Üç Üniversite de Online Eğitim Kararı Aldı: Eskişehir Esnafı Acil Destek Planı İstiyor

15.09.2020
yasin-arrslan
Onedio Editörü
24K
37

Üniversitelerin 2020-2021 eğitim yılının güz döneminde online eğitim kararı alması Anadolu’nun birçok şehrinde esnaf ve işletme sahiplerini felce uğrattı. Eskişehir esnafı ise bu karar sonrası acil destek planı istedi.

Sözcü’den Deniz Ayhan’ın haberine göre, öğrenci kenti olarak bilinen Eskişehir'de Anadolu Üniversitesi, Osmangazi Üniversitesi ve Teknik Üniversite'nin online eğitim kararı almasıyla iş yapamaz hale gelen esnaf  daha da zor durumda kaldı.

Esnaf zor durumda kaldı

Kentte 16 bine yakın esnaf bu durumdan dolaylı ya da doğrudan etkilenirken, zora düşen esnaf, kepenk indirme noktasına geldi. CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, esnaf ve odalarla görüşerek konuyla ilgili bilgi aldı.

'Borçlar uzun vadeli ertelenmeli'

CHP'li Çakırözer, “Esnafa ve girişimciye devlet destek vermeli. Çok acil destek paketi açıklanmalı” dedi. Hem salgın hem de vakaların yeniden artmasıyla esnafın iş yapamaz hale geldiğini dile getiren Çakırözer, “Şehrin farklı noktalarında apart, yurt, kafe, lokanta, berber gibi işletmelerin sahipleriyle bir araya geldik, konuştuk. Hepsi gerçekten zor durumda” dedi. Çakırözer, kredi ve vergi ödemelerinin, SSK primleri ve Bağ-Kur ödemelerinin en az bir yıl faizsiz ertelenmesi, borçların uzun vadeli yapılandırılması gerektiğini söyledi.

Uzaktan eğitim emlak sektörünü de etkiledi

Öğrenci kenti olan Eskişehir'de, üniversitelerin örgün eğitim yapmama kararından sonra öğrenciler apartları ve kiraladıkları evleri boşaltmaya çalışıyor. Ancak ev sahipleri ile aralarında kira kontratı bulunan öğrenciler ile mülk sahipleri arasında kriz yaşanıyor. Eskişehir'in 3 üniversitesinde yaklaşık 200 bine yakın öğrenci olduğunu ifade eden Eskişehir Emlak Komisyoncuları Oda Başkanı Gazi Çelik, “Koronavirüs nedeniyle yaşananlar Eskişehir ekonomisine bir darbe vurdu. Uzaktan eğitim kararı emlak sektörüne de darbe vurmuş oldu” dedi.

Bunları da Mutlaka Oku

Yorumlar
denverr

Ohh oldu ogrenci diyip iki üç katı kazıklamaya çalıştığınız günlere sayın açgözlü serefszler

7 gun Önce
siyahbey

Öğrenciyi sömüre sömüre zengin olan Eskişehir esnafı da ev sahibi de beter olsun. Size su veren itfaiyenin hortumunu s...!

7 gun Önce
TÜM YORUMLARI GÖR (37)
Bu içerikleri de okumak isteyebilirsiniz