Yolsuzluk Her Yerde! Çekya’da 16 Milyon Euroluk Yandaş Proje Gönüllü Yazılımcılar Sayesinde Bedavaya Yapıldı

30.06.2021
yilbasisusu
Onedio Editörü
12K
5

Bildiğiniz üzere adam kayırma ve yolsuzluk dünyanın her yerinde maalesef ki yapılıyor. Bunun en yakın örneklerinden biri de Çekya’da yaşandı. Gelin sizlere 16 milyon euroluk dev bir projenin nasıl iki gün içinde gönüllü yazılımcıların da desteğiyle yapılabildiğini en ince ayrıntısına kadar anlatalım.

Çekya pek çok insanın da tahmin edebileceği üzere dünyanın özellikle de özel sektör bazında en çok yolsuzluk yapılan ülkelerinden biri.

Hatta öyle ki aşırı yüksek meblağlara yapılmış olan pek çok anlaşma Çekya hükumetinin resmi kayıtlarına da geçmiş durumda.

Şimdi gelin bu olayın nasıl gerçekleştiğini inceleyelim.

2020 yılının Ocak ayında Asseco Central Europe adlı bir şirket ülkede dev bir e-ticaret platformu yapmak üzere harekete geçiyor ve 16 milyon euro değerindeki bir sözleşmeye imza atıyor. Ancak bunu ihaleye girmeden yapıyor!

Tabii bu durum ortaya çıkınca halk büyük tepki gösteriyor. Birçok miting düzenleniyor.

Yolsuzluk karşıtı bir örgüt olan Znamkamarada da bu olayların ardından bu e-ticaret platformunu tek bir kuruş bile almadan kurabileceğinin sözünü veriyor.

Ardından Facebook üzerinden bir grup kuruluyor ve kodlama yapmayı bilen herkes destek vermek üzere çağırılıyor.

Tabii tepkiler büyüyünce ülkenin Başbakanı, Znamkamarada ile masaya oturma kararı alıyor ve sözleşmenin iptal edileceği konuşuluyor.

Ardından bir hackathon başlatılıyor. 194 bilgisayar programcısı proje için harıl harıl çalışmaya başlıyorlar. Tabii harıl harıl diyince öyle aylarca çalıştıklarını düşünmeyin.

E-ticaret platformunu tamı tamına 48 saatin içinde kuruyorlar!

Yapılan kapsamlı testlerin sonucunda hükumet de platformu kullanmaya karar veriyor, yani onaydan da geçiyorlar!

Tabii her şey ücretsiz yapılıyor bu süreçte! Asseco ile olan sözleşme de iptal ediliyor haliyle.

Ülkenin Ulaştırma Bakanı'nın da işine son veriliyor olaydan sonra. Yani vatandaşların 16 milyon euroluk vergisi kurtarılmış oluyor böylece!

Siz ne diyorsunuz bu işe? Yorumlarda buluşalım!

Yorumlar
yorumcum

Akp diye biliniyor da CHP kendi belediyelerinde yapmıyor mu yani şimdi? :)) CHP ak kaşık mı şimdi? Bu ülkenin düzeleceğine dair umudum yok çünkü A parti B parti konusu değil olay, kan meselesi içinde olacak insanın önce içinde! Olan sana bana halka oluyor.

3 ay Önce
oguzzzzzzzzz

Bizim ülke için çerez parası 16 milyonluk yolsuzluk bizimkileri milyar dolardan aşağısı kesmiyo artık

3 ay Önce
TÜM YORUMLARI GÖR (5)
Bu içerikleri de okumak isteyebilirsiniz