Herkesin Aklındaki O Soruyu Yanıtlıyoruz! Hangi Aşı Ne Kadar Güvenilir?

04.05.2021
yilbasisusu
Onedio Üyesi
23K
8

Ne bulursam onu olacağım ben valla...🙃

Not: Fotoğraflar lapipette.labs adlı Instagram hesabından uyarlanarak Türkçeleştirilmiştir.

Bildiğiniz üzere 1 yılı aşkın süredir Koronavirüs ile mücadele ediyor ve aşı çalışmalarını büyük bir heyecanla takip ediyoruz.

Ancak birçoğumuz aşıların içindeki maddelerin ne olduğunu bilmiyor hatta bilsek de anlamakta güçlük çekiyoruz. Şimdi isterseniz gelin aşıların içinde neler var ve ne kadar etkililer LaPipette'nin bu projesiyle hep birlikte öğrenelim.

LaPipette projesinin arkasındaki isim Etienne. Kendisi bir biyokimyacı ve yeni aşıların karşılaştırılması için bu basit ve anlaşılır bilgi kartları oluşturdu.

Aşılar, Kovid-19'a neden olan virüse karşı bağışıklık sistemini güçlendirmek için farklı teknolojilerle oluşturuldular ve her üretici aşılarının yetkinliğini tahmin edebilmek için kendi klinik denemelerini tamamladı diyebiliriz.

Çoğu aşı tamamen inaktive edilmiş bir virüsten ya da eğer Spite proteinindense sadece küçük bir parçadan oluşuyor.

Uzun vadeli bağışıklığın önündeki ana engel aslında bağışıklık sisteminden kaçabilen SARS-CoV2 varyantlarının ortaya çıkması.

"Her mRNA, son derece titiz kalite kontrollerinden geçer, bu nedenle mutasyona uğramış bir mRNA aşısı enjekte edilme olasılığınız son derece düşüktür."

Etienne her bir aşının bizi Kovid sebebiyle hastaneye yatırmaktan koruduğunu söylüyor ancak her aşının da verilerini yayınladığını söylemek pek doğru olmaz.

"MRNA molekülleri, vücudumuz tarafından yok edilmeden önce hücrelerde yalnızca birkaç saat hayatta kalabilir ve bu nedenle güvenli kabul edilirler"

"MRNA aşıları bir süredir araştırılıyorlar ancak şimdiye kadar hiçbir zaman onaylanmadılar. Ayrıca Pfizer ve Moderna aşıları insanlarda kullanım için onaylanan ilk aşılar."

"Çoğu ülke önce risk altındaki nüfusunu aşılayarak işe başlıyor ve en az risk altındaki nüfusa doğru adım adım ilerliyor."

Tabii sizin yine de hekiminize danışmanızda fayda var.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda buluşalım!

Yorumlar
okabe-rintarou

Bi ara Bill Gates bi yerlerimize çip sokacaktı ne oldu o iş

1 hafta Önce
elg

bir tanesini oldun mu da

1 hafta Önce
TÜM YORUMLARI GÖR (8)
Bu içerikleri de okumak isteyebilirsiniz