TCDD ile 40 Milyon Euroluk Sözleşme İmzalayan Şirketin Sahibi Kuruma Genel Müdür Olarak Atandı

05.09.2021
yasin-arrslan
Onedio Editörü
11K
5

Yöneticisi olduğu şirket aracılığıyla TCDD ile 40 milyon euroluk anlaşma imzalayan Abdülkerim Murat Atik, kuruma Genel Müdür olarak atandı.

Birgün gazetesinden Mustafa Bildircin'in haberine göre Cumhurbaşkanı Kararnamesi ile Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) Genel Müdürlüğü’ne Ali İhsan Uygun’un yerine Sun Group Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkerim Murat Atik atandı.

TCDD ile 40 milyon euroluk anlaşma yapmıştı

TCDD yeni Genel Müdürü Atik’in yöneticisi olduğu şirketin, Kapadokya’da yataklı lüks tren turu düzenleyeceği belirtildi. 28 Aralık 2020 tarihinde Ulaştırma Bakanlığı’ndan demiryolları için Türkiye’nin ilk özel yolcu taşıma lisansını alan Sun Group’un Yönetim Kurulu Başkanı Atik’in, TCDD’nin özelleştirme çalışmalarını hızlandırması için kuruma atandığı öne sürüldü.

Gelir garantisi gündeme gelebilir

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın iktidarın Türkiye’nin stratejik önemdeki kurum ve kuruluşlarını şirket mantığıyla yönetmeyi sürdürdüğünü belirtti. BirGün’e konuşan CHP’li Akın, TCDD’nin tepe yönetimine yapılan atamanın iktidarın bu mantığını bir kez daha gözler önüne serdiğini söyleyerek şunları kaydetti:

“Üstelik TCDD’nin başına getirilen şahsın daha önce alenen tren işletmeciliği alanında doğrudan TCDD ile iş yapmış olması adeta kuzunun kurda emanet edilmesi anlamına gelecektir. TCDD’nin kamu yararı yerine şirket mantığıyla yönetilmesi önümüzdeki günlerde demiryollarındaki hatlarda da kamuda adeta kara deliğe dönüşen yolcu ve gelir garantisi modellerini gündeme getirebilir. Ayrıca söz konusu atamanın tarihi ile Ankara-Sivas YHT hattının ertelenen açılış tarihi olan 4 Eylül’e denk gelmesi de dikkat çekmektedir.”

Yorumlar
mustafa.korkmaz

Algoritma şu: Paran var ve bunu daha çok para götürmeğe namzet olarak hibe ediyorsun. Basit dimi? Ülke zenginler lehine büyüyor deyince ekonomi uçuyor diyorlar. Vay Türkiyem vay artık ayan beyan utanmadan yapıyorlar.

1 ay Önce
TÜM YORUMLARI GÖR (5)
Bu içerikleri de okumak isteyebilirsiniz