Tarihte Bugün: 11 Eylül Saldırılarının Üzerinden 19 Yıl Geçmesine Rağmen Duyduğunuzda Tüylerinizi Diken Diken Edecek 12 Gerçek

11.09.2020
23K
39

2001'de Amerika tarihinin en travmatik olaylarından biri olan 11 Eylül Saldırıları gerçekleşmişti. Üzerinden 19 yıl geçmesine rağmen izleri hala sürüyor...

 1.

Kurtulanlar arasında en ünlü olan Tania Head, aslında o sırada Amerika'da değildi...

Saldırıların ardından sahtekarların ortaya çıkması kaçınılmazdı ancak Tania Head bunu çok daha ileriye götürdü. İlk önce Dünya Ticaret Merkezi Hayatta Kalanlar Ağı destek grubuna katılan Head, daha sonra bu grubun başkanı oldu ve birçok röportaj verdi. Daha sonra Head'in sahtekar olduğu ve saldırılar sırasında ülkede olmadığı ortaya çıktı.

 2.

Saldırılardan sonra havadaki toksinler yüzünden 1,100 kişiye kanser teşhisi konuldu...

Saldırısı sonrasında havaya yayılan asbest ve uçak yakıtının dumanları nedeniyle İkiz Kuleler'e yakın oturan veya çalışan 1,100 kişiye kanser teşhisi konuldu.

 3.

Saldırılar sırasında en az 200 kişi binadan aşağı atladı...

Saldırılar sürerken korkudan ne yapacağını şaşıran insanlar kendilerini binadan aşağı attı. Tahminlere göre aşağı düşmeleri 10 saniyeden kısa sürdü. Bu ölümler kayıtlara intihar olarak değil, saldırılara bağlı ölüm olarak geçti.

 4.

Saldırıların ardından Amerika'da üç gün boyunca uçuş yasağı uygulandı...

Yasağı fırsata çeviren bilim insanları, bu süre zarfında jet uçaklarının atmosfere etkisi üzerine deneyler yaptılar.

 5.

İkiz Kuleler'in enkazından 144 alyans bulundu...

Kurtarma çalışmalarında 65 bin eşya bulundu. Bu eşyaların 437'si saat, 144'ü alyanstı.

 6.

Roselle isimli rehber köpek, 78. kattaki sahibinin sağ salim binadan çıkmasını sağladı...

Roselle, saldırılar başladığında sahibi Michael Hingson'ın masasının altında uyuyordu. Binayı saran dumana rağmen sahibi ve ardındaki 30 kişinin 78. kattan güvenle aşağı inmesine yardımcı oldu. Roselle ve beraberindeki kişilerin binadan çıkmaları bir saatten fazla sürdü.

 7.

300'den fazla arama kurtarma köpeğinden yardım alındı...

Patlama sonrası enkazın altında kalan insanların kurtarılmasında herkes görev almıştı; köpekler bile!

 8.

Saldırılardan sonraki hafta alkol tüketimi %25 arttı...

Yalnızca alkol tüketimi değil, tütün tüketimi de %10 arttı. Ayrıca halkın kiliseye katılımları da %20 oranında artış gösterdi.

 9.

Saldırıda kullanılacak bir diğer uçağın rotası, yolcuların mücadelesi sayesinde değiştirildi...

93 sefer sayılı uçuş da saldırılar için kullanılacaktı ancak yolcular el birliğiyle hava korsanlarıyla mücadele etti ve uçağın rotası Stony Creek adında küçük bir kasabaya çevrildi. Ne yazık ki yolcu uçağı düştü ve içinde bulunan 4 hava korsanıyla birlikte 44 yolcu hayatını kaybetti.

 10.

Enkazın temizlenmesi 750 milyon dolara mal oldu...

Ayrıca saldırılardan sonra oluşan enkazın tamamen temizlenmesi 30 Mayıs 2002'ye kadar sürdü.

 11.

Saldırıda hayatını kaybedenlerin yaşları 2 ile 85 arasında değişiyordu...

Kurbanların %75'inin erkek olduğu saldırıda 2,996 kişi hayatını kaybetti. Bunlardan 400'ü acil durum personeliydi. Yaralanan kişi sayısı ise 6.000'in üzerindeydi.

 12.

Enkazdan sağ çıkarılan son kişi, 27 saat sonra bulundu...

Genelle Guzman-McMillan, ofisinde çalışırken bir anda saldırılar gerçekleşti ve binanın enkazı altında kaldı. Saldırıların üzerinden 27 saat geçtikten sonra herkesin umudu tükenmişken Genelle'i kurtarma köpeklerinden biri buldu! Ayrıca enkazdan sadece 18 kişi sağ olarak çıkarılabildi.

Bu içerikler de ilginizi çekebilir 👇

Bunları da Mutlaka Oku

Yorumlar
hugi

12 tane gerçek yazılabilir ama bunlar değil, abd nin en büyük inşaat şirketi ailesi üzerinden planlandı, netanyahu tarafından yıllar önce bu saldırı ile batı tehdit edildi, terörist dediklerinin çoğunun cesedi doğrulanmadı aksine başka ülkelerde çıktı, en iyi hava savunmaya sahip ülkenin kalbine saldırı oluyor ve islami terör diye algı yönetildi ve arkasından ortadoğu kan gölüne döndü, dünya ticaret merkezinde tesadüf o ki tek bir yahudi ölmedi toplantıları iptal edildi, soruşturma yapılmadı, çelik konstrüksiyonlar erimez denildi ama eridi, pentagon un sadece misafir odasına küçük bir uçak çarptı, mossad ve cia kirli bir düzenekle petrol ve kanın önünü açtı, dünya sustu ve izledi ancak onedio en güzelini yaptı , terör saldırısı olarak kabul edip ölen vatandaşların yüzük sayısını belirtip sadece kin ve nefret uyandırmaya devam etti, tıp ki ikinci dünya savaşında yahudiler tarafından fonlanan hitlerin ara ırk yahudileri katletmesi gibi.

1 hafta Önce
halil-degerli

Tarihin en büyük komplo teorisi.... ..... 🤪🤪🤪

1 hafta Önce
TÜM YORUMLARI GÖR (39)
Bu içerikleri de okumak isteyebilirsiniz