Kısa Boylu İnsanların Otoriter ve Agresif Olma Durumu: Napolyon Kompleksi

22.07.2021
claude-cahun
Onedio Üyesi
5K
3

Tarihin akışında rol oynamış önemli isimlerden Napolyon Bonapart'ın adıyla özdeşlemiş bir hastalık var. Tarihte ilk kez Napolyon'da görüldüğü için onun adını alan Napolyon Kompleksi, kısa boyla ilişkili olsa da günümüzde etki alanları epey genişlenmiş durumda!

Kaynak: 1, 2

Adını Fransız asker ve politikacı Napolyon Bonapart'tan alan Napolyon Kompleksi bir çeşit rahatsızlıktır. Bir diğer ismi Kısa Adam Sendromu'dur.

Tarihte ilk kez bireysel psikoloji ekolünün kurucusu Alfred Adler tarafından öne sürülen bu rahatsızlık kısa boylu insanların sert ve otoriter tavırlar takınıp agresif hareketlerde bulunması durumudur.

Araştırmalara göre Napolyon'un boyu 1.65 - 1.70 arasındaydı. Çok da kısa sayılmayan Napolyon'un başka takıntılarından dolayı bu hastalığa yakalandığı öne sürülüyor.

Bazı tarihçiler de Napolyon'un o dönem şartlarında ortalama bir Fransız erkeğinden uzun olmasına rağmen boyunu takıntı hâline getirdiğini yazıyor.

Hatta Napolyon'un, kısa boyunu kamufle etmek için özelikle at üstünde tasvir edilen resimler çizdirdiği iddia ediliyor.

Napolyon'un kısa boylu olduğu inancı, İngiliz karikatürist James Gillray'in çizimleriyle ortaya çıktı. Bu çizimlerin Napolyon'un tanınmasındaki etkisi çok büyüktü.

Öyle ki Napolyon, ölmeden önce Gillray için, 'Beni devirmek için Avrupa'nın tüm ordularından fazlasını yaptı' demiştir.

Napolyon Kompleksi'nden mustarip insanlar boylarının kısalığından dolayı özgüvensizlik yaşarlar ve bu durumu telafi etmek için katı bir üsluba bürünürler.

Agresif tavırlar ve otoriterlik aslında kişinin bir nevi savunma mekanizması oluyor.

Araştırmacılara göre günümüzde ise bu rahatsızlığın sebepleri daha da çeşitli. Ün, para, başarı, iş yaşamındaki iniş çıkışlar ve benzeri durumlarda da insanlar aynı tepkileri gösterebiliyorlar.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Gelin yorumlarda buluşalım.

Yorumlar
darkosman

“Gtü yere yakından korkacan amk” sendromu

5 gun Önce
TÜM YORUMLARI GÖR (3)
Bu içerikleri de okumak isteyebilirsiniz