Varlık Fonu'na Devredilince Milyarlarca Lira Zarar Eden BOTAŞ, İhale Kanunundan Çıkarılıyor

21.11.2020
emre-ordu
Onedio Editörü
7K
10

TBMM’de görüşülen Elektrik Piyasası Yasa Teklifi'ne göre BOTAŞ doğalgaz alım ihaleleri, Kamu İhale Yasası kapsamının dışına çıkarılacak. BOTAŞ'ın Varlık Fonu'na devrinin ardından milyarlarca TL zarara uğratıldığına dikkat çeken muhalefet, düzenlemeye tepkili..

Kamu İhale Yasası’nın 3. maddesinde bazı kamu kurum ve kuruluşlarının belli bir parasal limitin altındaki mal ve hizmet alımları kapsam dışında tutuluyor.

Cumhuriyet'ten Mustafa Çakır'ın haberine göre,Meclis’te görüşmeleri devam eden Elektrik Piyasası Yasa Teklifi’yle BOTAŞ ve bağlı ortaklıkları ile yurtdışında kurdukları şirketler için bu parasal limit uygulanmayacak. Böylece BOTAŞ’ın alımları Kamu İhale Yasası kapsamı dışına çıkarılmış olacak.

AKP’nin 2017’de Varlık Fonu’na devrettiği BOTAŞ, o tarihten bu yana zarar ediyor. 2017’de 3.3 milyar lira kâr eden BOTAŞ, 2018’i 2.4 milyar lira zararla kapattı. 2019’da ise zarar hızla artarak 5.6 milyar liraya yükseldi. İktidara göre artan zarar “yüksek finansman giderlerinden” kaynaklandı.

CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, teklif ile yeni bir doğalgaz piyasası yaratıldığına dikkat çekerek “Yapılmak istenilen değişiklik BOTAŞ’ın tabutuna çakılan son çividir” dedi ve şöyle devam etti:

“1974’te kurulan ve yakın tarihe kadar en kârlı KİT’lerden biri olan BOTAŞ, AKP sayesinde çöküşün eşiğine geldi. Kullandığımız doğalgaza 2018-2019 arası yüzde 64 zam gelmiş olmasına rağmen sadece zarar değil, borç da katlandı. Varlık Fonu’na devredilmeden önce sadece 10.2 milyar TL borcu olan BOTAŞ’ın, 2019 itibarıyla borcu 45 milyar seviyesini aşmış durumda. Kurum ölüm döşeğinde.”

Avrupa ülkeleri 1000 metreküp doğalgaza 120 dolar öderken Türkiye’nin iki katını ödemek zorunda kaldığına dikkat çeken Tarhan, “Faturalar vatandaşın cebini yakıyor. Bu başarısızlığın mimarları şimdi ihale kanunundan da kurtulmak istiyor. Bu yetki ile BOTAŞ Türkiye’yi on milyarlarca dolar zarara uğratacak sözleşmeler yapabilecek” dedi.

Yorumlar
cengizkhan

Artan zararın nedeni yüksek finansman giderleri değil be islamcı kafalılar. 2017 de kar ederken de aynısı vardı. Zarar etmesinin iki nedeni var. Birincisi avrupanın örn;100 USD aldığı gazı 200 usd almanız (aradaki 100 usd artık kimler arasında paylaşılıyor kim bilir), bir diğeri de Varlık fonu denetlenemez olduğu için onun da kasasını boşaltmanız.

4 gun Önce
erdalbakkall

Adalet ve Kalkınma Partisi = Adaletin de amına koydular, kalkınmanın da..Memleketi yönetmeye değil sikmeye gelmişler.

4 gun Önce
TÜM YORUMLARI GÖR (10)
Bu içerikleri de okumak isteyebilirsiniz