Yeşilköy Hastanesi'nde Çalışan Doktor: 'Sağlık Turizmi İçin Kuruldu Ama Koronavirüs Tedavisine Bile Yetemiyoruz'

05.08.2020
nihat
Onedio Editörü
18K
15

Atatürk Havalimanı pisti üzerinde kurulan Yeşilköy Hastanesi'nin çalışanları, son bir ay içinde vaka sayılarının ciddi şekilde arttığını ve buna bağlı olarak nöbet sayılarının arttığını, ancak hastaneye yeni sağlık personeli alımının olmadığını söyledi.

Hastane çalışanları ayrıca, koronavirüs riskine karşın düzenli test yapılmadığını da ifade etti..

JurnalTR'den Onur Dalan'ın haberine göre, koronavirüs salgını ile mücadele etmek ve Türkiye'de sağlık turizmini güçlendirmek adına kurulan Yeşilköy Çok Amaçlı Acil Durum Hastanesi'ndeki çalışanlar, artan vakalarla birlikte yoğunlaşan nöbetlerden ve testlerin yapılmamasından şikayetçi.

Erdoğan'ın açılışında "Bizim buradaki hesabımız sağlık turizmine yönelik, yurt dışından gelenler uçaklarla gelecekler ve tedavilerini yapıp uğurlayacağız. Türkiye bu noktada sağlık üssü olma görevini yapacak." dediği hastane, çalışanların aktardığı bilgiye göre artan vakalarla birlikte yeniden pandemi hastanesi olarak çalışıyor.

'Burada oturmuş bir sistem yok'

Hastanede çalışan bir doktor, son 2 ayda yaşananlarla ilgili olarak şu açıklamayı yaptı:

“Burada oturmuş bir sistem yok. En çok bunun sıkıntısını yaşıyoruz. Çalışma düzenimiz sürekli olarak değişiyor. Ben 2 aydır burada görev yapıyorum. Buranın kendi doktoru yok, hep dışarıdan görevlendirme ile gelen hekimler çalışıyor. Başka hastanelerden uzmanlar görevlendirme ile geliyor, bu da hastanenin çalışma sistemini ve sürekliliği etkiliyor. Vaka sayısı arttıkça servis sayısı da zamanla artırıldı, ama aynı oranda sağlık personeli ve hekim sayısı artmadı. İlk başladığımda 1 ayda 24 saatlik 7 nöbet tutuyordum, şu an 11 nöbet tutuyorum. Bir servise tamamen tek başıma bakıyorum, hastane ilk açıldığında daha fazla doktor ilgileniyordu.”

''Havalandırma sistemi bozuk, yoğun bakıma alamıyoruz' diyorlar'

Doktor, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Burası açıldığında sağlık turizmi için hizmet vereceği söylendi ama şu an öyle bir durum yok. Sağlık turizmini bırakın koronavirüs tedavisine bile yetemiyoruz. Teknik eksiklikler halen halledilemedi, yoğun bakıma hasta alamıyoruz. Yoğun bakıma alınması gereken hasta olduğunda başka bir hastaneye sevk ediyoruz. Buranın da yoğun bakımı var ancak yatış gerektiğinde yetkililer ‘Havalandırma sistemi bozuk, yoğun bakıma alamıyoruz’ diyorlar.

Ben birincil başvuru yerinde çalışmıyorum ancak başvurular arttı. Hastalar buraya sevk ile geliyor. Avrupa yakasında özellikle son 1 aydır burayı dolduracak vaka hep oldu. Yoğunluğun diğer hastaneler de arttığını biliyorum. Biz yoğun bakıma hasta yatıramıyoruz ancak sevk ettiğimiz hastanelerin yoğun bakım servisleri genel olarak dolu. Yoğun bakım hasta sayısı genel olarak arttı."

'Sağlıkçılara rutin tarama yapılmıyor'

“Nöbet saatlerimizin artması dışında başka belirsizlikler de var. Bu kadar yoğun bir tempoda ve risk altında çalışmamıza rağmen 1 ay sonrası için önümüzü göremiyoruz. Herkes belirsizlikten şikayet ediyor. Benim geçici görevlendirmem Temmuz sonunda bitiyordu, Ağustos sonuna kadar uzattılar. Büyük ihtimalle Eylül sonuna kadar da uzayacak. Ama bu konuda bir planlama yapılması lazım. Yoksa bu yoğunluğu bir yerden sonra kaldıramayacağız. Ve risk altında çalışıyoruz. Evet, önlemler alınmaya çalışılıyor ancak yine de yemekhane, dinlenme odası gibi ortak kullanılan alanlar var. Sağlık personeline rutin tarama testi yapılmıyor. Biz şikayetçi olmadan bunun yapılması ve belirti gösterenlerin bir süre hastaneden uzak kalması gerekiyor. Ve sağlık personelinde vaka sayısının giderek arttığını görüyoruz. Bu yapılmazsa eğer bu sayı giderek artacak ve maalesef ölümler olacaktır"

Bunları da Mutlaka Oku

Yorumlar
halil-degerli

Dünyada bir ayda hastane kurulamaz.... Hastane sadece duvar demek değil... Ekip.... Doktor... Hemşire... Hastabakıcı.... Temizlik ve yemekhane.... Güvenlik... .... Tıbbı cihazlar ... Bilgisayar ve elektronik altyapı..... ..... Artı hastanenin konumu itibariyle uçaklar manyetik alan yayıyor ve tıbbi cihazları etkiler... ........ "Ben yaptım oldu " .... Bizce hiç olmadı.... ....... Göz boyamak yerine mevcudu en efektif şekilde değerlendirseniz çok daha iyi olmaz mıydı.... ...... Reis hep yanlış hep yanlış..... Ne zaman doğru birşey olacak.... ..... 🇹🇷🇹🇷🤪🤪😡😡

1 ay Önce
samanistanli

üniversiteli arkadaslarım bile yaz geldi diye tatil yerlerinde bikiniyle instagrama foto yüklemenin derdine düşmüşken devlet ne yapsın? Her yeri yasakladıgında da aglıyorsunuz, her yer açık olduğunda tedbire uymuyorsunuz. Demek ki aramızda ölmesi gerekenler var, yapacak bir şey yok

1 ay Önce
TÜM YORUMLARI GÖR (15)
Bu içerikleri de okumak isteyebilirsiniz