Fakirliğimizle Dalga Geçen Ekmek Köftesi Tarifinden Önce Garibanlığımızı İliklerimize Kadar Hissettiren Gıdalar

21.11.2020
edaaytekin
Onedio Editörü
249K
33

Bu yemekler sadece canın çektiği zaman güzel, mecbur olduğun zaman değil!

Balık köftesi ama balık falan yok.

Varsın olmasın, reçelle ve peynirle tüketilirse vay bana vaylar bana! Ekmek israfı ve yokluk gibi sebeplerden çıkan bu yiyecek, yağda kızarınca balık gibi oluyor. Yeterince inanırsanız lüfer bile olabilir...

Antrikot bak işine koçum, Menemen mutluluktur!

Öyledir tabii de etin yeri ayrı bunun yeri ayrı. Bi domates, bi biber, iki yumurta bitti gitti! Manyağı olunacak kadar güzel bir gariban yiyeceğidir; yemek için illa fakir olmak da gerekmez.

Ağzına burnuna bulaştırarak yediğinde tüm derdi unutturan salçalı makarna.

Makarna üzerine çok fazla sosyolojik tespit yapılır aslında. Adamlar bunu şenlik havasında pişirip yiyorlar İtalya'da, bizse para olmayınca ilk olarak makarna yapıyoruz.

Nice mutlu sona gidecek ilişkinin bitmesine sebep olan tavuk döner.

Hani oğlan kıza ilk buluşmada tavuk döner ısmarlamış da kız çocuğu terk etmiş hikayesi var ya, o kadar hor görülmüş bir yiyecek bu işte. Halbuki her öğrencinin ekmek arası yerken kendini kaybetmesine sebep olmuştur zamanında.

Evi bir anda asker kışlasına çeviren salçalı patates yemeği.

Bu yemek o kadar gariban ki, adı bile yok. Hani karnıyarık gibi, oturtma gibi bir tanımı bile hak etmemiş öyle söyleyeyim. Bi kere bu yemeği gariban yapan, içine et ya da kıyma konmaması. Çatalla ezecen bunu bi güzel, yanına da kuru soğan ohhh misss!!!

Büyüklerinin eskileriyle büyümüş her çocuğun yaşama motivasyonunu sağlayan bisküvili pasta.

Bunun pudingini tencereden yalamayan defolsun gitsin bu gezegenden arkadaşlar. Pasta ezelden beri pahalı bir gıda biliyorsunuz. Fıstığı var, meyvesi var, zartı var zurtu var. Analarımız güdük kalmayalım diye az mı yapıp koydu bunu dolaba. Canım analarımız ❤️

Kokusunu duyar duymaz fakirleştiğiniz, hiçbir şeysiz bulgur pilavı.

Pilavın kendisini görür görmez insan kulaklarında isyan çığlıklarını duyuyor. Şimdi tabii bunu glisemik indeksli, vay efendim sağlıklı diye tüketenler var. Garibanın bi şeyini de alıp moda yapmayın plaza hayatlarınıza!

Tereyağsız, sosyetesiz, sadece tokluk vadeden dümdüz sokak simiti

Yemin ediyorum her öğün yenecek bir gıda. Ama öyle saraylarda satılan antin kuntin simitlerden bahsetmiyorum. Bildiğin dümdüz sokak simidi olacak. Bu simide bile parası yetmeyen insanlar var aramızda biliyorsunuz değil mi?

Üç tarafı denizlerle çevrili memlekette balığa, hayvancılığın son derece önemli olduğu memlekette ete ulaşmak gerçek bir dram artık. Yukarıda saydığımız şeyleri biz canımız istediği için yersek lezzetlidir, mecbur olduğumuz için değil. Ekmekten etsiz köfte yapmayı öğreten bu zihniyet bizimle dümdüz dalga geçiyor. Şu zamanda konuştuğumuz şeye bakar mısınız?

Yorumlar
hanmergen

Fakir değilim, maddi durumum gayet iyi. Ama burada saydığınız yiyeceklerin hepsi de kral yiyeceklerdir, ben severim yani.

5 gun Önce
ancient_guy

Bunlar ne kadar saçma salak içerikler böyle ya. Milletin parasızlıktan yediği içtiğiyle mizah mı yapılır? Kaldı ki bunların hepsinden her evde yapılır, her gelir aralığından insan bunları yer. Belli bir gelir düzeyinin üstüne çıkınca her gün wagyu bifteği yiyip g*tüne şampanya şişesi sokmuyorsun. Normal insan gıdası bunlar. Siz fakirlik yemeği görmemişsiniz.

5 gun Önce
TÜM YORUMLARI GÖR (33)
Bu içerikleri de okumak isteyebilirsiniz