Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele Günü İçin Kadıköy Belediyesi ve Mossby'nin Hazırladığı Şahane Proje!

25.11.2021
yilbasisusu
Onedio Editörü
6K
8

Bugün 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü. Kadıköy Belediyesi ve Mossby'nin kadına yönelik şiddete dikkat çekmek için 'Kadıköy Yaşatır' sloganıyla geliştirilen sosyal sorumluluk projesi ilgi çekiyor. Proje için hazırlanan sloganlar ve mottolar, sokak tabelalarına, brandalarla sokaklara ve stencil tekniğiyle duvarlara uygulanıyor...👇

Bugün 25 Kasım. Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü. Ülkemizde bir kadın olarak yaşamaya çalışmak ne yazık ki çok zor. Her geçen gün katlanarak artan şiddet olayları da bu durumu içinden daha da çıkılmaz bir hale sokuyor.

Yalnızca tek bir yerde, tek bir durumda ya da tek bir kişiden değil her yerde, her durumda ve maalesef ki pek çok kişi tarafından sözlü ve fiziksel şiddete uğruyor, katlediliyoruz!

Tüm bunlar yetmemişçesine ‘o saatte orada ne işi varmış’, ‘ne giyiyormuş’ gibi hiçbir mantıksal gerekçeye dayanmayan, altı bomboş argümanlarla eleştiriliyoruz. Ancak şiddetin her ne olursa olsun bir gerekçesi olamaz.

Sürekli bir korku hali içinde yaşamaktan ve aslında bir kadın olarak var olmaktan korkar olduk. Bu sisteme artık bir dur dememiz, avazımız çıktığı kadar bağırmamız gerekli.

İşte tam bu noktada sizleri Kadıköy Belediyesi ve dijital içerik üreticisi Mossby ile tanıştıralım. Çünkü yaptıkları iş hepimiz için çok büyük bir önem taşıyor.

‘Kadıköy Yaşatır’ sloganıyla geliştirilen bu sosyal sorumluluk projesinde hazırlanan sloganlar ve mottolar; sokak tabelalarına ve brandalarla sokaklarda herkesin görebileceği ve aslında görmesi de gereken yerlere asılıyor.

Anıt Sayaç’a göre yalnızca bu yıl 328 kadın katledildi. Projenin en büyük hedefi ise yaşanan bu korkunç kadın cinayetlerine dikkat çekmek ve aslında olması gerektiği gibi gündeme getirmek.

Bu nedenle de belki de her gün önünden geçtiğimiz Kadıköy’e ‘Sesimizi hiçbir zaman alçaltmayacak, karanlık zihniyetlerinize karşı mücadeleden vazgeçmeyeceğiz’ gibi sloganlarla ile ‘Şiddet Çıkmazı’, ‘Ne Giydiğime Karışamazsın’ ve ‘Özgürlük Çıkmazı’ gibi sokak tabelaları asıldı.

Örneğin ilçede bulunan DUR tabelaları; 'Şiddete Dur De',

‘Adaletsizliğe Dur De’, ‘Baskıya Dur De’ ve de ‘Kadın Cinayetlerine Dur De’ ile değiştirildi.

YÖN tabelaları ise;

‘Tek Yön Adalet’,

'Tek Yön Eşitlik',

Ve de ‘Tek Yön İstanbul Sözleşmesi’ gibi sloganlarla yapılan bu farkındalık çalışmasının bir parçası oldu.

Proje kapsamında hazırlanan dev bir branda ise Kadıköy Süreyya Operası’na asıldı.

Brandada ise ‘Kadınların katledildiği, şiddet gördüğü, ötekileştirildiği bir düzene alışmayacağız’ sloganı yer aldı.👇

Ayrıca Kadıköy’ün duvarlarına da stencil tekniğiyle ‘Son 1 Yılda 328 Kadın Cinayeti İşlendi’ yazıldı.

Mossby yaşadığımız toplumdan kopamayacağımızı ve sorunlarımızın hepimizin sorumluluğunda olduğunu sanatı aracılığıyla kitlelere anlatmaya çalışıyor.

Hesabı açtığı ilk günden bu yana toplumsal problemleri ve hepimizin yaşadığı günlük sıkıntıları mizahi bir dille ele alan Mossby başarısını, kitlelerle kurduğu samimi ve gerçek iletişim diline borçlu olduğunu da bildiriyor.

Kadıköy Belediyesi’nin ve Mossby’nin bu değerli çalışmasını bizler çok önemli bulduk.

Peki siz ne düşünüyorsunuz? Haydi yorumlara!

Yorumlar
moonandlight

uzun zamandan beri gördüğüm çok çok iyi düşünülmüş ve etkili bir hareket. alkışlıyorum

6 gun Önce
ahyaaak

Valilik, gece yarısı tüm tabelaları söker, demedi demeyin....

6 gun Önce
TÜM YORUMLARI GÖR (8)
Bu içerikleri de okumak isteyebilirsiniz