İsraf mı Yoksa Ekonomik Kriz Nedeniyle mi Uygulandığı Konusunda İnsanların Netleşemediği Yarım Ekmek Satışı

13.01.2021
aburoski
Onedio Editörü
28K
19

Gerçekten hangi amaç için yapılıyor?

Şöyle eski dönemlere gittiğimizde özellikle 70'lerden sonra ekmeğin ikiye bölünerek satıldığını görürüz. Vatandaşlar 300 gram ve daha fazla gramajlı ekmeğin yanında yarım ekmek de alabiliyormuş.

İsrafı öncelemek için güzel bir uygulamaymış fakat zaman ilerledikçe ekmeğin gramajı düştüğü için bu uygulamanın pek bir geçerliliği de kalmamış. Neredeyse tam ekmek eskinin yarım ekmeğine tekabül etmeye başlayınca bu uygulama rafa kaldırılmış.

Şimdiye geldiğimizde ise ekmek gramı 200-240 gram arasındayken fiyatı da 1.25 ve 2 TL civarında değişiklik gösteriyor. Yani eski zamanlarla karşılaştıracak olursak gramaj olarak epey bi küçük. Aldığımızda anca yetiyor zaten.

Fakat, 70'lerde gramajı büyük olduğu için israf olmaması adına yarım ekmekler satılırken; günümüzde küçük olmasına rağmen yine yarım ekmekler satılmaya başlanmış.

Bu Twitter kullanıcısı da yarım ekmek satıldığını görünce hesabından sitem dolu bir paylaşım yaptı.

Bu durum da elbette kötüye giden ekonomiyi ve alım gücünün giderek düşmesini akıllara getirdi. İnsanlar, "Vah halimize" dedi.

İsrafı önlemek için güzel bir uygulama olduğunu düşünenler de vardı.

Peki sizce insanlar tam ekmeği pahalı buldukları için mi yoksa gerçekten israfı önlemek adına mı bu uygulama var?

Yorumlarda buluşalım!

Yorumlar
freehugs

Saçma sapan çıkarımlar yapmayın yahu! Ne israfı ne önlemesi! Ekmeğe gelene kadar nelerde israf oluyor. Dünyada israfta ilk 10’dayız, şimdi mi akıllarına geldi de ekmekle başladılar! Hahahaaayt!!! Bu bildiğin fakirlikten.

4 gun Önce
cindia

Alım gücü düştüğündendir o yarım ekmek satışı. Yoksa devletin israf konusunda kafa yorduğu falan yok. Kendinizi kandırmayın amk.

3 gun Önce
TÜM YORUMLARI GÖR (19)
Bu içerikleri de okumak isteyebilirsiniz