Kira Artışına Karşı İmza Kampanyası: 'Üst Sınır Getirilsin'

14.09.2021
yasin-arrslan
Onedio Editörü
6K
11

Son bir yıl içinde aşırı biçimde artan kira fiyatları Türkiye’nin gündeminde. Artan fiyatlara karşı başlatılan kampanyaya 50 binden fazla kişi imza attı.

Büyükşehirler başta olmak üzere Türkiye genelinde son bir yılda kiralarda aşırı bir artış yaşanıyor. Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi (BETAM) araştırmasına göre yıllık kira artış oranı İstanbul’da yüzde 50.7, Ankara’da yüzde 31.8 ve İzmir’de yüzde 30.9’a ulaştı.

Yüz yüze eğitim fiyatları yükseltti

Üniversitelerde yüz yüze eğitime geçileceğinin bildirilmesiyle birlikte öğrenciler de ev arayışına girerken, zaten fahiş biçimde yükselen kira fiyatları daha da yukarı seviyelere tırmanıyor.

Sosyal medyada ise kira fiyatlarına karşı gelişen tepkiler her geçen gün çoğalıyor.

Sosyal medyada change.org üzerinden “Kiralara Üst Sınır Getirilsin” başlığıyla bir imza kampanyası başlatıldı.

Kısa sürede 50 bin imzaya ulaşan kampanyada, dünyanın çeşitli ülkelerinde uygulanan, Türkiye kira denetimine dair hukuki düzenlemelerin hızlıca yapılması talep ediliyor.

Kampanya metninde şu ifadelere yer verildi:

“Kiralık konut fiyatları son bir yılda çok hızlı bir yükselişe girdi. Pandemi koşullarında yaşamak git gide zorlaşırken, maaşlara yapılan zamlar enflasyon karşısında hızla erirken, yurttaşlar büyük istihdam ve gelir kayıpları yaşarken başta İstanbul, İzmir, Eskişehir gibi büyükşehirler olmak üzere son birkaç aydır ortalama kiralar asgari ücret sınırlarına dayandı. Günbegün artan kiraların temel gerekçesi konut kiralama ve satışının tamamen ‘serbest piyasanın insafına’ bırakılmasıdır. Bunun sonucu olarak bugün inşaat maliyetlerinde artışla konut üretiminin azalması, yüz yüze eğitim ile üniversite öğrencilerinin kiralık konut arayışına girmesi gibi talep artışları astronomik kiralar olarak karşımıza çıkmaktadır.

Kiralık konutların sayısının azlığı ve pahalılığı yüzünden sağlıklı, güvenli ve yaşamaya elverişli konut talebi de ikinci plana atılmış durumda. Oysa ki deprem tehlikesi olan şehirlerde güvenli konutlarda yaşamak temel hakkımızdır. Barınmanın kamusal bir hak olduğunu hatırlatıyoruz. Gerekli hukuksal düzenlemeler derhal yapılmalı. Kiralara acilen üst sınır getirilmelidir. Konutların depreme dayanıklılığı, güvenilirliği, sağlık olup olmadığı denetlenmelidir.”

İmza kampanyasına ulaşmak için tıklayınız.

Yorumlar
blizzard

Devlet asgari ücrete karışmaz, devlet özel sektöre karışmaz, serbest piyasa bizi bağlamaz diye diye iş bu duruma kadar geldi. Talep edilen ürünlerden ek vergi almaya gelince "İki tane de bana" demesini biliyorsunuz ama. İnsanlar en temel ihtiyaçlarını karşılayamaz hale gelmesine rağmen bizimkilerin verdiği müjde saray, balon projeler ve afyon kokan yerler. Gündem değiştirilip görmezden gelinen her şey daha büyük bir sorun olarak tekrar beliriyor. Şimdi dünya liderimiz ne yapacak bakalım? Kiracıların kafasına çay fırlatırsa şaşırmam!

1 hafta Önce
ercannedio

2 senedir kiradayım. ev sahibim 2 senedir en üst sınıdan yapıyor zammı. Hatta bu sefer oranı koymuş üstüne 50 lira daha koymuş. Bana mesaj attığı saat 23:00. 2 senedir oturuyorum 1 ay bile kirasını geciktirmedim. Maaşım genelde aksamaz gününde yatar. Yattığı gün çekip kirayı verdim karşılığında gördüğüm muamele akşamın 11 inde zam ayın gelmiş kirana şu kadar zam yaptık diye mesaj atmak. Çünkü 2 gün sonra maaşım yatacağını ve kirayı verecğeimi biliyorlardı. Böyle şerefsiz bunlar.

1 hafta Önce
TÜM YORUMLARI GÖR (11)
Bu içerikleri de okumak isteyebilirsiniz