Öğretmenlere Okulda 'Koronavirüslü Öğrenci' Nöbeti Tutturuldu

07.04.2021
emre-ordu
Onedio Editörü
11K
12

Antalya'nın Kemer ilçesindeki Göynük Fen Lisesi'nde 11 öğrenci, koronavirüse yakalandı. Okul pansiyonunda nöbete kalan öğretmenlere ise idare tarafından, karantinaya alınan öğrencilerin yemeklerini vermeleri, ateşlerini ölçmeleri ve yoklama almaları gerektiğinin söylendiği ileri sürüldü.

Kemer ilçesindeki Göynük Fen Lisesi'nde 1 Nisan'da bir öğrencinin koronavirüs testi pozitif çıktı. Bunun üzerine durumlarından şüphelenilen diğer öğrencilere test yaptırıldı. Test sonucunda 8'i kız, 11 öğrencinin koronavirüs testi pozitif çıktı. Pozitif çıkan öğrencilerin derslerine giren öğretmenler 'temaslı' olarak karantinaya alınmazken, iddiaya öğrencilerle ilgilenmeleri için görevlendirildi.

Odada yoklama

Okulun pansiyonunda her gün nöbet tutan öğretmenlerin aylık nöbet listesi değiştirilmezken, karantinada bulunan pozitif öğrencilerin yemeklerini saat 07.00, 12.00 ve 18.00’de vermeleri ve 24.00'te vücut sıcaklıklarını ölçmeleri, odalarında yoklamalarını almalarının istendi. 

Karantinaya alınmayan ve ailelerini riske attıklarını düşünen bazı öğretmenler itiraz etti, ancak durumlarında değişiklik yapılmadığı kaydedildi.

"Pansiyonda kalabilecekleri söylendi"

Kemer İlçe Milli Eğitim Müdürü Yusuf Tekdemir, 12'nci sınıf öğrencileri arasında testi pozitif çıkanlar olduğunu belirterek, 'Pozitif çıkanlar ve temaslı olanların tamamı pansiyonda ayrı odalarda izole edildi. İzole olan öğrencilerle ilgilenen pansiyondaki belletmen öğretmenlerimize de tüm koruma ekipmanları sağlandı. Evlerine gitmek istememeleri durumunda da pansiyonda kalabilecekleri söylendi. Karantina süresi biten öğrencilerimize de tekrar test yaptırarak izolasyonlarını bitireceğiz' dedi.

Öğretmen rehberi

Okulun internet sitesinde 'Covid-19 Önlemleri' bölümündeki 'Yönetici ve Öğretmen Rehberi'nde nöbetçi öğretmenin süreçteki sorumlulukları arasında ise konuyla ilgili şu ifadeler yer aldı:

'Okula girişte salgın hastalık belirtisi gösteren öğrencileri ve personeli öncelikle belirlenen boş bir odada izole eder ve ivedilikle ilgili idareciye haber verir.'

Aynı önlemler listesindeki 'Pansiyonlarda Dikkat Edilecek Hususlar' kısmında da 'Rahatsızlanan bir öğrenci için mutlaka sağlık birimleri ile irtibata geçilir. Salgın hastalık belirtisi gösteren öğrenciler öncelikle belirlenen boş bir odada veya alanda izole edilir. Gerekli birimlere ve ailesine ivedilikle haber verilir' ibaresi yer aldı.

Yorumlar
mimarhoca

Çok yakın bir arkadaşımın çalıştığı butik bir kurstan bilgi vereyim. Sınıflar en fazla 10 kişilik. 8. sınıf LGS öğrencisi covid kapıyor birinden. Kursa geliyor gidiyor. Kimsenin haberi yok. Ertesi gün kendisi gelmiyor. Öğrenci kolik arkadaşım arıyor neden gelmedin, hocam okulda basket maçı yaptık düştüm ayağım incindi diyor. Sınıfta soruyor okulda basket maçınız nasıl geçti kim yendi. Yok hocam maç yapmadık falan diyor. Bizim hoca çakıyor mevzuyu. Akşamına öğrenci velisi yazıyor müdüre yazıyor hocam böyle böyle oldu pozitif çıktı diye. Sakın diyor kimseye söyleme kursu kapatırlar 15 gün. Veli, müdürü kadar omurgasız değil Allahtan. Bizimkini arıyor hocam gelememe nedeni covid müdürü aradık söylemeyin dedi. Allah korkusu var bizde söylemezsek olmaz diyor. Müdüre söylüyor covid olmuş neden söylemiyorsunuz ya biz de kaptıysak. Olsaydınız belli olurdu kimseye söylemeyin yoksa maaşını 3aydan önce alamazsın diye tehdit ediyor. bu da böyle bir anıdır.

2 hafta Önce
artankara

Sınıfta Covid + olan varsa bile derse işlenmeye devam edecek diyen Milli Eğitimden ne bekliyorsunuz...

2 hafta Önce
TÜM YORUMLARI GÖR (12)
Bu içerikleri de okumak isteyebilirsiniz