Kripto Para Platformlarına Vergi Yolda!

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, kripto paralarla ilgili 'Biz buna karşı değiliz. Ama vatandaşlarımızın mutlaka dikkatli olması gerekiyor. Yaşamlarını gelirlerin riske atabilecek bir girişimde bulunmamaları gerekiyor' dedi. Elvan, kripto para platformlarının vergilendirilmesi için çalışma yaptıklarını da açıkladı.

CNN Türk'te yayınlanan Gece Görüşü programına katılan Elvan, kripto para konusunda şu açıklamaları yaptı:

'Platformlar, bilgileri MASAK ile paylaşacak'

'Kovid-19'la birlikte kripto varlıklara ilgi arttı. Dünyada da nasıl bir düzenleme olmalı, ne yapmalıyız? soruları yanıtlanmaya çalışılıyor.

Bu kripto varlıkların bir noktaya kadar denetimlerini yapabiliyorsunuz. Bu konu üzerinde AB çalışıyor. Bir taslak oluşturdu. ABD, İngiltere gibi ülkeler değişik çalışmalar yaptılar. Alım-satım işlemlerine yönelik bazı düzenlemeler yaptılar. İşin 2 boyutu var. Birincisi kara paranın aklanması ve terörizmin finanslanması.

Biz tüketiciyi korumakla hükümlüyüz. Kara paranın aklanmasına yönelik terörizmin finanslanmasına yönelik yapı OCT altında. Biz geçtiğimiz aylarda bir yasal düzenleme Mevlis'imiz tarafından yapıldı. FITF'nin bizden istediği düzenlemeleri yaptık. FITF bununla ilgili tedbirler alınmasını istedi.

Bu çerçevede MASAK FITF'le birlikte çalışıyor. Biz gerekli çalışmalarımızı yaptık ve bu platformlara yönelik denetlenme yapılmasına ülkeler başladı. Bizim de taslak çalışmamız var.

Kripto dediğimiz nedir? Bir maddi olmayan varlıktır şeklinde bir tanım yapıldı. Bankalar üzerinden işlemlerin yapılabileceği düzenlemeyi Merkez Bankası yaptı. MASAK'a yetki verdik ve bir rehber hazırladık.

Bu platformların uyması gereken kurallar neyse bunları belirledik. Uymamaları halinde ne kadar bir cezayla karşı karşıya kalacaklarını ortaya koyduk. Bu platformlar mutlaka alım-satım işlemlerini mutlaka MASAK'la paylaşacaklar. MASAK'ın bu platformlar üzerinde denetim yetkisi var artık.

Bu platformların uyması gereken yetkiler nelerdir. 10 bin liranın üzerinde işlem yapanları 10 gün içerisinde MASAK'a bildirme yetkisi getirdik.'

"Kripto paraya karşı değiliz"

'Burada sigorta sistemi gibi bir şey de yok bir risk var ve bunu görmemiz lazım. Biz buna karşı değiliz. Ama vatandaşlarımızın mutlaka dikkatli olması gerekiyor. Yaşamlarını gelirlerin riske atabilecek bir girişimde bulunmamaları gerekiyor.'

"Vergi konusunda çalışma yürütüyoruz"

'Özellikle vergi konusunda bir çalışma yürütüyoruz. Dünyadaki uygulamaları nelerdir, ne tür bir yapı var. Bunları yaparken ilgili taraflarla mutlaka konuşulması gerekiyor. Şu şekildedir diye net bir cevap veremeyebilirim ama temel olarak çalıştığımız alanlar bunlar. Bu alanların tamamı tüm dünyanın çalıştığı alanlardır. '

Dr. Özlem Türeci: 'Kovid-19 Aşılarında Fikri Mülkiyet Hakkını Kaldırmak Kötü Bir Fikir'
Bakan Açıkladı: Tam Kapanma 19 Mayıs'a Kadar Uzatılacak mı?
Sedat Peker'in 'Yeldana' İddialarına Jandarma'dan Yalanlama

Popüler İçerikler

Dünya Kupası Keyfinizi İkiye Katlayacak Son 24 Saatte Atılan Eğlenceli Tweetler
Alevileri Hedef Alan Din Öğretmeni Bursa'da Protesto Edildi
Evinde Ölü Bulunan Şevval Hemşirenin Kanında Yüksek Dozda Kas Gevşetici Çıktı
YORUMLAR
06.05.2021

Bitcoin alırken trt payı ödemeyi bende çok isterim.

06.05.2021

sizin hizmetininz değil, sizin buluşunuz değil, sizin güvenceniz değil, niye vergi veriyorum?? Biz senin ve dünyadaki diğer tüm basılan, basılmaya da devam eden paranın yerine bunu kullanıcaz. Niye vergi veriyorum???

TÜM YORUMLARI OKU (17)