Evlenmeden Çocuk Sahibi Olan Bekar Anne Didem Şarman'ın İçini Döktüğü Alkışlanan ve Eleştirilen Paylaşımı

13.09.2021
aburoski
Onedio Editörü
200K
57

Bekar anne olarak kızıyla hayatlarına devam eden 35 yaşındaki Astrolog Didem Şarman'ın Twitter hesabından içini döktüğü yazısını hep birlikte okuyalım istedik. Tabii paylaşımın ardından atılan güzel mesajların yanında olumsuz yorum yapanlar da oldu. Gelin hepsine bakalım!

Türkiye ve birçok ülke toplumunda "annelik" kadınların hayatları boyunca ulaşmak zorunda kaldıkları bir hedef olarak görülüyor. Küçük yaşlardan itibaren çevremiz biz kadınları yavaş yavaş bu "kutsal" pozisyona hazırlıyor.

Sonuçta kazanılması gereken bir zafer olarak görüldüğü için 'Annelik' bilincini erken yaşlarda aşılamanın daha garanti bir başlangıç olduğunu düşünüyorlar. Birçoğumuz bunun hayaliyle büyüdük... Kimisi gelinliğini, kimisi düğününü kimisi çocuğunun nasıl görüneceğini kimisi de eşini düşünüp durdu. Anlayacağınız kendimizi belirli bir yaştan sonra evliliğe hazırladık, bazılarımız da tamamen bu 'görev' için yaşadı/yaşatıldı...

Bunun baskıcı ve kuralcı bir şekilde empoze edilmesi evliliği de itici kılıyor bir yandan. Toplumun evli ve çocuklu bir kadın olmayı istek dışında tercih olarak görüp yansıtması aslında çoğu kadını evlilik fikrinden uzaklaştırıyor.

Çocuk sahibi olmak isteseler de evlilikten korkan ve gerçekten erkeksiz de başka bir dünyanın mümkün olduğunu gösteren kadınlar da var. Kim mi onlar? Bekar annelerden bahsediyoruz tabii ki.

Kimisi yaptığı hatadan geri dönüp boşanan kimisi de evlenmeden çocuk sahibi olan kadınlar... Yanlarında bir erkek figürü olmadan tercihlerini yaşayan kadınlar! "Evin direği, evliliğin direği erkektir" sözünü alaşağı ediyorlar tek tek. Bu zorlu yaşam karşısında çocuklarının yanında dimdik duruyorlar.

Astrolog Didem Şarman da o bekar annelerden sadece bir tanesi. Twitter'dan bu konuyla ilgili biraz içini döktü. Bizler de sizinle paylaşmak istedik.

Gelin hep birlikte okuyalım. 

@didem_sarman

Paylaşımın ardından Didem Şarman'a güzel mesajlar geldi...

👇

👇

👇

👇

👇

Evlenmeden çocuk doğurduğu için "topluma aykırı" bir karar aldığını ve çocuğunu babasız büyüteceği için de bencil olduğunu düşünenler vardı!

👇

👇

👇

Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Aranızda bekar annelerimiz var mıdır? Hadi gelin konuşalım!

Yorumlar
terazi_kizi

Kazayla veya isteyerek bir çocuk meydana gelmiş. Anne; çocuğundan vazgeçmemiş (aldırmamış ve terk etmemiş), çocuğunu kullanarak bir adama kendini yamamaya çalışmamış, artısını ve eksisini düşünmüş hem kendi hem bebeğinin sorumluluğunu üstlenmiş. Yargılamak kimseye düşmez. Önemli olan hatasından ve yaşadıklarından ders çıkarıp güzel bir gelecek oluşturabilir. Hayat bu; kınadığın şey başına gelir. Büyük konuşmayın...

1 ay Önce
zgzgkmm

Senin elinden tutup herhangi bir semtte gezdirsem önce babasını tanıyıp sonra çocuk yapıp yine de aşırı mutsuz bir sürü kadın bulurum. İnsanlar değişir, kimseyi tam anlamıyla tanıyamazsın. Evlilik kumardır, senin seçimlerinin kontrolünde bir şey değil.

1 ay Önce
TÜM YORUMLARI GÖR (57)
Bu içerikleri de okumak isteyebilirsiniz