Kendisinde Travma Yaratan Öğretmenine Yıllar Sonra Kallavi Bir Mesaj Gönderen Genç Kadının Yaşadıkları

Kapak Görseli

Okullar açıldı, yüz yüze eğitim başladı. Biz de bir zamanlar okula gidiyorduk ve öğretmenlerimize neredeyse tapıyorduk. Ancak her çocuk şanslı olmuyor. Mesela bu genç öğretmen adayı kadının yaşadığı acılarda öğretmeninin büyük katkısı var. Çocukların gözündeki yaşının karşısında hiçbir şeyin önemi yok. Yapmayın bunu hocam!

Bir çocuğun hayatında öğretmeni, annesinden babasından sonra duygusal bağ kurduğu ilk rol modellerindendir. Hatta çoğu zaman ailesinin sözünden çok öğretmenini dinler çocuk, o kadar değer verir.

Dünyadaki en kutsal mesleklerden biridir öğretmenlik. Özellikle Türkiye'de atamasından tutun da, yetersiz eğitim şartlarıyla bile mücadele ederler kendi başlarına. Bütün bunları kendileri için değil, çocukları için yaparlar büyük bir özveriyle.

Ancak maalesef ki bazılarımızın hayatında daha çocukken iz bırakan, karakterimizi olumsuz etkilemiş öğretmenler de vardır. Kişisel problemlerini çocuklara yansıtan bazı öğretmenlerin açtığı yaralar, yetişkinliğimizde bile onulmaz travmalara yol açar.

Twitter'da bulunan bu arkadaşım da bir öğretmen travması yaşayanlardan. Yıllardır içinde ukte kalan o kelimeleri bir mesaj atarak öğretmenine iletmiş.

İşte o uzun mesaj...

Bu arkadaşımız yaşadığı bu durumla ilgili sözlerine bu şekilde devam etti:

Sebebi ne olursa olsun bir çocuğun gözündeki yaşın karşısında hiçbir şeyin önemi yok. Bizleri yetiştiren, yol gösteren ve ışık olan öğretmenlerimize minnettarız. Değerli hocalarımızın hiçbir çocuğu üzmemesi temennisiyle...

Bu içerikler de ilginizi çekebilir 👇

YORUMLAR
09.09.2021

İlkokuldayken sınıf hocamız birkaç kişiye şiir okutuyordu. Benim okuma şeklimi de çok seviyordu ve sınıftaki arkadaşlarım(!) da beni sözde destekliyordu. Tabi Ankaralı olduğum için çok çok nadir 'k' harfini 'g'ye, 'ğ'ye kayar gibi okuyordum. 'Sessiz Gemi'nin 'Meçhule giden bir gemi kalkar bu limandan.' mısrasının 'kalkar' kısmını hafif 'ğ'li okudum. Sınıf hemen kahkahayı bastı. Sınıf zaten meyilli de hocanın da güldüğünü göründe o günden sonra daha da ne tahtaya kalktım ne de şiir sevebildim. E atlattım gitti o mozak suratlıları. Şiir de yazıyorum, rap de yazıyorum, yazılar da yazıyorum. Alayınızın istihzasına sokayım! Maluma giden bir orta parmağım kalksın size limanımdan. Çocukluğumu, gençliğimi, yaşama zevkimi öldüren daha bunlar gibi kim varsa hepsi bok çuvalı gibi atıldı geçmişimin mezbelesine. Her şeyim haram olsun size!

09.09.2021

Helal sana. Devam.... Not: Aslında sessiz geminin nakaratı da gireydin, "pek çok giideen, memnun ki yerinden...... ayrıca rap da olur

09.09.2021

İlk öğretim ve ortaöğretim hayatım kabus gibi.Her gün dayak ve ilkenceyle geçen koskoca sekiz yıl.Öğretmenler ve öğretmenlik mesleğinden nefret ettiren ahlaksız kibirli ve sadist toplulukla geçen koca sekiz yıl.Örnek verecek olursak ilk okul birinci sıfta saçımı kestirmemiş “değerli” velilerim okula öyle gittim ve bu psikopat benim foüllerimden yani kulağımın dibindeki saçlarımdan tutup havaya kaldırdı sonra bıraktı üstüne iki de ağır tokat çaktı allahın belası “Bu saçlar kesilecek!” dedi yedi yaşındaki çocuğa.Umarım ahiret vardır ve umarım tek azabın o olur mahluk. Bir gün bu piçi yolda gördüm alıp ayağımın altında çiğnemek geldi içimden yapamadım.

09.09.2021

ne kadar doğru söylemiş "sırf para kazanmak için bu mesleği yapanlar" bazı öğretmenler gerçekten sadece memur statüsü ve para kazanmak için yapıyor. öğretmenliğe elverişli olmayan kişilerin öğretmenlik mesleğini seçmemesi lazım. misal annem bana hep öğretmen ol rahat edersin derdi, ağlayan zırlayan çocuklara asla tahammülüm yok kendimi bildiğim için benden öğretmen olmaz derdim , sırf annem istiyor diye ufacık sabilerin günahına giremezdim. insanlar bu mesleği seçerken önce bi özeleştiri yapmalı.

TÜM YORUMLARI OKU (76)