Masmavi Suyu ve Kuş Türleri Vardı: 'Dünyanın Nazar Boncuğu' Meke Gölü'nde Bir Damla Su Kalmadı

08.07.2020
nihat
Onedio Editörü
21K
21

Konya'nın Karapınar ilçesinde, sahip olduğu volkanik yapıyla eşsiz bir doğal güzellik olan Meke Gölü, bilinçsiz sulama ve kuraklık nedeniyle kurudu.

Bilinçsiz sulama ve kuraklık gölü kuruttu

DHA'nın aktardığı bilgiye göre, Konya'nın Karapınar ilçesinde bulunan Meke Gölü, yeraltı sularının çekilmesiyle kurudu.

Daha önce 12 metre derinliğe sahip olan göl, 2000'lerin başından itibaren bilinçsiz sulama ve kuraklık nedeniyle hızla kurudu.

Yağışlar nedeniyle ilkbahar aylarında, kırmızı renge boyanan bir avuç su bulunan gölde, sıcaklığın artması ve buharlaşmanın etkisiyle bir damla bile su kalmadı.

Ortasında 50 metrelik volkan konisi bulunuyor

'Dünyanın nazar boncuğu' olarak bilinen Meke Gölü'nün ortasında, 50 metre yüksekliğinde bir volkan konisi yer alıyor.

Yerli ve yabancı turistlerin uğrak yeriydi

Karapınar'da oturan ve TEMA Vakfı’nın 26 yıldır gönüllü temsilciliği ile bölgeye gelen turistlere gönüllü rehberlik yapan Musa Ceyhan, gölün bir zamanlar masmavi olduğunu ve kuşlara ev sahipliği yaptığını söyledi.

"Dünyanın Nazar Boncuğu' Meke Gölü yerli ve yabancı turistlerin uğrak bir yeriydi. 15 senedir bu göl kurumaya yüz tuttu.

Ondan önce masmavi suyu ve kuş türleriyle cıvıl cıvıl olan çok güzel bir turizm alanımızdı. Yeraltı sularımız azaldıkça gölün suyu çekildi. İklim değişikliği Meke'nin kurumasında önemli bir faktör."

'Kuşlar bile küsüp gitti'

Ceyhan sözlerini şöyle sürdürdü:

"Gölün kurumasına çok üzülüyoruz. Yıllardır buraya gelen yerli ve yabancı turistlere gönüllü olarak rehberlik yapıyordum. Tabi o zamanlar buralar çok güzeldi. Şu an da kimse gelmez oldu. Kuşlar bile küsüp gitti.''

'İnsanlar buraya gelip yüzerdi'

"Göl kurumadan önce insanların bölgeye gelip yüzdüğünü belirten Ceyhan, ''Çevre ve Şehircilik Bakanımız Murat Kurum'dan yardım bekliyoruz. Burayı canlandırsın.

Tekrar eski canlılığına kavuşsun. Turizme kazandırılsın. Burası dünyada eşi benzeri olmayan bir göl. Kurtarılıp, eski güzel haline gelmesini çok istiyoruz."

'Yeraltı sularını bilinçli kullanmamız lazım'

Ceyhan, sözlerini şöyle tamamladı:

"Eskiden vatandaşlarımız göle girip yüzerlerdi. O zaman masmavi suyu vardı. Göl kaynak sularından besleniyordu. Maalesef kaynak suları da kurudu. Yeraltı sularını bilinçli kullanmamamız lazım. İleride tek bir damla suya muhtaç olabiliriz.

Bir defa daha böyle kuruduğunu söylüyorlar. Tekrar eski haline gelebilmesi için yeraltı sularının yükselmesi gerekiyor. Suyu çeken binlerce kuyu var.

Yeraltı suları yükselmezse yarın öbür gün sulu tarım yapanlarda susuz kalabilir. Başka bir yerden su verilecekse bile bir an önce Konya Ovası'na bu suyun verilip buraların yeniden canlandırılması lazım."

Bunları da Mutlaka Oku

Yorumlar
blizzard

Hasankeyf'ten sonra Meke Gölü de yeni yüzüyle misafirlerini bekliyor!

4 hafta Önce
huskarl

Herkes hakettiğini yaşar...

4 hafta Önce
TÜM YORUMLARI GÖR (21)
Bu içerikleri de okumak isteyebilirsiniz