Konforları Bozulmadan Koronavirüs Testine Ulaşan Zenginler ve Hastane Köşelerinde Test Kuyruğunda Can Çekişen Fakirler

25.03.2020
aburoski
Onedio Editörü
101K
40

Kim demiş aynı gemide olduğumuzu?

Koronavirüs tüm dünyaya dalga dalga yayılırken bizim de kapımızı ne yazık ki çaldı. Zaten bu davetsiz misafirin bize uğramadan turuna devam etmeyeceğini hepimiz biliyorduk. Şimdi bu kara beladan kurtulmanın yollarını arıyoruz.

Kendimizi evimizde izole edip, yaşlıları koruyarak bir şekilde bu illetin bize bulaşmasını önlemeye çalışıyoruz. Hep birlikte bir mücadelenin içindeyiz. Buraya kadar her şey normal. Peki ya bu virüsten korunma meselesinin başka bir yüzü olduğunu hiç düşündünüz mü?

Şimdi biraz eğri oturup doğru konuşma zamanı. Öncelikle bu virüsün zengin ve fakir insanları eşitlediğini, aynı gemide olduğunu düşünen insanlar bi' hayli fazla.

Her durumda olduğu gibi yine işin derinliklerine inmeden birileri gemi edebiyatı yapmaya başladı. Evet, belki virüs insan seçmiyor her insana bulaşabiliyor ama peki ya sonrasında ne oluyor?

Hemen karşılaştırarak söyleyelim. Mesela paranız ve üç beş hatırı sayılır dostunuz varsa belirti bile göstermeden Koronavirüs testi yaptırabilirsiniz.

Paranız ve üç beş hatırı sayılır tanıdığınız yoksa da belirti gösterseniz bile Koronavirüs testini yaptırmak için ecel terleri dökebilirsiniz.

Paranız varsa evinize test için gelebilecek sağlık personeline de sahipsiniz demektir ama paranız yoksa devlet hastanelerinde birçok insanla aynı odanın içinde müdahale edilmesini beklersiniz.

Bir de test kiti sorunu yaşandığı bu zamanda belirti gösteren insanlara ağır olmadığı sürece evinde izole olması söylenirken belirti bile göstermeyen insanlara neden test yapılır?

Bu dünyanın birçok yerinde böyle sadece Türkiye'ye özgü bir durum değil.

Yakında yoğun bakımda yatak doluluğu olduğunda -umarım olmaz- yatak kavgaları bile başlayabilir. Parası olanın tedavi olabileceği bir süreç hiç de yabancı değil bize.

Bu süreçte de güçsüzün imkansızlığını güçlünün nasıl da heba ettiğini göreceğiz. Ya da fakirin nasıl da mağdur edildiğine hep birlikte şahit olacağız.

Şimdi siz de aynı gemide olduğumuzu düşünüyor musunuz? Yorumlarda hep birlikte konuşalım, tartışalım!

Bunları da Mutlaka Oku

Yorumlar
bykzlt

İstediğin kadar piyasacılık yap ekonomik sistemleri eşitlik ve özgürlük adı altında pazarla teknoloji geliştir yeni gezegenler keşfet ama bir virüs karşısında ilkelsin. Fiziksel dünyada ilerleme kaydedilse de gerçekte gelişmiş olunsaydı insan bilicinde daha fazla ilerleme kaydeder sınıflar arası eşitsizlik bu kadar derin olmaz bir avuç azınlık hayatlarımızı belirlemezdi, eğer her şey insan içinse gelişmişlik budur. Varolan ne varsa soyut ve somut hepsi bir düzene bir sınıfa hizmet etmekte. Nasıl düşüneceğimizden aldığımız kararlara kadar kime hizmet ettiğimiz aslında modern köleler olduğumuz çok belli çoğumuz bu durumun bilincinde yerine göre şikayetlerimiz farkındalıklarımız var ama kimse rüyadan uyanmak istemez güce tapmak benliğimize işlemiş :)) Ucu hacısabancı kardeşime dokunduğunda aynı gemideyiz çünkü günde yeterli beslenememe sonucu oluşan hastalıklardan ölen 28 bin insan dünyayı alarm seviyesine getirmez. Bir virüs her kesimi tehdit ettiği için suni olarak aynı gemideyiz.

4 ay Önce
silversurfer-eagle

Onedio’yu en az 4-5 yıldır takip ederim, her gün muhakkak bir kaç kere bakar ve içeriklerin eğlenceli ama çoğu zaman “boş” ve magazinsel olduğunu düşünürüm.. Ama bu içerik bugüne kadarki en mantıklı ve isabetli içerik olmuş.. ne yazık ki ülkemizde çok ciddi bir sınıf farkı var.. gelir adaletsizliği sayesinde de makas her geçen gün açılıyor.. bir grup insan “at gözlüğü“ takmış çevresinde olan biteni tam anlamıyla göremiyor, algılayamıyor.. bir kısmı da pollyanna gibi toz pembe görüyor hayatı ya da menfaatleri uğruna, bazı şeyleri kaybetmemek için sessiz sakin kalmayı tercih ediyor.. ama “real life” çok farklı.. hele de böyle bir global felaketle yüzleşince hayatın ne kadar değerli olduğunu ama her insanın da kendi için değerli olan bu “yaşama hakkını” korumanın o kadar da kolay olmadığını, en insancıl temel haklarına bile ulaşabilmenin ne kadar zor olduğunu anlıyoruz maalesef...

4 ay Önce
TÜM YORUMLARI GÖR (40)
Bu içerikleri de okumak isteyebilirsiniz