TÜSEV'den Hayırseverlik Raporu: 'Dini Saiklerle Yapılan Yardımlar 2004'ten Beri Düşüyor'

14.02.2020
nihat
Onedio Editörü
5K
12

Türkiye Üçüncü Sektör Vakfı (TÜSEV) raporuna göre, Türkiye'de dini saiklerle yapılan yardımlar 2004'ten bu yana düşüyor. Rapora göre, Türkiye'de yapılan yıllık bağış ve yardım ortalaması 303 lira olurken, bu rakam yıllara göre bir azalmayı işaret ediyor..

AA'nın aktardığı bilgiye göre, TÜSEV'in yayınladığı "Türkiye’de Bireysel Bağışçılık ve Hayırseverlik Raporu" sonucuna göre, Türkiye'de yapılan yardım ve bağışlar azalıyor.

Raporda, Türkiye'de bir yıl içinde yapılan bireysel yardım ve bağışlar 17,6 milyar dolar civarında olurken, bu miktar 2018 gayri safi yurt içi hasılanın yüzde 0,5'ine denk geliyor.

Türkiye’de bir yılda yapılan tüm yardım ve bağışların toplam kişi başı yaklaşık değerinin 262,7 TL’si doğrudan yardım ile akrabalara, komşulara, diğer kişilere, dilencilere, fitre, zekât şeklinde yapılırken 40,2 TL’si sivil toplum kuruluşlarına yapılıyor. Söz konusu yardım miktarı 2015 yılında 26,7 TL düzeyindeydi.

Yaşanan bu durum, kurumsal aracılara eskisi kadar güven duyulmadığını gösteren bir veri olarak ele alınıyor.

Raporda dikkat çeken bir diğer sonuç ise, dini saiklerle yapılan yardımlarda 2004'ten bu yana yaşanan düşüş.

Araştırmaya göre Ramazan Bayramı’nda fitre verenlerin oranı 2004’te %79’dan 2019’da %58’e gerilemiş durumda.

Öte yandan, dilencilere yapılan yardımlar 2004 yılından beri önemini korumaya devam ediyor. Yapılan araştırmalara göre her 10 vatandaştan 4'ü dilencilere para veriyor.

Dilencilere para verme konusunda dini inanç ve acıma konusu ağır basarken, vatandaşların büyük bir kısmı dilencilik konusunda devlet yetkililerini sorumlu görmüyor, durumu kadere bağlıyor.

Yorumlar
ruhani

Sadakataşı hisselerinin % kaçı sende haqan. Afrika'ya neden yardım edelim, vatandaş açlıktan intihar ediyor Afrika diyorsun. Bide ülkede niye fakir var onu da düşünelim

9 ay Önce
ruhani

Verdiğin örnek çok saçma. Ülkemdeki hayvanlara yardım edeceksin tabi ki. Önce ferdi olduğun milletin refahını sağlayacaksın demek istiyorum ben. Benim ülkemdeki vatandaş kendini sokağın ortasında parasızlıktan benzin döküp yakıyorsa önceliğin kendi ülkenin vatandaşı olmalı. Gidip Afrika'ya yardım edersen kendi ülkendeki insanları görmeyip, o zaman sikerler öyle işi :D

9 ay Önce
TÜM YORUMLARI GÖR (12)
Bu içerikleri de okumak isteyebilirsiniz