Gerdek Gecesiyle İlgili En Merak Edilen Soruları Hiç Utanmadan Jinekolog Dr. Müjdegül Karaca'ya Sorduk

Kızlık zarıyla ilgili bilinen ne çok yanlış varmış meğer?

Daha önce de cinsellikle ilgili merak edilen konuları işin uzmanına, Op.Dr. Müjdegül Karaca'ya sormuştuk. Bu kez de gerdek gecesiyle ilgili en çok merak edilen soruları kendisine yönelttik.

Ne yapıcaz bu gerdek gecesi korkusunu? O kadar korkulacak bir şey mi?

Bilinmeyen şeyler ve ilkler korkutur. İlk cinsel ilişkinde neler olacağını bilmiyorsan korkarsın. İlk defa uçağa binerken de korkarsın. İlk defa diş hekimine giderken de korkarsın mesela. Ne olacağını pek bilmediğin için korkarsın. Bunu ben doğum korkusu anlatırken gebelere anlatıyorum. İlk defa doğum yaparken korkar insan. Bazen ne olacağını bilsen de ilk defasında korkarsın bazı şeylerde. Ben ilk doğumumu yaparken ne olacağını bayağı biliyordum. O zaman da 4 yıllık uzmandım. Yine de ilk doğumumdu ve korkutucuydu. İlk cinsel ilişki korkulacak bir şey değil. Korkmak insani bir duygu ve korkanlar var tabii ki. Bu anlaşılır bir şey. Ancak ilk cinsel ilişkiden korkmak ilişkinin doğasına aykırı. Korkarsan ilişkiye giremezsin zaten.

Gerdek gecesi ereksiyon olmamanın bilimsel açıklaması ne olabilir?

İlki performans anksiyetesi. Genellikle budur bilimsel açıklama. Erkeğin ilk cinsel ilişkisi olması elbette performans kaygısını artırır. Ama, kadının ilk cinsel ilişkisinin olduğunun bilinmesi de kendi başına performans kaygısı sebebi. Düşünsene, karşında korkudan titreyen ve iri gözlerle sana bakan bir kadın var. Sertleşemez empati yapan erkek o anda. Bu da ikinci bilimsel açıklamam olsun. Yıllardır çıktığın sevgilin olabilir ama o an ilk defa yaşanıyor, vesaire... Bunlar hep kaygı nedenleri. Bazen de aile baskısı ile evlendirilen erkeklerde sertleşme kaybı yaşanır. Erkeğin bedeni bu birleşmeye itiraz etmektedir.

Kızlık zarı yırtılması can yakan bir şey mi?

Kızlık zarı diye bir şey yok. Olmayan şey yırtılmaz. Himene kızlık zarı diyorsanız (ki evet öyle diyorsunuz, uğraşıyorum değiştirmeye, umutluyum); himen ergenliğini tamamlamış olgun kadınlarda ilk vajinal cinsel ilişkide %90 zarar görmez, yırtılmaz yani. Elbette himende bir anomali olmadığını varsayıyoruz. Himen %1-3 oranında anomalili olabilir. Onlar ilk vajinal cinsel ilişkide zarar görebilir. Görmeyebilir de. Yani bahsettiğimiz yırtılma nadiren olan bir şey. Bu yırtılma ağrılı da olmaz işin ilginç tarafı. Himen vajinanın bir bölümüdür ve vajina hissiz bir organdır. Anesteziktir vajina. Ağrı yoktur. Bu yüzden de kadın bir sorun olduğunu fark etmez, ilişkiyi durdurmaz. O sebeple de gerdek kazaları dediğimiz vajina yırtılmalarını görüyoruz. Yırtılan himene rağmen ilişki sürdürülürse vajinada daha derin yırtıklar oluşabilir.

Birleşme olduğu halde yırtılmayan kızlık zarı var mıdır?

Kızlık zarı dediğimiz himen değil mi? ☺ Himen ergenliğini tamamlamış olgun kadınların ilk vajinal cinsel ilişkilerinin %90’ında yırtılmaz. Himene bakarak bir kadının vajinal birleşme yaşayıp yaşamadığı anlaşılamaz. Bu anlamda kızlık zarı muayenesi diye bir şey de yoktur.

İlk geceden hamile kalma olasılığı diğer zamanlara göre nasıl?

İlk gece, yani bir kadının ilk vajinal cinsel ilişkisinden hamile kalma olasılığı normalden fazladır. Bunun nedeni korku. Korkan kadının salgıladığı adrenalin, yumurtlamayı sağlayan hormon kadını uyarır. Kadın normal zamanlarda yumurtlamıyor olsa bile korktuğunda yumurtlama olasılığı yüksek. Bu yüzden tecavüzlerde çok fazla görürüz istenmeyen gebelik. Kadın çocuğu olmadığı için uzun yıllardır tedavi görüyor mesela, tecavüz edilmiş, gebe kalır, korkunç bir şey. Bir de ilk vajinal cinsel ilişki genç yaşlarda oluyordur genelde. Bir kadının doğurganlığı 26 yaşında pik yapar. 26 yaştan ne kadar uzaksa gebe kalma olasılığı o kadar azalır. Bu da bir neden.

Ten uyumsuzluğu denilen şey gerdek gecesi anlaşılır mı?

Ten uyumu bizim kültürümüze özgü bir tanımlama. Başka dilleri bilmiyorum ama İngilizce bir karşılığı yok mesela ten uyumunun. İngilizce literatürde bilinç dışı süreçlerin işlediği psikolojik çekim ya da itimden bahsediliyor daha çok. Bir de feromonlar konu ediliyor. Bunlar ten uyumunun psikolojik ve fizyolojik bileşenleri gibi. Hem bilinç dışı süreçler hem de feromonlar (ki insanda feromon etkisi kanıtlanan bileşik yok, spekülatif yayınlar var), insan düşüncelerinden ileride değil. Ten uyumu fenomeninin kesinlikle bir de üçüncü sosyal ayağı var. İnsanlar sosyal varlıklar. Birlikte olduğun kişiye dokunarak sahiplenmeye dair sosyal mesaj vermektesin. Her üç faktörü bir arada değerlendirildiğinde evlendiğin kişi ile cinsel ilişkiye girememek ten uyumu ya da ten uyumsuzluğuna atfedilebilir. Ancak iki kelime ile ifade edilecek kadar basit değil bu konular.

Gerdek gecesinde ön sevişmenin çiftler açısından faydası olur mu?

O sözü sevmiyorum. Sevişme sadece vajina penis birleşmesiymiş ve geri kalan her şey gereksizmiş gibi bir his veriyor, ki kesinlikle bu doğru değil. Hatta penis vajina birleşmesi sevişmenin çok ufak bir kısmı, son kısmı. İsteyen istediğini yapabilir elbette ama ben bir hekim olarak penetratif seksin çok abartılmasını doğru bulmuyorum. Çok uzatılmasa ve çok zorlanmasa iyi olur yani. Olursa ne ala, olmazsa da çok kafaya takmamak lazım. Penis vajina birleşmesini kastediyorum. Asıl sevişme onun haricinde olanlar, oralardan zevk almaya bakalım. Soruya dönersem ön sevişme olmazsa sevişme yok demek zaten.

Gerdek gecesi yaşanan ve size gelen en fazla şikayet neler oluyor?

Ben özgül olarak vajinismus ile ilgilendiğimden elbette bana birleşememe sorunu ile geliyor çiftler. Ama genel jinekoloji pratiğinde çok nadir görülür bu durum. Kadınlar ilk cinsel ilişkileri ile ilgili olarak daha çok idrar ile ilgili şikayetlerle gelirler bize. Ya da kasık ağrısı. İlk vajinal ilişkiden sonra sürekli idrar varmış hissi, sıkışıklık duygusu, idrarını yapsan da rahatlayamama, idrar yaparken yanma, özellikle son idrar ile yangı ve müphem kasık ağrısı en çok gördüğümüz yakınmalardır. Bunlar balayı sistiti dediğimiz bir durumun işaretleridir. Genellikle belirli bir mikrop sorumlu değildir. Daha çok bir adaptasyon sürecidir ve geçer. Bazen tedavi veririz elbette. Ancak kadınların çoğu bir hayal kırıklığı ile gelir. Bu muydu? Eee bu öyle çok da kafamda büyüttüğüm gibi bir şey değilmiş derler. Eh! Öyle biraz.

İşleri kolaylaştıracak bir pozisyon var mı?

İnsanlar için orijinal sevişme pozisyonu Khalesii ile Khal Drogo’nun sevişme pozisyonu, doggy style yani. Misyoner ilk cinsel ilişki için kesinlikle doğru bir pozisyon değil. Ama kesin doğrusu yok bu işin. Bazen ayakta da olabilir. İdeal olarak vajina aksı ile penis aksının uyum sağlayabilmesi için kadının arkasını dönmesi ya da poposunu biraz yükseltmesi gerekir. Sonuç olarak belirgin bir pozisyon yok, akışına bırakmak lazım biraz. Akıllardaki ideal birleşme görüntülerini ise kesin olarak hedeflememek gerekli.

Uzman olarak gerdek gecesi konusuyla ilgili “mutlaka bilinmesi lazım” dediğiniz birkaç cümle var mı?

Rıza istediğimizden, aldığımızdan, sevişmenin her aşamasında partnerimizin hevesli olarak etkinliğe katıldığından emin olmamız en önemlisi. Buna dikkat ettiğimiz sürece büyük bir sorun yaşamayız. Beklentiyi olabildiğince azaltmak, orgazm ya da cinsel birleşme gibi bir hedef koymamak da önemli. Bir de bunun mahrem kalmasına özen gösterilmeli. Çiftin her iki bireyi de yaşananların aralarında kalacak özel anları olduğuna güvenebilmeli.

Bu içerik de ilginizi çekebilir

Cinsellikle İlgili Dik Soruları Hiç Utanmadan Jinekolog Müjdegül Karaca'ya Sorduk ve Aşırı Net Cevaplar Aldık

Popüler İçerikler

Üniversiteye Ait Araçtan 74 Kilo Uyuşturucu Bulundu
Sahte Doktor, Doğum Gününde Kendine 'Çapa'nın Gururu' Yazan Çelenk Göndermiş
Ekranlarda Fırtınalar Estiren Camdaki Kız'a Başrol Oyuncularından Biri Veda Ediyor
YORUMLAR
18.10.2020

doktor diye aptal bir feministi konuşturmuşlar. bütün tıp literatürünün içinden geçmiş kadın

18.10.2020

Kuduruk editörler yerine uzman ile içerik hazırlandığı zaman ne de güzel oluyormuş. Umarım bu tarz galerilerin sayısı artar

18.10.2020

Khaleesi doggy pozisyonunda kendi deyimleriyle köpek gibi tecavüze uğruyordu yalnız. Sonradan cowgirl ile mutluluğu yakaladılar.

18.10.2020

Yakın dönemdeki en meşhur doggy sahnesi o sahne olduğu için o sahneden örnek vermiştir muhtemelen reis sakin

TÜM YORUMLARI OKU (4)