Sosyal Medya YKS ile Gelen Öğrenci İntiharlarını Konuşuyor: 'Hangi Sınav Bu Canları Geri Getirecek?'

29.06.2020
sadecegeciyorum
Onedio Editörü
237K
85

Sınav stresi nedeniyle intihar eden gençler sosyal medyanın gündeminde. #intihar etiketi Twitter'da en çok konuşulan etiketler arasında ikinci sıraya yükseldi. Öte yandan Diyarbakır'da Ömer Ateş isimli öğrencinin, sınav sırasında midesi bulandığı için dışarı çıktığı ardından ise sınav alınmaması sebebi intihar ettiği aktarıldı..

Bugün de başka bir öğrencinin intihar haberi geldi.

İddiaya göre Ömer Ateş isimli öğrenci midesi bulandığı için sınav salonundan dışarı çıktı. Ateş yeniden sınava alınmadı ve evine döndükten sonra dün akşam saatlerinde ateşli silahla intihar etti. Ağır yaralanan Ateş, hastaneye kaldırıldığı sırada yaşamını yitirdi.

Eğitim-Sen'den açıklama: 'Bunun sorumlusu bu sistemde ısrar edenlerdir.'

Diyarbakır Eğitim Sen 1 No’lu Şube Eş Başkanı Sadrettin Kaya, “Bu yaşanan bizim yıllardır karşı çıktığımız sınav sisteminin bir sonucu. Gençlerin bütün hayatını birkaç saate sığdırılmak istenmesi ciddi bir kaygı ve stres yaratıyor. Görünen o ki bu kaygı gencin üzerinde daha etkili olmuş ve bir kusma olayı yaşanmış” dedi.

Pandemi koşullarında sınav yapılmaması gerektiğini ifade eden Kaya “Normalde öğretmenler öğrencilerle ilgilenebilir ama pandemi koşullarında bu mümkün değil. Bu konuda uyarmıştık. Keşke bu gün haklı olmasaydık ve bir gencimiz yaşamını yitirmeseydi. Giden canın telafisi yok. Bunun için bu ülkeyi yönetenler toplumu düşünüp aklıselim hareket etmeli. Bunun sorumlusu bu sistemde ısrar edenler ve uyarılarımızı dikkate almayanlardır. Bu gencimizin yaşamını yitirmesi sınav sisteminin getirdiği bir sonuçtur. Gelecek kaygısı 1-2 saate sığdırılınca gençlerimiz hayatlarının karardığını düşünüyor” ifadelerini kullandı.

Ömer Ateş'in canını kıyması ile beraber intiharlar sosyal medyanın gündemine oturdu.

Bunları da Mutlaka Oku

Yorumlar
galatacimbm1905

Kötüsünüz! Canını yitirmiş insanlara bok atacak kadar kötüsünüz!

1 hafta Önce
whitefang

Aynı şey benim başıma da gelmişti. 10 yıl önce gireceğim son SBS sınavında 1-2 kere kustuğum için beni sınavdan çıkarmışlardı. Sınavın yarısından çoğunu yapmama rağmen 0 puan vermişlerdi. Sonrasında şikayet etmeme rağmen öyle kalmıştı. Sırf bu yüzden anadolu yerine düz lise okumuştum. Sistem cidden BOK gibi.

1 hafta Önce
TÜM YORUMLARI GÖR (85)
Bu içerikleri de okumak isteyebilirsiniz