Gördüğünüz Anda Sırt Çantanızı Alıp Yola Çıkma İsteği Uyandıracak 14 Ege Köyü

24.11.2020
lunatica
Onedio Üyesi
14K
16

Hep derler ‘‘Ege bir başkadır!’’ diye, gerçekten de doğrudur. Deniziyle, doğasıyla, havasıyla ve insanıyla bambaşkadır Ege. Yüzyıllarca pek çok medeniyete ev sahipliği yapan bu toprakları şimdi keşfetmenin vakti geldi de geçiyor. İşte karşınızda hemen sırt çantanızı hazırlamanızı sağlayacak birbirinden güzel Ege köyleri! 💛

  1. Şirince, İzmir

Ege ve köy deyince aklımıza ilk gelen yer tabii ki Şirince! Hem nasıl unutabiliriz ki, dünya yok olacak diye çoğumuz kalkıp gitmedik mi buraya...

Şaka bir yana eğer şarap ve doğa seviyorsanız burası tam sizlik. Hem gündüz de Efes Antik Kenti’ni gezmeye gidersiniz.

  2. Birgi, İzmir

İzmir’in Ödemiş ilçesinde yer alan Birgi Köyü biraz turistik biraz da gizli kalmış bir yer. İnsanları hala içten ve yemekleri de leziz! Dağın eteklerinde yer alan bu köyü kesinlikle ziyaret etmelisiniz.

  3. Karaburun, İzmir

Çeşme’ye gidip kalabalığa girmeyeyim ama güzel bir deniz keyfi yapayım diyorsanız Çeşme’nin bulunduğu yarımadada yer alan Karaburun tam sizlik. Hem hala sakin hem de denizi enfes güzel!

  4. Doğanbey, Aydın

Söke’de bulunan bu köy adeta oksijen cenneti! Köy sakinleri doğallıklarını ve sakinliklerini hala koruyorlar. Gerçekten biraz köye gidip kafa dinlemek istiyorsanız burası sizin için çok uygun bir tercih olabilir.

  5. Kayaköy, Muğla

1922 yılında nüfus mübadelesi nedeniyle köydeki tüm Rumların Yunanistan’a göç etmesi sonucunda gelen Türkler bu köye ve bölgeye alışamamış, o yüzden de bu köy o zamanlardan beri terk edilmiş bir yer olarak karşımıza çıkıyor. Şu anda sit alanı olan Kayaköy yabancı ve yerli turistlerin ziyaretlerine açık. Terk edilmiş bu köy gerek manzarası gerek ise dokusuyla kesinlikle görülmeli!

  6. Adatepe, Çanakkale

Rumlar ve Türklerin bir arada yaşadığı bu köy Kaz Dağları’nın eteklerine kurulmuş. Devletten gelen destek ile gelişen ama tarihi dokusunu da bozmayan bu köy temiz hava almak ve dinlenmek isteyenler için ideal bir kaçış noktası.

  7. Sığacık, İzmir

İzmir’in Seferihisar ilçesinde bulunan bu yer aslında tam bir sahil kasabası. Son dönemde Alaçatı’nın kalabalığından kaçanların geldiği bir yer olan Sığacık’a sonbaharda ya da kışın gitmeniz daha iyi olabilir. Sığacık kale içinde gezerken eminim her şeyi unutacaksınız.

  8. Yeni Çarahori, Balıkesir

Küçükköy olarak da bilinen ve Ayvalık’ta bulunan bu köy gerçekten çok mistik. Kafa dinlemek ve taş evlerin arasında gezmek istiyorsanız burası tam sizlik. Köydeki çoğu ev eski Rum evleri, zaman içinde restore edilselerde hala ilk günkü güzelliklerini koruyorlar.

  9. Mazıköy, Muğla

Bodrum’a bağlı olan bu köy tam bir sahil kasabası! Az bilinen bir cennet olarak karşımıza çıkan bu yer sakin konumu ve tertemiz denizi ile çoktan kalbimizi fethetti!

  10. Kapıkırı, Muğla

Milas’ta bulunan Kapıkırı köyü dağlar arasındaki konumu ve eşsiz denizi ile kalbimizi çoktan fethetti. Köyün içinde yer alan Heraklia Antik Kenti de buraya zaten başlı başına bir hava ve tarih katıyor. Sırf bunun için bile buraya gelebilirsiniz. Unutmadan söyleyelim, bölgede yılan balığı da oldukça meşhur ve lezzetli!

  11. Bademli, İzmir

Deniziyle ve şehre yakınlığı ile meşhur olan Bademli ulaşımın kolay olması sebebiyle de sık gidilen köyler arasında yer alıyor. Şöyle güzel bir şekilde denize gireyim ama hiç ses duymayayım diyorsanız sizi Bademli’ye alalım.

  12. Eskihisar, Muğla

Eski bir Rum ve Türk köyü olan Eskihisar’da bulunan Stratonikeia Antik Kenti yakınındaki kömür ocağının açılması ile 1970’lerde ortadan kaldırma kararı alınmıştı. Köyün içerisinde bulunan cami, çınar ve çınarın dibindeki kahvehane gerçekten mükemmel!

  13. Kozbeyli, İzmir

Foça’daki saklı bir cennet olan Kozbeyli oldukça eski bir köydür. Eskiden korsanlardan korunmak için deniz seviyesinden yukarı korunaklı bir bölgeye inşa edilmiş. Eskiden bir Rum köyü olan Kozbeyli mübadeleden sonra Türklerle dolan, samimi ve sakin bir köy oldu.

  14. Çamlıbel, Balıkesir

Kazdağları’nın eteklerinde olan bu köy gerçekten şehrin kalabalığından uzaklaşıp kafa dinlemek için eşsiz bir yer. Buraya kadar gelmişken Asos Antik Kenti’ne de uğrayabilirsiniz.

Yorumlar
semboliksizofrenik

Paylaşın, paylaşında oralarında canına okuyalım

1 ay Önce
johnfrusciante

Bence çıkmayın kalsın bu halleri ile.Önce birkaç kişi gider .instagramda paylaşılır, sonra bir iki tane ünlü denilen kişi gider .1960-1970 yıllarında almanyaya yapılan göç gibi herkes buralara gelmeye başlar. Bunu gören bazı kişilerin iştahı kabarır, kış günü yangınlar çıkar sonra orman yapılacak deyip inşaat yapılır. Denizi kirletilir,hayvanları vurulur sonra da terk edilip gidilir.

1 ay Önce
TÜM YORUMLARI GÖR (16)
Bu içerikleri de okumak isteyebilirsiniz