Nijeryalılar İçin Gayet Sıradan Olsa da Dünyanın Geri Kalanını Epey Şaşırtan 21 Gerçek

05.07.2021
elalalolof
Onedio Üyesi
23K
6

'Afrika'nın devi' olarak adlandırılan Nijerya'da günlük yaşamı ve ilginç gelenekleri merak ediyor musunuz? Nijerya ve Nijeryalılar hakkında enteresan gerçekleri öğrenmek isteyenler için Nijerya'yı tüm dünyadan ayıran büyük kültür şokları...

  1. "Nijeryalılar tavukların kemiği olup olmadığını fark etmez. Çünkü kemiklerini bile yiyoruz!"

'Kemikleri tamamen yiyemeyen insanlar da genellikle kemiği kırıp içindeki iliği yer. Biz gerçekten arkeologların en büyük korkusuyuz!'

  2. "Nijeryalılar genellikle evcil hayvan sahiplenmezler çünkü onlar için hayvanlar ya çalıştırmak ya da yemek amacıyla alınır."

'Köpekleri bahçelerine bağlayarak koruma için kullananlar var ancak evcil hayvan olarak kediler hayal bile edilemez!'

  3. "Birisine ödünç verdikleri kitap ve filmleri asla geri istemezler çünkü alamayacaklarını bilirler..."

  4. "Burada hiçbir sürücü trafik kurallarına uymaz. Trafik polisi gördüklerinde bile!"

  5. "Nijerya'da herkes Tanrı'ya inanmak zorunda! 2014 yılında bir adam ateist olduğunu söylediği için hapse bile atıldı."

  6. "Nijerya düğünlerinde gelin dışında tüm kadın misafirler bir renk seçerek düğünde aynı renkte kıyafetler giyinir."

  7. "Ülkede solak insanlar dışlanıyor! Sol el kullanmak hem 'pis' sayılıyor hem de saygısızlık göstergesi kabul ediliyor."

'Hatta saygısızlıktan öte 'Tanrı'nın doğru yanında' olmadığınız düşünülüyor ve insanlar ciddi biçimde size kötü gözle bakıyorlar.'

  8. "Tahmin edebileceğiniz gibi ismi Nijerya'nın Hollywood'u anlamına gelen 'Nollywood' adlı film sektörü o kadar büyük ki ülke ekonomisine %5 katkı sağlıyor!"

  9. "Nijerya'da ortalık yağmur yüzünden ne kadar çamur olursa olsun kimse bot giymez. Yağmur çok yağıyorsa belki yanlarına şemsiye alırlar."

  10. "Burada kimse 'Param yok' demez çünkü bunu söylemek toplumsal olarak zayıflık göstergesi kabul edilir."

  11. "Nijeryalılar el sıkışırken en son parmaklarını şıklatırlar."

'Ayrıca konu açılmışken şunu da belirteyim, Nijeryalılar ebeveynleriyle asla ama asla el sıkışmazlar.'

  12. "Nijeryalıların kendilerine özgü bir zaman anlayışları vardır. Buluşma ve partilere neredeyse birkaç saat geç giderler..."

  13. "Çoğu ülkede cenazeler üzücü kabul edilir ancak kişi çok genç ölmediği ve iyi bir hayat sürdüğü sürece Nijerya'da cenazeler adeta kutlama gibidir."

  14. "Nijerya'da aileler bazen küçük çocukların alkol almasına izin veriyorlar!"

  15. "Nijeryalıların psikoloğa gitmesi veya terapi alması onların 'normal' olmadığını gösterir ve toplumda hoş karşılanmaz."

  16. "Herkes Nijerya halkını tek bir millet olarak düşünse de aslında çok farklı etnik kökenlerden gelen insanlarla dolu. Ayrıca İngilizce ana dil olarak kabul edilse de ülkede 520 farklı dil konuşuluyor!"

  17. "Nijerya'da yıl içinde çok fazla kostümlü ve danslı karnaval yapılır. Kıyafetler için ot, hayvan dişleri ve boynuzları kullanılır."

'Ayrıca köydeki insanları yay ve okla kovalayarak korkutmak eğlenceli bir aktivite sayılıyor...'

  18. "Eğer bir kadın veya erkeğin 'cadı' olduğunu düşünürlerse onu cadı doktoruna götürürler ve itiraf edene kadar ona türlü çeşit işkence ederler."

  19. "Evlenen kadınlara, eğer eşini aldatırsa aldattığı kişinin ölmesini sağlayacak 'magun' adı verilen bir büyü yapılıyor."

  20. "Igbo kökenli insanlar bir kadın dul kalırsa ve özellikle çocuk doğurmamışsa onun hayatının bittiğini varsayıyorlar ve saçlarını kazıyorlar."

  21. "Bu gelenek artık çok sık yapılmasa da eskiden Nijerya'da hangi kabileye ait olduğunu belli etmek için çocukların derilerini kazırlardı."

Yorumlar
tenay2021

hepsi afrika kabile kültürünün yansımaları. her nesilde zayıflar ve sonunda yok olur veya daha mantıklı bir şeye dönüşürler.

3 ay Önce
dingdong

Bunların çoğunun doğru olmadığını düşünüyorum. Ama tabii ki bilmiyorum. Mesela tunceli’de veya aydın’da yapılan herhangi bir mahalli gelenek tüm ülkeye yadsınamaz. Sonuçta nijerya 220 milyonluk ülke.

3 ay Önce
TÜM YORUMLARI GÖR (6)
Bu içerikleri de okumak isteyebilirsiniz