Tartıda Bir Türlü Atlayamadığınız O Eşiği Geçebilmek İçin Uygulayabileceğiniz Zayıflama Tüyoları

30.06.2020
basak-nur-suner
Onedio Editörü
58K
0

Aldığınız kiloları vermeyi kararlaştırdığınız günden beri dikkat etmiş ve birkaç kilo vermiş ancak ibrenin bir türlü atlayamadığı o rakamlara gelmiş olabilirsiniz. Bu durumda öncelikle sabırlı olmak ve bazı şeyleri değiştirmek gerekiyor. Peki ne yapabilirsiniz? Gelin bakalım...

Not: En doğru bilgi için uzmana danışın.

 1.

Aslında öncelikle yapmanız gereken günde kaç kalori almanız gerektiğini öğrenmek çünkü diyetin ilk günüyle 60. günü almanız gereken kalori miktarı farklı olabilir.

Tam olarak kaç kaloriye ihtiyacınız olduğunu bulmanın bir yolu metabolik test yaptırmaktır. Dinlenme metabolizma hızınız, vücudunuzun dinlenme sırasında yaktığı kalori miktarını gösterir. Bu rakamdan, kilo vermek için kaç kalori tüketmeniz gerektiğini belirleyebiliriz. Bunun için bir uzmana danışmanız yeterli.

 2.

Beslenmenizde çok daha fazla lifli ürüne yer verin.

 3.

Kahve yerine yeşil çay içmeye başlayın.

Yapılan bir araştırmaya göre gün içerisinde içilen fazla kahve göbek yağına sebep olurken, kahve yerine içilen yeşil çay sporla birlikte yağ yakımını sağlıyor.

 4.

Egzersiz alışkanlıklarınızı değiştirmeniz gerekebilir.

Düzenli bir egzersiz rutininiz olduğunda, kaslarınız aynı egzersizleri düzenli olarak yapmaya aşinadır. Vücudumuz akıllıdır, bu egzersizleri daha az kalori kullanarak yapmayı öğrenerek düzenli egzersiz rutininizi kilo kaybı için daha az etkili hale getirir (K). Sürekli yaptığınız egzersizleri yüzme, tırmanma, bisiklet sürme gibi aktivitelerle değiştirebilirsiniz.

 5.

Aralıklı antrenmanı deneyin.

Aralıklı egzersiz, kalori yakmanızı arttırmanın ve vücut hedeflerinize ulaşmanın başka bir harika yoludur.

 6.

Sıfır karbonhidrat tüketimini unutun, beyninizi kandırmayı deneyin.

Hiç karbonhidrat tüketmemek beyninize sürekli aç kalma sinyalleri gönderir ve vücudunuzun yağ depolamasına sebep olabilir. Bu yüzden önerilen miktarda karbonhidrat tüketimiyle beyninize tokluk sinyallerini de göndermeniz gerekiyor (K).

 7.

Şekerin sağlıksız kiloya neden olduğunu zaten hepimiz biliyoruz. Peki ya tuz?

Kısa vadede, yüksek tuzlu bir beslenme, vücutta su tutulmasına yol açıyor. Bununla birlikte, tuzlu atıştırmalıkların çoğu büyük şeker ve yağ kaynaklarıdır. Ve bu bileşenlerin yüksek miktarda alınması, uzun süreli yağ kazancına neden olan şeydir.

 8.

Egzersizden önce badem tüketin.

Uluslararası Spor Beslenme Derneği Dergisi raporuna göre badem, egzersiz sırasında daha fazla yağ ve karbonhidrat yakmanıza, kilo kaybınızı hızlandırmanıza yardımcı olabilecek amino asit L-arginin açısından zengindir.

 9.

Öğün atlamadan, düzenli şekilde tüketim yapın.

Öğün atlamak sadece metabolizmanızı yavaşlatmakla kalmaz, aynı zamanda kan şekeri seviyelerinin düşmesine de neden olur. Her 4 saatte bir protein, karbonhidrat ve yağ bileşimi tüketimi, kalori yakımınızın gün boyunca tutarlı kalmasına yardımcı olur.

 10.

Yemeklerden önce daha fazla su için.

Yemekten önce bir iki bardak, kalori alımını azaltmanıza yardımcı olabilir (K). Tabii gün içerisinde daha fazla su tüketimi de önemli. Bunun için su şişenizi nereye giderseniz gidin yanınızda taşıyın.

 11.

Düzenli protein aldığınızdan emin olun.

Protein metabolizmayı artırabilir ve hatta yağ yakarken vücudun kası tutmasına yardımcı olabilir. Protein açısından zengin gıdalar ayrıca, iştahı uyaran, mide tarafından salgılanan bir hormon olan ghrelini de bastırır.

 12.

Alkol alımını bırakın.

Alkollü ürünlerin hemen hemen hepsi fazla miktarda şeker ve kalori içeriyor (K).

 13.

En önemlisi ise inanmak ve vazgeçmemek!

Bu eşiği atlamak zaman alır, bunu bilin ve sabredin....

Bunları da Mutlaka Oku

Bu içeriğe ait yorum yoktur
Bu içerikleri de okumak isteyebilirsiniz