Uçağa, Sinemaya, Restorana Alınmayacak! Almanya'dan Dijital Aşı Pasaportu Kararı

23.02.2021
yasin-arrslan
Onedio Editörü
5K
15

AB ve Almanya, 'Dijital Aşı Pasaportu'nda anlaştı. Aşı olduğunu, cep telefonundan gösteremeyen uçağa, sinemaya, restorana ve otele alınmayacak. AB’nin Türklere durdurduğu vize de, böyle açılabilecek. Türkiye’nin, 'Aşı yaptıranın cep telefonuna aşı bilgisini girmesi' gerekiyor.

Sözcü gazetesinden Ali Gülen'in haberine göre, Avrupa Birliği, fiilen “Dijital Aşı Pasaportu”nu başlattı. Turizmin önde gelen isimlerinden Alltours, aşı pasaportu olmayanların Mayorka, Kanarya Adaları ve Yunanistan'da otellere alınmayacağını açıkladı. Uygulama 31 Ekim'de başlayacak.

Almanya'da karı onayladı

Dün de Alman hükümeti, 01.01.2022'den geçerli olmak üzere “Dijital Aşı Pasaportu” uygulaması kararını onayladı ve “Bunun için yeterince çalışma yapıldı. Uluslararası alanda bize bir engel çıkacağını sanmıyoruz” açıklaması geldi.

Avrupa Birliği, başta Türkiye olmak üzere risk bölgesi ilan ettiği bir çok ülkeye vize vermeyi durdurmuştu.

Teoride, Türklere geçen yıl yaz aylarından beri durdurulan Avrupa Birliği vizesi de, ancak “Aşı pasaportu” ile açılabilecek. Türkiye'nin, aşılananlar için bir an önce “Dijital olarak, çok dilli aşı bilgilerini girmesi” gerekiyor. Aksi halde, vizelerin açılmasının önünde yeni bir engel olacak.

Aşı komisyonu da kararı onayladı

Aşı Komisyonu Başkanı Thomas Mertens, uzun süredir tartışılan bu projeye artık hazır olduklarını belirterek, “Sinema, tiyatro, havayolları, restoran gibi yerlere dijital aşı pasaportu ile girilebileceğini artık tahmin ediyorum” diye konuştu.

Alman Hükümeti'nden gelen bilgiler de, dijital aşı pasaportunun tüm AB'de kabul gördüğü yönünde. Uluslararası alanda ise bir engelle karşılaşılmayacağı vurgulanarak, bunun yurt dışından gelenlere de rahatlıkla uygulanabileceği görüşü savunuluyor.

Yorumlar
twinpeaks

Aşı karşıtı değiliz ancak ne olduğunu bilmediğimiz bir karışımı vücudumuza sokmak istemiyoruz. 5-10 sene geçer bakarız yan etkisi yok aşı tam olarak bitmiş o zaman oluruz aşımızı tıpkı diğer aşılar gibi. Bir inşaat malzemesi bile çıktığında en az 10-15 sene deneme süresi veriliyor vücudumuz daha değersiz değil. İnsanların sağlığıyla oynuyorlar.

5 gun Önce
emre_akdag

Aşı şirketleri para kazansın diye alınmış karar işte.

5 gun Önce
TÜM YORUMLARI GÖR (15)
Bu içerikleri de okumak isteyebilirsiniz