sabah 10 akşam 20 arası yasak olmalı. o kadar saçma bi yasak getirdiler ki halk yanlışı düzelterek doğrusunu yapmış.

4 gun Önce
TÜM YORUMLARI GÖR (25)
Bu içerikleri de okumak isteyebilirsiniz