Çevreciler Endişeli: Dünyanın İlk Yüzer Nükleer Güç Santrali 'Akademik Lomonosov' Yola Çıktı

26.08.2019
freigeist
Onedio Editörü
23K
26

 

Dünyanın ilk yüzer nükleer güç santrali Akademik Lomonosov, Rusya'nın Murmansk şehrinde gerekli testlerin tamamlanmasının ardından ülkenin en kuzeyindeki Pevek şehrine doğru yola çıktı. Ç****evreci sivil toplum örgütleri endişeli....

Uzunluğu 114, genişliği ise 30 metre olan yüzer nükleer santral, her biri 35 megavat kapasiteli iki reaktörden oluşuyor. 🎥

Bu tarayıcı HTML5 Vidolarını Desteklememektedir.

 

 

Türkiye’de kurulan ilk nükleer güç santrali (NGS) Akkuyu NGS’yi inşa eden Rosatom’un Genel Müdürü Alexey Likhachev düzenlenen törende, “Bu, şirketimiz ve Chukotka bölgesi için çok önemli bir an. Akademik Lomonosov bugün, bölgedeki halka ve iş çevresine temiz ve güvenilir enerji tedariki sağlayacağı Pevek’e doğru yolculuğuna başladı. Bu, sürdürülebilir ve müreffeh bir Arktik gelecek oluşturmak amacıyla yapılan çok önemli katkıdır” dedi.

Akademik Lomonosov'a 'nükleer Titanic' ve 'yüzen Çernobil' gibi isimler veren çevreci sivil toplum örgütleri ise santralin ciddi riskleri beraberinde getirdiğini vurguladı.

Akademik Lomonoskov’un inşası St. Petersburg‘da başlamış, çevre kuruluşları bu projeyi aylarca protesto etmişti.

AFP'ye konuşan Greenpeace yetkilisi Rashid Alimov, kaza riskine dikkat çekti ve Akademik Lomonosov'un fırtınalara karşı savunmasız olduğunu söyledi.

 

Akademik Lomonosov 4 bin 700 kilometreden fazla yol katedecek. Yolculuğunun koşullara göre 4 ila 6 hafta sürmesi bekleniyor.

 

Yüzer nükleer santralin işletmeye alınmasıyla, bölgede faaliyette olan Bilibino Nükleer Güç Santrali ve Chaunskaya Kombine Çevrim Santrali devre dışı bırakılacak.

Yorumlar
rivaille

Ruslardan nefret ettiğim kadar hiçbir şeyden nefret etmiyorum şu dünyada. herşeyleri zarar aq .şu nükleerle de işleri bir bitmedi, uğraşıp duruyorlar yıllardır. dünyanın sonunu getirirse bu akgezen rusların nükleer sevdası getirecek

4 ay Önce
evermore

dahi bir rus da demis ki " Neden Chernobly ve Titanic'i birlestirip Tanri'ya cifte meydan okumayalim?".

4 ay Önce
TÜM YORUMLARI GÖR (26)
Bu içerikleri de okumak isteyebilirsiniz