Türkiye'nin Seyrini Değiştiren Tanışma: Mustafa Kemal Atatürk ve Adnan Menderes

26.09.2021
serhan-fensoy
Onedio Üyesi
93K
23

Hayat gerçekten enteresan ve sanırım Atatürk de olsan bu kadarını öngöremezdin... Bir de şu açıdan bakmak lazım: Yetenekli bir genç hızla yükseldiği siyasette ne yazık ki kendisini yakıyor.

Kaynak: Mehmed Mazlum Çelik

30'lu yaşlarının başında hem kendisi hem de eşinin isteksizliğine rağmen siyasete atılır Menderes. Fethi Okyar yeni kurulan Serbest Cumhuriyet Partisi'nde kendisine Aydın İl Başkanlığı teklif eder.

Ancak malum SCP'nin ömrü uzun sürmez ve Menderes partisindeki birçok arkadaşıyla birlikte CHP'nin yolunu tutar. Bu arada Gazi, SCP'nin kapatılışının nabzını tutmak üzere yurt gezisine çıkar.

3 Şubat 1931'de Aydın'a gelir. Menderes, SCP'den sonra CHP'nin Aydın il başkanlığını devralır ancak Gazi SCP'lilerin yönetimindeki bir CHP'yi belli ki onaylamaz ve il binasına gitmemek için elinden geleni yapar; ancak usule uygun olarak 5 dakika ayırır.

Genç Menderes ise il binasında heyecan ve stresle Gazi'nin gelmesini bekler. Ve o an gelir, Mustafa Kemal asık suratla da olsa Menderes'i ziyaret eder ve ilk sözü "Çok vaktim yok." olur.

Hatta sigara ve kahve teklifini dahi reddeder Menderes'in. Sonrasını ise isterseniz gelin Menderes'ten okuyalım.

"Başladığımız sohbette, o zamanki isimleri ile Gazi Hazretlerinin son derece alakalandıkları aşikâr görünüyordu. Orada İl İdare Kurulundan 7 aza ve İlçe İdare Kurulundan 7 aza hazırdılar."

"Fakat sohbet Atatürk’le, hemen hemen aramızda geçti. İlk defa teklif ettiğim sigarayı almayan ve kahve istemeyen Büyük Gazi’nin, memleket meseleleri üstünde sohbet derinleştikçe..."

"Kendilerine zaman zaman takdim ettiğim bir paket Gazi sigarasını içip bitirmiş olduklarını, dönüşlerinde müşahede ettim. Ve ayrıca dört kahve emir buyurdukları da bugünkü gibi hatırımdadır."

'Programlarında da aksaklık oldu. Çünkü birkaç dakikalık bir ziyaret için teşrif buyurdukları orada tam dört saat kaldılar.'

Atatürk ve Adnan Menderes Türkiye'deki çiftçilerin durumlarından ve ekonomiden söz ederler. Atatürk Aydın'dan ayrılırken Menderes'ten konuştuklarına ilişkin bir rapor ister.

Ve yanındakilere de şöyle der: 'Bugün konuştuğum genç dikkate değer bir insan.'

Ve birkaç ay sonraki seçimlerde aday olmamasına rağmen, kendisinden habersiz olarak, Atatürk tarafından milletvekili adayı yapılır. Böylece Menderes'in Ankara serüveni başlar.

Yorumlar
stannisbrthn

Köy enstitülerini kapatarak vatana ihanet etmeseydi eğer bugün anadolu insanı, 1 tl bile cebine atan yolsuz siyasetçilere oy vermeyecek kadar akil bir toplum olabilirdi

2 hafta Önce
so_far_so_good

ondan sonra uçak ve uçak motoru fabrikaları, tank fabrikası ve kırıkkale silah fabrikası, köy enstitüleri falan kapatıldı. marshall yardımları vs. derken bağımsız Türkiye yalan oldu.

2 hafta Önce
TÜM YORUMLARI GÖR (23)
Bu içerikleri de okumak isteyebilirsiniz