Instagram'ın Kurucusu Şirketi Facebook'a Neden Sattığını Açıkladı: '1 Milyar Dolar Verdiler'

08.11.2019
aygit-kocaman
Onedio Editörü
42K
19

 

Uzun süredir çeşitli skandallarla gündeme gelen Facebook, kullanıcılarının güvenini yeniden çalışmaya kazanıyor. Şirketi Facebook'a sattıktan sonra Facebook çatısı altında çalışan ve yaşadıkları sorunlar nedeniyle şirketten istifa eden eski kurucu ortak Kevin Systrom bazı açıklamalarda bulundu.

Kevin Systrom ve Mike Krieger 2010 yılının Ekim ayında kurdukları Instagram'ı hızlı bir büyümenin ardından 2 sene sonra Facebook'a satmıştı.

100 milyon kullanıcıya ulaşma hedefinde iken Facebook'a satılan şirketin şu anda 1 milyarı aşkın aktif kullanıcısı var. Her yıl büyüme rekorları kıran ve karlılığını arttıran Instagram bugün yüzlerce milyar dolar değere sahip.

Systrom ve Krieger şirketi sattıktan sonra yönetim kadrosunda devam etmişler ve Instagram'a katılmışlardı.

Daha kısıtlı bir kullanıcı kitlesi ile büyümeye çalışan Instagram, Mark Zuckerberg'in agresif büyüme senaryoları ile 150 milyon kullanıcıya kadar ulaşmıştı.

Systrom ve Krieger'in kullanıcı gizliliği ve platform verilerinin Facebook reklamlarına entegre edilmesi esnasında geçen süreç Facebook'un CEO'su Zuckerberg ile aralarının açılmasına neden olmuştu.

 

New York Times tarafından düzenlenen bir panelde yaşanan tüm bu olayları da kastederek bir soru soruldu. "Bugün yine olsa Instagram'ı satar mıydınız"

Systrom ise "Eğer biri size gelip 11 kişi(Instagram şirketi) karşılığında 1 milyar dolar teklif etse, siz ne cevap verirdiniz?" şeklinde yanıt verdi.

Aslına bakarsanız tüm bu gerginliklere ve yaşananlara rağmen Systrom'un pişman olmadığını gösteriyor.

Eh tabii, olayı aktarıyoruz ama zenginin malı züğürdün çenesini yorar.

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Buyrun yorumlara!

Yorumlar
sbstnbjk

Hayatını çalışmaya adayan, milyon dolarları olsa da şirketini daha da büyütmek için sabah erkenden kalkıp işe giden insanları hiçbir zaman anlamayacağım. Böyle bir şirketim olsa tabi ki ilk mantıklı teklifte satar ve ömür boyu hayatın tadını çıkartırım. Bazı insanlar bu adamı eleştiriyor ya anlam veremiyorum. Bir insanın hayat amacı neden "daha çok para kazanmak" veya "daha çok başarı kazanmak" olur ki? Hiç yatırım yapmasanız, parayı faize falan yatırmasanız, hiçbir geliriniz olmasa bile 1 milyar dolar öyle bir para ki her gün 100.000 TL harcasanız (HERGÜN AMK) 136 senede biter.

3 ay Önce
ahmet-okdem

sayıyla ; 1,000,000,000 $ eğer 1,000,000 $ harcarsa geriye 999,000,000 $ 'ı kalır, ben neyi hesaplıyorum anlamadım bu nasıl para lan

3 ay Önce
TÜM YORUMLARI GÖR (19)
Bu içerikleri de okumak isteyebilirsiniz