Sabiha Gökçen'de Pistten Çıkan Uçağın Yardımcı Pilotu: 'Kuleden İnmeyin Diye Bir Uyarı Almadık'

14.02.2020
batuhan
Onedio Editörü
20K
3

Sabiha Gökçen Havalimanı'nda meydana gelen uçak kazasıyla ilgili hastanede ifadesi alınan yardımcı pilot Ferdinant Pondaag'ın kuleden inmemeleri yönünde uyarı almadıklarını söylediği öğrenildi.

Sabiha Gökçen Havalimanı'nda 5 Şubat tarihinde pistten çıkarak 3 kişinin ölümüne 180 kişinin de yaralanmasına neden olan uçak kazasına ilişkin olarak İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından, "Taksirle birden fazla kişinin ölümü ve yaralanmasına neden olmak" suçundan başlatılan soruşturma sürüyor.

Yardımcı pilotun ifadesi hastanede alındı

DHA'da yer alan habere göre, soruşturma kapsamında dün yardımcı pilot Ferdinant Pondaag'ın tedavi gördüğü hastanede polis tarafından ifadesi alındı. Tercüman eşliğinde alınan ifadesinde üzgün olduğunu belirten Pondaag'ın kendilerine ulaştırılan meteorolojik veriler ışığında inebileceklerini düşündükleri için indiklerini söylediği öğrenildi. İnme kararına neden olan meteorolojik verileri hatırlamadığını kaydeden Pondaag'ın, inme kararını kaptan pilot ile birlikte verdiklerini söylediği kaydedildi.

"Uçağı pistte tutmaya çalıştık"

Kulenin kendilerine 'inmeyin' demediğini söyleyen Pondaag'ın, piste indiklerini, indikten sonra uçağın kaydığını, kaptan pilotun uçağı pistte tutmaya çalıştığını ancak tutunamadıklarını söylediği ifade edildi. Pondaag'ın kendisine sorulan bir çok soruyu hatırlamadığını söyleyerek yanıtlamadığı öğrenildi.

Bunları da Mutlaka Oku

Yorumlar
pepe-the-frog

2 uçağın pas geçtiği belirtilmiş zaten. Kendi önünde de ekranlar ve veriler var, iyi kötü görüşünde var daha ne diye zorlarsın ki inmeye. Haa kişisel fikrime göre kule de pilotlar da kusurlu.

4 ay Önce
tc-serkan-gumus

Kule pas geçin diye söyleyemez ki. Zaten demiş sizden önceki 2 uçak pas geçti diye.

4 ay Önce
TÜM YORUMLARI GÖR (3)
Bu içerikleri de okumak isteyebilirsiniz