Uzayda İşlenen İlk Suç Olabilir: Eşinin Banka Hesaplarına İzinsiz Giren Astronota Soruşturma

26.08.2019
yasin-arrslan
Onedio Editörü
25K
12

 

NASA, bir astronotun Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan boşanmak üzere olduğu eşinin banka hesaplarına girmesi üzerine soruşturma başlattığını duyurdu. Bu olayın tarihte uzayda işlenmiş ilk suç olabileceği belirtiliyor.

 

 

BBC Türkçe'nin aktardığı habere göre, Astronot Anne McClain, kendisine boşanma davası açan eşi Summer Worden'ın Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan banka hesaplarına girdiğini kabul etti, ancak yanlış bir şey yapmadığını söyledi.

Bir süre önce Dünya'ya dönen McClain, New York Times gazetesine avukatı aracılığıyla yaptığı açıklamada, hesapta faturalar ve Worden'ın birlikte büyüttükleri oğlunun bakımı için yeterince para olup olmadığını kontrol etmek istediğini belirtti.

Worden'ın Federal Ticaret Komisyonu'na şikayeti sonrası NASA Teftiş Kurulu inceleme başlattı.

 

McClain, subay olan Worden ile 2014’te evlenmiş, 2018'de ise boşanma kararı almıştı. West Point askeri akademisinden mezun olan ve Irak'ta savaş pilotu olarak 800 saat uçuşu bulunan MsClain, 2013'te NASA'ya girdi.

Uluslararası Uzay İstasyonu'nda altı ay görev yapan MsClain, sadece kadın astronotların katıldığı ilk uzay yürüyüşüne seçilmişti. Ancak uzay kıyafetinin ölçüleri uymadığı için, güvenlik endişesiyle MsClain'in bu yürüyüşe katılmasından son anda vazgeçildi.

Eğer olay kabul edilirse dava uzayda işlenen ilk suç olarak geçebilir.

Uluslararası Uzay İstasyonu ABD, Rusya, Avrupa, Kanada ve Japonya'ya ait. Anlaşmada Avrupa tek bir ülke olarak geçiyor.

 

Ortaklar arasında varılan anlaşma uyarınca burada görev yapan kişiler ve mülkleri için astronotların vatandaşı olduğu ülkelerin yasaları geçerli.Anlaşma, örneğin bir Kanadalı astronotun uzayda suç işlemesi halinde Kanada yasalarına, bir Rus kozmonotun suç işlemesi halinde de Rus yasalarına göre yargılanmasını öngörüyor.

Anlaşmada astronotların "Dünya'ya iadesi"yle ilgili düzenleme de mevcut. Herhangi bir ülke, kendi vatandaşı olan bir astronota karşı suç işleyen diğer astronotu yargılamak üzere iadesini talep edebiliyor.

Uzmanlar, uzayda işlenebilecek suçlar için yasal çerçeve olmasına rağmen bunların şimdiye kadar hiç işletilmediğine dikkat çekiyor.

Yorumlar
guybrush

Bu kadar geç kalınmasının tek sebebi bizim uzaya gidememiş olmamızdır. Yoksa şimdiye kadar kadın astronotlara taciz, uzaydan çocuk istismarı, uzayda namus cinayeti gibi suçlar çoktan işlenmiş hatta yörüngede geçici hapishane kurulmuş olurdu. Neyse ki bu konudaki rakiplerimizden Hindistan tam gaz geliyor oralara yakında.

4 ay Önce
bykzlt

Nette ki bilgilerde şöyle bir sorunsal vardı "Hindistan'lı astronot Kanadalı meslektaşına yumruk atıp yaralasa ve Japonya’ya ait modüle kaçsa ne olur ":D buna karşılık bilgiler; Madde mantığında esas alınan unsur, astronotların vatandaşlık bağı ile tabi oldukları ulusal hukuklardır. Ancak bu hükme alternatif olarak, astronotun fiili, milletler arası bir boyut kazanırsa, misal yukarıdaki örnek, failin hareketi neticesinde etkilenen eşya ya da şahsın hukuku kapsamında da hukuksal işlem yapılabilecektir. Dış Uzay Anlaşması’nın sekizinci maddesinde anlaşmaya taraf ülkelerin kayıtlı uzay araçlarında, fırlatıcı ülke olmaları durumunda fırlatılan araçta yargı yetkilerinin devam edeceği kuralı bulunmaktadır.

4 ay Önce
TÜM YORUMLARI GÖR (12)
Bu içerikleri de okumak isteyebilirsiniz