İtalya'da Salgın Önlemlerine Karşı Eylem: Binlerce Restoran Kepenk Açacak

13.01.2021
emre-ordu
Onedio Editörü
5K
10

İtalya'da binlerce restoran sahibi, Kovid-19 önlemlerine karşı sivil itaatsizlik hareketi başlatarak cuma günü kepenk açmaya hazırlanıyor.

Sosyal medyada üzerinden #ioapro (ben açıyorum) etiketiyle büyüyen harekete 50 bin civarında restoranın katımı bekleniyor.

Aylardır Kovid-19 kısıtlamaları uyarınca sadece paket ve evlere servis yapan restoran sahipleri, 15 Ocak'ta dükkanlarını açmak üzere sözleşiyor.

#ioapro hareketi, Cagliari'de bir bar işletmecisinin 3 Ocak'ta dükkanını açık tutacağını duyuran bir paylaşımının ardından kısa sürede tüm ülke çapında yayıldı.

Euronews'de yer alan habere göre, eyleme hazırlanan restoran sahipleri sivil itaatsizlik hareketini sembolik düzeyde tutacak. Restoranlarında masalara müşterileri kabul edecek olan işletmeciler kurallar dahilinde yemek servisi yapmayarak hükümete mesajlarını iletmeyi planlıyor.

Kısıtlamaların yerel bazda değişiklik gösterdiği İtalya'da restoran ve kafeler akşam saat 22'ye kadar sadece paket servisi ve evlere servis yapabiliyor.

İtalyan hükümeti, pandemi sırasında yaşanan ekonomik kayıplar için firma ve şahıs şirketlerine 20 milyar euro (yaklaşık 180 milyar TL) kaynak ayırdı.

İtalya'da 12 Ocak itibariyle toplam 570 bin 40 aktif Kovid-19 hastası bulunuyor. Ülkede salgının başından beri 2 milyon 303 bin 263 kişiye virüs bulaştı ve 79 bin 819 kişi Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybetti.

Yorumlar
reshontheway

Düşünün bu kadar esnafa bu kadar destek ayrılmasına rağmen bunu yapacaklarını söylüyorlar. Bizim ülkedeki esnaf ne yapsın?

4 gun Önce
denverr

Sivil itaatsizlik vayy, eğitim ve birlik böyle bir şey işte

4 gun Önce
TÜM YORUMLARI GÖR (10)
Bu içerikleri de okumak isteyebilirsiniz