Dünya Dışı Yaşam İhtimaline Karşı İlk Belirti: Bilim İnsanları Venüs Atmosferinde Fosfin Tespit Etti

14.09.2020
sadecegeciyorum
Onedio Editörü
17K
34

Bilim insanları Venüs atmosferinde fosfin tespit ettiklerini açıkladı. Fosfinin gezegen atmosferinin 50'nci kilometresinde olduğu saptandı. Peki bu ne anlama geliyor? Detaylara birlikte bakalım..

Gazın tespit edildiği Kraliyet Astronomi Cemiyeti tarafından duyuruldu.

Araştırmaya yakın bir kaynağın Sputnik’e aktardığına göre Cardiff Üniversitesi (İngiltere) ile Massachusetts Teknoloji Enstitüsü'nden (ABD) bilim insanları, Venüs gezegeninin atmosferinde olası yaşam belirtisine işaret eden biyolojik kökenli olabilecek fosfin maddesi keşfetti.

Açıklama yapan kaynak, “Keşif, Hawaii'deki James Clerk Maxwell Teleskobu ve Şili’deki Atacama Büyük Milimetre/Milimetre-altı Dizisi (ALMA) radyo teleskopları sayesinde yapıldı. Fosfin parçacıklarının konsantrasyonu milyarda 20 idi” ifadelerini kullandı.

Fosfin, Dünya dışı yaşama işaret edecek bir belirti olarak tartışılıyordu.

Renksiz ve çok zehirli bir gaz olan fosfin, Dünya’da oksijene ihtiyaç duymayan anaerobik mikroorganizmalar tarafından üretiliyor. Geçen yıl Güneş dışı gezegenlerin atmosferlerinde fosfin arayışı, olası bir yaşama işaret edebilecek bir çalışma olarak önerilmişti.

Aynı zamanda fosfin keşfedilişinin otomatik olarak Venüs’te yaşam olabileceği anlamına gelmediğine, zira bu gazın bilinmeyen doğal süreçler sonucu oluşuyor olabileceğine dikkat çeken kaynak, aynı zamanda bilimcilerin şimdiye kadar biyolojik kökeni olmayan fosfinin oluşması için yöntem bulamadıklarını vurguladı.

Kaynak, yeni keşifle ilgili bilgilerin çevirimiçi basın toplantısında açıklanacağını, ardından çalışma ile ilgili bir yazının Nature dergisinde yayınlanacağını sözlerine ekledi.

Venüs’te yaşam olduğuna dair ilk tahmin değil.

Venüs'te yaşam olduğuna dair tahminler daha önce de yapılmıştı. Ocak 2012'de, Rusya’da yayınlanan Astronomiçeskiy Vestnik adlı akademik dergide Rusya Bilimler Akademisi Uzay Araştırma Enstitüsü baş araştırmacısı Leonid Ksanfomaliti, ‘Venera-13’ istasyonunun Sovyet iniş modülünün çektiği görüntülerin analizi ile ilgili yayınladığı makalede, resimlerde böcek benzeri canlılar olduğunu düşündüğü birkaç objeye dikkat çekmiş, ancak meslektaşlarının çoğu bunu şüphe ile karşılamıştı.

Şimdi ise Rusya ile ABD, 2027’de Venüs’e inebilecek ve hem yüzeyinde, hem de atmosferinde yaşam izleri arayabilecek Venera-D adlı uzay aracını birlikte üretmenin imkanlarını araştırıyor.

Bunları da Mutlaka Oku

Yorumlar
bykzlt

:) Breaking Bad'de Walter White'ın kendisine zorla meth yaptırmak isteyen Krazy ve Emilio'u karavanda öldürmekte kullandığı gaz. Venüs'ün bir zamanlar üzerinde okyanuslar olan yaşama müsait bir gezegen olması günümüzde ise yaşama son derece elverişsiz hale gelirken sadece bu duruma adapte olabilen yaşamaya uyum sağlamış bakteriler olabilir. Yüzey sıcaklığı neredeyse 500 dereceyi bulan Venüs'te olası yaşam izlerine yüzeyde değil üst atmosfer katmanlarında ulaşılmış. Daha önce de Venüs'ün bulutlarında yani hava küresinde mikrobik yaşam olacağına dair tahminler vardı ve hayatı başlatmak üzere hazırlıklar yapan bir gezegenin koşulları olarak teorilerde bulunuyorlardı. Mikroskobik olmayan daha büyük bir canlı çıkarsa ilginç olur. Mikro organizmada olsa önemli olan dünya dışında yaşamın var olabileceğinin yeni bir kanıtı olması.

1 hafta Önce
dunecka

venüs koru kendini insanlıktan.

1 hafta Önce
TÜM YORUMLARI GÖR (34)
Bu içerikleri de okumak isteyebilirsiniz