MEB ve Diyanet Projesi: Yalova'daki Anaokullarında 'Dini Eğitim Sınıfı' Açılmaya Başlandı

02.12.2019
sadecegeciyorum
Onedio Editörü
22K
97

Milli Eğitim Bakanlığı'nın Yalova'daki anaokullarında 'dini eğitim sınıfı' açtığı belirtildi. Okuma yazma bilmeyen çocuklara iddiaya göre, Diyanet İşleri Başkanlığı personeli ile haftada en az 6 saat Arapça ve din eğitimi verilecek.

Söz konusu proje “Dinimi Seviyorum, Öğreniyorum” adıyla Yalova’da başlatıldı.

Cumhuriyet'ten Ozan Çepni'nin haberine göre, Bakanlığın, “2023 Eğitim Vizyonu” logosunun yer aldığı projede, MEB için bir ilk olarak devlet okulunda “Dini Eğitim Sınıfı” tanımı yapıldı.

Çalışma, MEB, Diyanet ve Yalova Valiliği’nin ortak protokolü ile okul öncesi çocuklar için başlatıldı.

Projede, “Manevi değerlerin temellerinin oluşumunu sağlamak, değerler eğitimi kapsamında dini ve ahlaki değerlerin kazandırılması amacıyla çocuğun üst öğrenimi de hedef alınarak, kişisel gelişiminde Türk toplumuna özgü davranış ve değerlerinin İslam ahlakıyla bütünleşmesi amaçlanmaktadır” denildi.

4-6 yaş grubundaki çocuklar için 12-18 kişilik sınıflar oluşturulması ve haftada 6 saat süren eğitimlerin müftülük tarafından belirlenen eğitimcilerle sürdürülmesi planlandı.

Eğitim içeriğinde sadece Arapça ve dini konular yer alırken yönetmelik için Atatürk'ün adı kullanıldı.

Projenin amacında ise yasa ve yönetmeliklere uyması açısından Mustafa Kemal Atatürk’ün adı kullanıldı. Amaçta, “Çocukların Atatürk, vatan, millet, bayrak, aile ve insan sevgisini benimseyen, milli ve manevi değerlere bağlı, dürüst ilkeli, çağdaş düşünceli, hak ve sorumluklarını bilen, saygılı ve kültürel çeşitlilik içinde hoşgörülü bireylerin yetişmelerine temel hazırlamak” ifadeleri yer alırken, eğitim içeriğinde ise sadece Arapça ve dini konular yer aldı.

MEB okullarında verilecek eğitimin müfredatı ve ders materyallerinin de müftülük yetkililerinin yer alacağı bir ekiple hazırlanması planlandı. Müftülüklere ayrıca “kayıt işlemlerinin yapılması ve onaylanması” ve eğitimin denetimi görevleri verildi.

Bunları da Mutlaka Oku

Yorumlar
sedat-yilmaz

O yaştaki çocuklar soyut düşünemezler, dini inançları olamaz. Ayrıca o çocuklar henüz kendi dinlerini seçmediler.

6 ay Önce
nucleus

Hadi diyelim inancın gereği türban takıyorsun. Türban niye takılır, erkekte şehvet uyandırmamak(!) için. Ulan o.çocukları 3-5 yaşındaki çocuğu türbanlamak nedir! Ayrıca anne-babasını bile daha yeni yeni kavramaya başlamış, bezden yeni kurtulmuş çocuğa din eğitimi vermek neyin kafasıdır?

5 ay Önce
TÜM YORUMLARI GÖR (97)
Bu içerikleri de okumak isteyebilirsiniz