Tarih Bizi Affetmesin! Restorasyonu Faciaya Çevirmek Konusunda Kimsenin Elimize Su Dökemeyeceğini Gösteren Eserler

08.07.2020
meltemler
Onedio Editörü
52K
29

"Vatan ki bu insanların evidir, sevgilim onlar her şeye düşman" derken Nâzım Hikmet bunu mu anlatıyordu acaba?

Tarihi 12 bin yıl öncesine kadar uzanan, dünya üzerindeki en eski yerleşim alanlarından biri olan Hasankeyf, sahip olduğu arkeolojik bulgularla çok sayıda medeniyetin izlerini taşıyordu.

Kireçtaşından kayalara oyulmuş evlere, Neolitik dönemden kalma mağaralara, Roma döneminden bir kaleye, Artuklular ve Osmanlılar zamanından kalma çeşitli yapılara sahipti. Ve bu güzellik Ilısu Barajı nedeniyle sular altında kaldı.

Ve bugün Anadolu Ajansı sular altında kalan bu 12 bin yıllık kültürel miras hakkında bir haber yaptı ve "HES projesinden etkilenen tarihi Hasankeyf ilçesi, yeni yüzüyle misafirlerini ağırlamaya hazırlanıyor" denildi.

Haberde Hasankeyf'in nasıl betonarmeye büründüğü gösteren fotoğraflar kullanıldı. Kaymakam Haluk Koç da "50 milyon liralık ekonomik büyümeye" ulaşılacağını iddia etti.

Kaynak

 1.

Nasrullah Camii - Kastamonu

1506 yılında Kadı Yakupoğlu Nasrullah tarafından yaptırılan Nasrullah Camii, 2014 yılında onarım ve restorasyon şartıyla devri yapılarak özel bir firmaya kiraya verildi. İki yıl süren restorasyon çalışmaları sonucunda camii 2016 yılında yeniden ibadete açıldı ancak fotoğraflardan da görebileceğiniz üzere bir faciayla...

Süslemeler ve hatların birçoğunun kayboldu.

 2.

Sokollu Mehmed Paşa Çeşmesi - Beyoğlu

İstanbul Beyoğlu’nda bulunan Mimar Sinan’ın 451 yıllık eseri Sokollu Mehmed Paşa Çeşmesi’nin bir bölümü restorasyon ihalesini alan firma tarafından yıkıldı.

 3.

Roma döneminden kalma kadın büstü - Gaziantep Arkeoloji Müzesi

Eserin daha fazla zarar görmemesi adına yapılan bu restorasyona trajikomik tepkiler gelmişti.

 4.

Mısır Çarşısı - İstanbul

Duvarlarına çivi çakmanın bike yasak olduğu 354 yıllık Mısır Çarşısı'na restorasyon sırasında elektrik panoları takıldı. Dış duvarda yer alan iki metre boyundaki 45 elektrik panosu tepkilere neden oldu.

Yeraltına alınması kimsenin aklına gelmedi muhtemelen...

 5.

Pirinç Han - Bursa

1508 yılında Osmanlı hükümdarı İkinci Bayezid tarafından yaptırılan ve tahıl ve pirinç satıldığı için 'Pirinç Han' adı verilen tarihi yapının ahşap kapısı söküldü ve yerine çelik kapı takıldı. Müzik öğretmeni Murat Çapkın, stüdyo çalışmaları için kiraladığı hana hırsızlık olaylarına karşı çelik kapı taktırdığını söyledi.

Şimdi Anıtlar Kurulu'ndan bir yanıt bekliyoruz; hırsızlığa önlem olarak 510 yıldır ayakta kalan yapıya çelik kapı takılır mı?

 6.

Mamure Kalesi - Mersin

Yedi asırdır ayakta duran ve UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'nde yer alan Mamure Kalesi'ndeki restorasyon çalışmalarında PVC pencere, beton sıva ve yapıya uymayan beyaz mermer kullanıldı. Cepheye zarar verildi, klima takıldı, Roma döneminden kalan tarihi doku zedelendi.

Yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalan kaleyle ilgili kamuoyunda çok fazla tepki oluşsa da giden geri gelmeyecek, maalesef...

 7.

Tarihi Hamam - İstanbul

Marmara Üniversitesi Göztepe Kampüsü içinde yer alan ve Osmanlı padişahı Beşinci Murat döneminde yaptırılan tarihi hamam restorasyonun ardından bambaşka bir görüntüyle karşımıza çıktı.

Yaklaşık olarak 150 yıldır ayakta kalan ve atalarımızın mirası olan bu yapıyı da koruyamadık...

 8.

Mısır Çarşısı - İstanbul

Hassa başmimarı Kazım Ağa tarafından yapılan ve 354 senedir ayakta duran Mısır Çarşısı'nın Yemişçiler tarafında restorasyon sırasında bir dükkan eklendi. Yapının mimarisine hiçbir şekilde uymayan bu eklemeyle yamalı bir görüntüye kavuşan yapının aslına uygun bir şekilde yenilendiği iddia edildi ancak belgelerle böyle olmadığı anlaşıldı.

Restorasyon sırasında bütünleme çalışmalarının uzman ekipler tarafından değil de tüccarlarca yapıldığının çok net bir kanıtı değil mi?

 9.

Roma Mozaikleri - Hatay Arkeoloji Müzesi

Dünyanın ikinci büyük mozaik sergileme alanı olan Hatay Arkeoloji Müzesi'ndeki mozaikler 2015 yılındaki taşınma sırasında restorasyon skandalına kurban gitti.

Roma'nın en görkemli zamanlarını resmeden mozaikler aslından uzaklaştı ve zarar gördü.

 10.

Ocaklı Ada Kalesi - Şile

Yaklaşık olarak iki bin yıldır ayakta duran ve Cenevizliler döneminde yapılan Şile'deki Ocaklı Ada Kalesi'nin eski halinden eser kalmadı. Röleve ve restitasyon çalışmaları sırasında bambaşka bir görüntüyle karşımıza çıkan kale sosyal medyada 'Sünger Bob'a benzetildi.

Geri dönüşü olmayan bir faciayla tarih yok edildi.

 11.

I. İzzeddin Keykavus Türbesi - Sivas

Selçuklu hükümdarı I. İzzeddin Keykavus'un Sivas'ta bulunan türbesindeki sandukalar restorasyon sonrası orijinalinden uzaklaştı.

 12.

Süheyl Bey Camii - İstanbul

Fındıklı'da bulunan ve Süheyl Bey tarafından Mimar Sinan'a inşa ettirilen sekizgen planlı ve kubbeli cami restorasyon sonrası cam kaplandı, yapı tamamen bozuldu.

 13.

Apollon Smintheus Tapınağı - Çanakkale

Tarihi Apollon Smintheus Tapınağı'na restorasyon sırasında tonlarca ağırlıktaki TIR'larla girildi, tapınağa beton döküldü, orijinal halinden uzaklaştı.

 14.

Tekfur Sarayı - Fatih

On ikinci yüzyılda Bizanslılar tarafından inşa edilen Blakernai Saray Kompleksi'nden günümüze ulaşan tek yapı Tekfur Sarayı'na restorasyon sırasında ahşap pencereler ve parlak korkuluklar takıldı. Mimari facianın yanı sıra bir tarih yok edildi.

 15.

Dandalaz Köprüsü - Aydın

Osmanlı padişahı İkinci Murat tarafından Dandalaz Çayı'nın zerinde inşa ettirilen ve ticaret yolu görevi üstlenen köprü restorasyon sırasında zarar gördü ve yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya geldi.

 16.

Zeynel Abidin Camii - Ankara

Altındağ'ın Hamamarkası semtindeki tarihi Zeynel Abidin Camii'ne restorasyon sırasında su gideri yapılmadı, bu nedenle yağmur ve kar suları temele aktı ve bu nedenle duvarlarda çatlaklar oluştu. Müdahale edilmeyen yapının bir kısmı çöktü.

 17.

Tarsus Mescidi - Fatih

Fatih Sultan Mehmet’in Çobanbaşısı Ali Fakih tarafından yaptırılan tarihi Tarsus Mescidi restorasyon sonrası bambaşka bir yapıya dönüştü.

 18.

Atik Valide Külliyesi - Üsküdar

Mimar Sinan'ın son eseri olan Atik Valide Külliyesi'nin şifahanesinin iç bahçesine bakan revakların önü restorasyon sırasında camla kaplandı. Otomatik kapılar eklenen iç bahçe kafeye dönüştürüldü.

Tarihi yapı bir ticarethaneye çevrildi.

 19.

Ayasofya Orhan Camii - İznik

İznik'teki Ayasofya Orhan Camii'nin tuğla duvarlarına restorasyon sırasında cam kapı takıldı, kubbeleri betonla sıvandı, tarihi dokuya tamamen zarar verildi.

 20.

İshak Paşa Sarayı - Doğubeyazıt

İlk hali 1865 yılında tamamlanan Ağrı'daki İshakpaşa Sarayı'na cam tavan yapıldı. Sarayın tarihi dokusuna tamamen aykırı olan bu yenilemenin tarihi eserleri korumak amacıyla yapıldığı iddia edildi.

 21.

Antiphellos Antik Tiyatrosu - Kaş

M.Ö. 1. yüzyıldan kalan Antiphellos Antik Tiyatrosu'nın zeminine restorasyon sırasında beton döküldü, 28 sıra olan yapı 26 sıraya düştü.

 22.

Battal Gazi Külliyesi - Eskişehir

Seyitgazi ilçesinde bulunan Seyyid Battal Gazi Külliyesi'ne restorasyon sırasında mutfak yapıldı, mermer sütunların yerine beton sütunlar yapıldı ve tuvaletler değiştirilerek aslında uzaklaştırıldı.

 23.

Urfa Kalesi - Şanlıurfa

Yaklaşık 1200 yıllık olan ve aşırı yağışların ardından çökme tehlikesiyle karşı karşıya kalan Urfa Kalesi'nin restorasyonu sırasında yapıya aykırı beton taşlar kullanıldı.

BONUS: Tüm itirazlara rağmen yok edilen Narmanlı Han

Bunları da Mutlaka Oku

Yorumlar
eexorciist

kaç yıllık abi.....1400....ok abi.şimdi camlara çift açılı pimapen,yerlere lamine parke,çok iyi bi alçı ustam var abi çekeriz alçımızı kum beji saten boya tanıyamazsın burayı abicim..

4 hafta Önce
hassemrah

Şimdi olayı kısaca özetleyelim. Restorasyon kararı alındıktan sonra ilgili kamu görevlilerinin yakınları veya akrabaları devreye girer. Hazırda yoksa hemen bir inşaat şirketi kurulur ve boş bir dükkan da adres gösterilir. Sağdan soldan ucuz işçi bulunur. Tanıdık mimara ve mühendise üç kuruşa ve her yerine müdahale edilerek proje hazırlatılır. Maliyetin 10'da 1'i gibi rakamlara iş halledilir. Tabi bu arada asla uzmanlara danışılmaz çünkü onlar çok para ister ve onların teknikleri de çok masraflıdır. En son devletten parası alınır ve çatır çatır yenir. O sırada birlikte kahkaha atılarak kahve içilirken de "yav ne güzel restore etmişsiniz elinize sağlık" denir. Alan memnun satan memnun, bu kötü görüntüye de biz katlanmak zorundayız.

4 hafta Önce
TÜM YORUMLARI GÖR (29)
Bu içerikleri de okumak isteyebilirsiniz