Millet Bahçeleri'nin Maliyeti Belli Oldu: 46 Bahçe İçin 1 Milyar 688 Milyon TL Harcanacak

16.09.2020
batuhan
Onedio Editörü
7K
53

Erdoğan’ın, 24 Haziran 2018 seçimleri öncesinde, seçim vaatleri arasında millet kıraathaneleri ile birlikte millet bahçeleri de yer almıştı. Erdoğan, millet bahçelerini “Anneler, alacaksınız çoluğunuzu çocuğunuzu yanınıza, gideceksiniz millet bahçesine, onlarla beraber yuvarlanacaksınız” sözleri ile duyurmuştu. Tamamlanan ve uygulama aşamasında olan millet bahçelerinin maliyeti, CİMER üzerinden yapılan başvuru ile ortaya çıktı.

Cumhuriyet'ten Sefa Uyar'ın haberine göre TOKİ, Millet Bahçelerinin maliyetine ilişkin 12 Ağustos’ta yapılan başvuruya, 19 Ağustos’ta yanıt verdi. Yanıtta, “başvurunun ilgili birimlere iletildiği, ilgili birimlerden cevap gelmesi durumunda gerekli bilgilerin verilebileceği” belirtildi. TOKİ, 2 Eylül’de verdiği ikinci yanıtta millet bahçelerinin maliyetini açıkladı. Buna göre, 2 Eylül itibarıyla tamamlanan ve uygulama aşamasında olan toplam 46 millet bahçesinin maliyeti 1 milyar 688 milyon 423 bin 784 lirayı buldu.

Tamamlanan 11 millet bahçesinin maliyetinin 280 milyon

Toplam maliyeti açıklanan 46 millet bahçesinden 11’ini, tamamlanan millet bahçeleri oluşturdu. Yanıtta, tamamlanan 11 millet bahçesinin maliyetinin 280 milyon 266 bin 700 lira olduğu belirtildi. 35 millet bahçesinin de uygulama aşamasında olduğu belirtilen yanıtta, bu millet bahçelerinin toplam maliyetinin ise 1 milyar 408 milyon 157 bin 84 lira olduğu kaydedildi. Yanıtta, 126 millet bahçesinin de projelendirme aşamasında olduğu ifade edilirken, “Projelendirme aşamasında olan 126 adet Millet Bahçesi’nin maliyeti, işlerin ihale edilmesine takiben belli olacaktır” denildi.

"Millet bahçesi manzaralı"

Öte yandan, Millet Bahçelerinin yakınındaki alanların değeri yükselirken, İstanbul ve Ankara gibi illerde, “Millet Bahçesi manzaralı” ifadeleri ile büyük inşaatlar yapıldı, rezidanslar ve ofislerin satışı, bu slogan ile gerçekleştirildi.

Bunları da Mutlaka Oku

Yorumlar
sgshilal

Bu kadar parayla iş imkanı sağlayan işletmeler kurup çalışan üreten insan yetiştirmek yerine "Yatıp yuvarlanan insan yaratmak amaç" 50 Milyona tank fabrikası satarız 280 milyon 266 bin 700 lira millet bahçesi açarız , evet avrupa bizi kıskanıyor yersen !

6 gun Önce
bir-vergi-latifesi

Bahçelere lafım yok, adil bir ihale usulüyle yapılması taraftarıyım bende. Takıldığım nokta ise 16. yılında bunu seçim vaadi olarak kullanıp hala oy alabiliyor olması. Adama sormazlar mı bre arkadaşım 16 yıldır betona gömen senin müteahhit tayfan değil mi? şimdi vaat olarak sundun. SORMADILAR...

6 gun Önce
TÜM YORUMLARI GÖR (53)
Bu içerikleri de okumak isteyebilirsiniz