Senarist Levent Kazak YKS'de Filmiyle İlgili Çıkan Soruya Cevap Verdi: 'Soruyu Anlamadım, Var mı Çözen?'

29.06.2020
batuhan
Onedio Editörü
169K
16

Hafta sonu gerçekleşen YKS’de çıkan sorular, konuşulmaya devam ediyor. 'Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü?' filmiyle ilgili bir metinle çıkan soruyu, filmin senaristi bile çözemedi.

27-28 Temmuz tarihlerinde gerçekleştirilen Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) oturumlarının temel soru kitapçıkları ve cevap anahtarları açıklandı. Soruların açıklanmasının ardından sınavda yer alan bazı sorular çok konuşuldu.

Bu sorulardan birinde, Türkçe testinde yer alan Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü? filmiyle ilgili bir metne yer verilerek, filmle ilgili söylenebilecek şey soruldu.

"Filmimiz adına gurur duyduk"

Çıkan soruyla ilgili sosyal medya hesabından bir paylaşım yapan filmin senaristi Levent Kazak, “Size bir iyi, bir de kötü haberim var: iyi olan, iki gün önceki üniversite giriş sınavında bizim üzerimizden Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü’yü sormuşlar, filmimiz adına gurur duyduk. kötü olan ise soruyu anlamadım, var mı çözen?” ifadelerini kullandı.

Ezel Akay: 'Zaten sorulardan en az birinin türkçesi de bozuk'

Filmin yönetmeni Ezel Akay da soruyla ilgili bir paylaşım yaptı. Akay, "Tekrar ediyorum: metne göre de, bana göre de tek doğru E şıkkı! Zaten sorulardan en az birinin türkçesi de bozuk!" dedi.

Bunları da Mutlaka Oku

Yorumlar
aydin-akdemir1

YKS sınavında sorulan bir soruyla ilgili yapılan haberde soru ve şıklaırn yer almaması...

1 hafta Önce
vorosa1626fasadew222

Soru o kadar kolay ki... şu soruyu çözmekte zorlananlar lütfen kendini ve okuduğu yayınları sorgulasın. Beyin bir kastır, kullanmadıkça güçsüzleşir. Her gün, zihnini zorlayacak şeyler okumazsan ve anlama kapasiten arttıkça daha zor metinler okumazsan ve bunu günlük alışkanlık olarak hayatının bir parçası haline getirmezsen okuduğunu anlamaya yarayan beyin hücrelerin tembelleşir. Gençler adına üzüldüm, şu soruları yapamayacak duruma getirilmişler, koyun sürüsü gibi bir kitle yetiştiriliyor, okumayan, sorgulamayan, doğru şekilde eleştiremeyen...

1 hafta Önce
TÜM YORUMLARI GÖR (16)
Bu içerikleri de okumak isteyebilirsiniz