Temsilciler Meclisi Trump'ın Azledilmesi Teklifini Kabul Etti

13.01.2021
emre-ordu
Onedio Editörü
10K
25

ABD Temsilciler Meclisinde yapılan oylamada Başkan Donald Trump'ın 'isyana teşvik' ile suçlandığı azil maddesi kabul edildi. Ancak nihai kararı Senato verecek. Ayrıca Trump, iki kez azledilen ilk ABD Başkanı olarak tarihe geçti. 

ABD Başkanı Donald Trump'ın can kayıplarının yaşandığı Kongre baskınını kışkırttığı gerekçesiyle azledilmesi yolundaki teklif, Temsilciler Meclisi'nde oylandı. Üyelerin çoğunluğu Trump'ın azledilmesi gerektiğini beyan etti.

BBC Türkçe'de yer alan habere göre, şimdi Senato'da Trump'ın suçlu olup olmadığına yönelik bir yargılama gerçekleştirilecek ve oylama yapılacak.

Trump'ın suçlu bulunması için Senato'da üçte iki çoğunluk gerekiyor, bu da en az 17 Cumhuriyetçi senatörün bu yönde oy vermesi gerek.

Demokratlar, 20 Ocak'ta görevi Joe Biden'a devredecek Trump'ın azlinde ısrarcıydı. Bazı Cumhuriyetçi kongre üyeleri de Trump'ın azli yönünde oy kullanacaklarını açıklamıştı. 

Son olarak Temsilciler Meclisi'nde üçüncü en kıdemli Cumhuriyetçi olan Liz Cheney de, diğer beş Cumhuriyetçi üyeyle birlikte azil sürecine destek vereceğini söyledi.Liz Cheney, eski ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney'nin kızı.

Cheney, Trump'ı sert bir dille eleştimiş, 'Daha önce hiçbir ABD başkanı, anayasaya bu kadar ihanet etmemişti' demişti.

Demokratlar, Trump'ı, geçen hafta yaptığı konuşmayla destekçilerini 'ABD Kongresi'ne saldırmaya teşvik etmekle' suçluyor.

Temsilciler Meclisi'nde kabul edilen tasarıda ayrıca 'ağır ve vahim suç işlediği', 'kötü davranışta bulunduğu' gerekçeleriyle Trump hakkında azil sürecinin başlatılması isteniyor.

Trump ise Kongre'ye düzenlenen saldırının ardından yaptığı açıklamada, 'Söylediklerimin hiçbiri yanlış değildi, hiç şiddet istemedim' demişti.

Trump'ın azli konusunda kabul edilen tasarı, adli suçlamalar değil, siyasi suçlamalar içeriyor. Esas olarak 'hükümete karşı isyana teşvik' suçlamasını içeren azil tasarısında ana başlıklar şöyle sıralanıyor:

  • Başkanlık seçimi sonuçlarında yolsuzluk yapıldığına dair yanlış iddialarda bulunmak ve seçim sonuçlarının tanınmaması çağrısı yapmak

  • Beyaz Saray yakınlarında toplanmış kalabalığa seslenerek onların yasa dışı eyleme geçmesini teşvik etmek

  • Trump'ın kışkırttığı kalabalığın bazı üyelerinin yasa dışı bir şekilde Kongre'yi basması, bir güvenlik görevlisinin ölümüne yol açacak şekilde şiddete ve yıkıcı eylemlere başvurması

  • Trump'ın, başkanlık seçimlerinin tescilini engellemeye yönelik önceki çabalarının devamı niteliğinde adımlar atması

  • ABD'nin ve hükümet kurumlarının güvenliğini büyük tehlikeye atması, demokratik sistemin bütünlüğünü tehdit etmesi, iktidarın barışçıl devrine müdahale etmesi.

Yorumlar
sergo

Adamlar 4 yılda kurtuldu, 20 senedir çekiyoruz!

4 gun Önce
ashirogi-muto

Ulan ülkeye bak, kendi partinden seçilmiş devlet başkanını bile böyle eleştirebiliyorsun. Bizdeki en demokratik (!) partilerde bile böyle bir şeye kalkışırsan aynı gün disiplin kuruluna gidersin, birkaç güne de kıçına tekmeyi yersin.

3 gun Önce
TÜM YORUMLARI GÖR (25)
Bu içerikleri de okumak isteyebilirsiniz