Eva Green Başlayan Akıma Katılarak Türkiye'deki Kadın Cinayetlerine Dikkat Çekti, Bir Kez Daha Kalbimizde Taht Kurdu

30.07.2020
20K
3

Bu kadına aşığız, aşık!

Kadınlara yönelik baskının, şiddetin ve tacizin yıllardır önlenemediği; yasaların bizi korumaya yetmediği bir ülkede yaşamaya çalışıyoruz. Ne yazık ki her güne bir kadın cinayetiyle uyanıyoruz.

Bütün bu zorluklarla mücadele etmeye çalıştığımız yetmiyormuş gibi bir de gündemimizde şiddete karşı tek sigortamız olan İstanbul Sözleşmesi'nin kaldırılması var.

Geçtiğimiz günlerde Türkiye'den birçok kadın İstanbul Sözleşmesi'nin önemine ve gerekliliğine dikkat çekmek için bir akıma imza atmış ve şiddete karşı birlikte direneceğiz diyerek seslerini duyurmaya başlamışlardı.

Türkiye'den birçok ünlünün katıldığı bu akıma yabancı ünlülerden de destek gelmişti.

Bu konuda belki de en bilinçli ve önemli paylaşımı Eva Green yaptı. Yaptığı paylaşımla bir kez daha kadınların kalbini kazandı.

Paylaştığı fotoğrafın altına şunları yazdı:

"Son zamanlarda, takip ettiğiniz kadınların siyah beyaz fotoğraflarını #womensupportingwomen ve #womenempoweringwomen hashtagleriyle birlikte paylaştığını görmüş olabilirsiniz."

"Bu akımın kökeni, Türk kadınlarına neler olduğundan başlıyor; son yıllarda kadınlara yönelik şiddet raporları fırlamış durumda."

"2010 yılından bu yana 1000'den fazla kadın resmi olarak cinsiyete dayalı şiddet nedeniyle öldürüldü. Bu Türk kadınları için özellikle zor bir yıl oldu; sosyal medya trolleri, ekonominin durumu, toksik erkekliğin derinleştirilmesi ve Kovid-19 krizinin etkileri birleşerek zaten hassas olan bir durumu daha da tırmandırdı."

"Ardından 16 Temmuz'da kayıp olduğu bildirilen bir üniversite öğrencisi Pınar Gültekin geldi. En son Muğla ilinde otobüs beklerken görüldü."

"Cesedi bulunduğunda dövülmüş, boğularak öldürülmüş ve bir varil içine gömülmüştü."

"Katili biliniyor ve gözaltına alınmış olsa da, birçok kadın yakında serbest bırakılacağından ya da hafif bir ceza alacağından korkuyor. Bu, kadınları öldüren erkeklerin çoğu için geçerli."

"Pınar Gültekin'in anısına, Türkiye'deki kadın cinayetlerine birlikte karşı duralım."

"Türk halkı, her gün öldürülen kadınların siyah-beyaz fotoğraflarını sosyal medyada, gazetelerde ve TV ekranlarında görerek uyanıyor. "

Eva Green, dayanışma içerisinde kadına karşı şiddete dur diyelim diyerek bitiriyor sözlerini.

Bize destek verdiği ve durumun hassasiyetine dikkat çektiği için gönülden teşekkür ediyoruz. ❤️

Sonuna kadar dayanışma ve birlik içinde şiddete karşı dimdik duracağımıza söz veriyoruz Pınar.

👇

👇

Bu içerikler de ilginizi çekebilir:

Bunları da Mutlaka Oku

Bu içeriğe ait yorum yoktur
Bu içerikleri de okumak isteyebilirsiniz