Parayla Satılması da Çözüm Olmadı: Almanya Plastik Poşetleri Tamamen Yasaklayacak

13.08.2019
batuhan
Onedio Editörü
39K
37

Almanya Çevre Bakanı Svenja Schulze plastik poşetlerin tamamen yasaklanacağını açıkladı. Schulze, kararın poşetlerin parayla satılması uygulamasının istedikleri sonucu vermemesi üzerine alındığını söyledi.

BBC Türkçe'de yer alan habere göre, ülkede plastik poşet kullanımının 2015'ten bu yana yüzde 64 oranında azaldığı belirtiliyor.

"Amacımız kullanıp atan bir toplum olmayı bırakmak "

Svenja Schulze paralı poşet uygulmasının plastik kullanımını "yeterince azalttığını ancak bunun arzu etikleri bir sonuç olmadığını" belirterek "Amacımız kullanıp atan bir toplum olmayı bırakmak ve daha az plastik kullanmak" dedi.

Çevre Bakanı, uygulamanın ne zaman başlayacağına ilişkin tarih vermedi.

İngiltere'de plastik poşet kullanımı yüzde 90 azaldı

İngiltere'de de plastik poşetler 2015'ten beri bu yana paralı. Poşetler 5 peni'ye (yaklaşık 33 kuruş) satılıyor. Uygulamanın plastik poşet kullanımını yüzde 90 azalttığı belirtiliyor. Plastik poşetlerin fiyatı 2020'den itibaren iki katına çıkarılacak.

Ülkede gelecek Nisan'dan itibaren plastik poşetler, kokteyl karıştırıcıları ve kulak temizleme çubukları da yasaklanacak.

Yorumlar
lautrec-alhambra

Ülkemizde paralı oldu diye plastik poşeti statü sanan aptallar var . Ver bir poşet ya kaç kuruş zaten ehehe yapan tipler var kasalarda.

3 ay Önce
andac-cakan

Çok çevreciyseniz önce avrupanın birçok ülkesi gibi benzinli araçları yasaklayın.Ama yok milyarlarca dolar yatırım yaptığınız sektörün yanında çevrenin lafı olmaz :D Plastik poşetle filan şov yapmaya devam

3 ay Önce
TÜM YORUMLARI GÖR (37)
Bu içerikleri de okumak isteyebilirsiniz