Miyav! Peru'da Arkeologlar Bir Tepenin Yamacında 2 Bin Yıllık Dev Kedi Figürü Keşfetti

18.10.2020
sadecegeciyorum
Onedio Editörü
17K
10

Peru'daki Nazca bölgesinde inceleme yapan arkeologlar iki bin yıl öncesine tarihlenen bir kedi figürü keşfetti. Arkeologlar 37 metre uzunluğundaki kedi figürüne, SİT alanında yapılan denetim sırasında rastladı..

Peru Kültür Bakanlığı, Nazca bölgesinde yapılan keşifle ilgili geçen hafta yaptığı açıklamada, arkeologların koronavirüs önlemlerini fırsat bilerek antik sit alanında bakım yaparken yamaçta yatay olarak görülen bir kedi figürü keşfetti.

Günümüzden 2 bin yıl öncesine dayanan kedi figürünün, Paracas toplumunda sık sık kullanılan bir figür olduğunu belirten Kültür Bakanlığı, kedigillere ait figürlerin seramik ve tekstil ikonografisinde sıkça görüldüğünü ifade etti.

Bölgede bulunan eski çağlara ait figürlerin çoğu uzaydan çekilmiş fotoğraflar sayesinde keşfedilmişti.

Kültür Bakanlığı Nazca-Palpa yönetim planının direktörü Jhony Islas, keşfedilmeyi bekleyen daha da fazla tasarım olduğunu söyledi. Islas “Bizi şaşırtmaya devam eden şeylerden biri de, daha fazla keşfedilmemiş figürler var ve onları keşfetmeye devam edeceğiz” dedi. Direktör Islas, "Son yıllarda havadan görüntüleme, modern teknolojinin kullanılmasıyla çok gelişti, artık Drone’larla çok düşük irtifada çekim yapabiliyoruz ve bu durum keşiflerimizde çok yardımcı oluyor” dedi.

Yorumlar
l0ki

lan koca kedi figürünü yeni gördük dememişte keşfetmişler he. nazca nın tamamının haritası var bunu nasıl görmediniz lan

1 hafta Önce
ceybir

Görmek için arkeolog olmaya gerek yok. Oraya pikniğe gidip karşı tepeye baksan görürsün zaten

1 hafta Önce
TÜM YORUMLARI GÖR (10)
Bu içerikleri de okumak isteyebilirsiniz