Trump'tan Suriye Mesajı: 'Bu Sonu Olmayan Saçma Savaşlardan Çekilme Vakti Geldi'

07.10.2019
emre-ordu
Onedio Editörü
27K
34

ABD Başkanı Donald Trump, "Yılar önce ABD yalnızca 30 gün süre ile Suriye'ye gitti. Orada kaldık ve hiçbir amacı olmayan bir savaşın daha da derinine çekildik. Sonu olmayan bu saçma savaşlardan çekilmenin vakti geldi." dedi..

Donald Trump, ABD askerlerinin Suriye sınırından çekilmesi konusunda "Bu sonu olmayan saçma savaşlardan çıkmamızın zamanı geldi." ifadesini kullandı.

"Kürtler bizimle savaştı ancak bunu yapmaları için çok para ödendi"

Trump, Twitter hesabında art arda yaptığı paylaşımlarda, "Kürtler, bizimle savaştı ancak bunu yapmaları için onlara çok para ödendi ve teçhizat verildi. (Kürtler) Yıllardır Türkiye'ye karşı savaşıyorlar. Bu savaşı 3 yıl boyunca engelledim ancak bizim için bu saçma, çoğu aşiret kaynaklı, sonu gelmez savaşlardan uzaklaşmamızın ve askerlerimizi eve geri getirmenin artık zamanı." ifadesine yer verdi.

"ABD'nin, 30 günlüğüne Suriye'de olması gerekiyordu ve bu yıllar önceydi. Kaldık ve bir hedef olmaksızın savaşın içine gömüldük." değerlendirmesinde bulunan Trump, göreve geldiğinde "IŞİD'in bölgede at koşturduğunu" savunarak çoğu Avrupalı olmak üzere binlerce IŞİD üyesinin yakalanması dahil bu örgütü yüzde 100 yenilgiye uğrattıklarını belirtti.

"IŞİD'liler ile ne yapacağınızı çözmeniz gerekecek"

Trump, Avrupa'nın yakalanan IŞİD üyelerini istemediğini ve ABD'nin bu kişileri tutmasını talep ettiğini belirterek şunları kaydetti:

"Ben de 'Hayır biz size büyük bir iyilikte bulunduk ve siz de bunları inanılmaz maliyetlerle ABD hapishanelerinde tutmamızı istiyorsunuz. Bunlar yargılanmak üzere sizin' dedim. (Avrupa) Onlar da yeniden ABD'nin her zaman NATO'daki 'enayi' olduğunu düşünerek 'hayır' dediler. Bizler sadece yararımıza olan yerde ve sadece kazanmak için savaşacağız. Türkiye, Avrupa, Suriye, İran, Irak, Rusya ve Kürtlerin artık bu durumu, 'mahallelerindeki' IŞİD savaşçılarıyla ne yapacaklarını çözmeleri gerekecek. Hepsi IŞİD'den nefret ediyor ve yıllardır düşmanlar. Bizler 7 bin mil ötedeyiz ve bizim yakınımıza bir yere gelirlerse IŞİD'i yeniden ezer geçeriz."

Yorumlar
sersemsafak

Abd Karasinek gibi yumurtalarını bıraktı bölgeye. Güvenli bölge dedikleri masal orda terör devleti kuruldu kimsenin hiçbir yere gittiği yok. Sayemizde abd ve rusya bölgeyi işgal etti. Kardeşim esat oldu eset. Bop projesi başarıya ulaştı. Türkiye’nin güvenliği Suriye’nin birliği ile doğru orantılı. Yapılan hatalardan dönmenin tek yolu bölgedeki tüm terör pislikleri temizlenip Suriye yi Suriyelilere bırakmak. Güvenli bölgeyi oluşturduk diyelim. Yarın Rusya İran Suriye buradan çık dediğinde ne yapacağız. Millet zam yağmurundan bıktı usandı. Kaldıracak gücü kalmadı. Olan yine milletime ve Mehmetime olacak çok üzgünüm.

1 hafta Önce
hadibeyaaa

Bütün savaşlar saçmadır.Olan halktan sıradan insanlara olur.İktidar elitlerinin burnu bile kanamaz.Binlerce korumalarının arasından savaş naraları atarlar.Kazanan silah tüccarları olur.Kaybeden dünya ve insanlık...

1 hafta Önce
TÜM YORUMLARI GÖR (34)
Bu içerikleri de okumak isteyebilirsiniz