Topraklarını Belçika ve Hollanda'nın Paylaştığı Sınır Kasabanın Pandemi Döneminde Yaşadığı İlginç Zorluklar

08.04.2021
sheida
Onedio Üyesi
64K
24

Çok merak ediyorum şu kasabayı ya 😂

Topraklarının yarısı Belçika'da yarısı Hollanda'da olan Baarle kasabasını daha önce mutlaka duymuşsunuzdur.

Öyle bizim tanıdığımız, bildiğimiz gibi bir 'sınır' kavramı yok tabii.

Hollanda’da bulunan Baarle-Nassau ve Belçika’da bulunan Baarle-Hertog kasabaları tabii ki haliyle ilginçliklerle dolu...

Kasabanın bazı yerlerinde bazen bir mahalle Hollanda'ya bazen bir iki sokak Belçika'ya ait gibi durumlar var.

Kasabanın yaşadığı en büyük ilginçlik ise pandemi sürecinde oluyor. Her iki ülkenin aldığı pandemi önlemleri farklı olunca olanlar oluyor.

11,5 milyon nüfusu olan Belçika'da 876 binden fazla doğrulanmış koronavirüs vakası olunca iş yeri ve mağazalar kapatıldı. Öte yandan Hollanda'da iş yerleri ve mağazalar hala açıktı.

Giriş kapısı Hollanda tarafında olsa da iç kısmı iki ülkeye de ait olan Zeeman giyim mağazasında bu nedenle daha önce tanık olunmayan bir olaya imza atıldı.

Mağazanın Belçika tarafı Hollanda tarafından şeritle ayrıldı. Sadece Hollanda tarafındaki reyonlar işliyordu. Peki Belçika tarafında kalan reyondan bir ihtiyacınız oldu diyelim, ne olacak?

Görevliler bu durumda yardımcı olamayacaklarını, bazı ürünler Belçika tarafında kaldığı için veremeyeceklerini söylüyorlardı.

Belçikalı Baarle Hertog Belediye Başkanı Frans De Bont ise her ne kadar kulağa saçma gelse de kuralların kural olduğunu söyleyerek işleyişi tamamen mağaza yönetimine bırakıyor: "Belçika tarafı Belçika kurallarına uymak zorunda. Bu yüzden o tarafa erişim yok. Ne yapacaklarına karar vermek Zeeman'a kalmış ve mağazayı bu şekilde bölmeyi seçtiler."

Bu arada Belçikalıların Hollanda mağazalarında alışveriş yapması da yasak ancak bazı mağazalarda kasabaya özel bazı istisnai durumlar oluşturulmuş.

Herkes Belçika'dan kasaba için bir istisna bekliyordu ki Belçika tarafından Hollanda'ya bir mektup geldi: "Lütfen siz de kapatın." 😂

Mağaza sahibi ise şunları söylüyor:  'Dürüst olmam gerekirse sanırım yakında kapıları kapatacağım. Zaten birçok müşteri artık buraya gelmiyor. '

Çok ilginç değil mi? 😂 Buyurun yorumlarda kritiğe 👇

Bu içerikler de ilginizi çekebilir:

Yorumlar
kopekbaligi-eti

Avrupa'da kural kuraldır. O yüzden Avrupa zaten.

2 hafta Önce
mka-swb

mevzu pek ilginc gelmedi..bizde de ayni..ülkenin yarisi AKilli,yarisi mal ve terörist..yarisina hersey serbestken,yarisina hersey yasak..

2 hafta Önce
TÜM YORUMLARI GÖR (24)
Bu içerikleri de okumak isteyebilirsiniz