Çevre Katliamı İddialarıyla Gündeme Gelen Assos'ta Neler Oluyor?

26.09.2021
dnizgk
Onedio Editörü
7K
9

Assos Antik Kenti çevresinde 'ıslah' adı altında gerçekleştirilen çalışma yargıya taşındı. Doğal dokunun yok edildiğini belirten çevre örgütleri yapılanın ıslah değil katliam olduğunu savunuyor. Devam eden çalışmaların yarattığı tahribat ise antik limanın öncesi ve sonrası fotoğraflarında açık bir şekilde görülüyor.

Assos Antik Limanı’nın eski ve yeni fotoğrafları (DHA ve OdaTV)

Çanakkale'de bulunan tarihi Assos Antik Liman’ında ihaleyi kazanan firmanın başlattığı 'kaya ıslahı' çalışması endişe yarattı. Limanın üst tarafında bulunan kayaların ıslah edilmesiyle ilgili 26 Mart’ta ihale yapılmış, nisan ayı sonunda bölgedeki turizm işletmeleri çalışmalar son bulana kadar kapatılmıştı.

Bölgeden yeni görüntüler paylaşan çevre örgütleri, tarihi sit alanlarının tahrip edildiğini öne sürdü. KazDağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği, konuyla ilgili savcılığa suç duyurusunda bulundu.

"Doğal doku bozuldu, 12 bin metrekarelik otopark planlanıyor"

Vali: "Hassasiyetimiz üst noktada"

Fotoğraf: Twitter

Bölgede incelemelerde bulunan Vali İlhami Aktaş, iddialara ilişkin “Hassasiyetimiz üst noktada” diye konuştu.

Aktaş, “Çanakkaleli vatandaşlarımızın ve valiliğimizin Assos ve çevre konusundaki hassasiyeti en üst noktadadır. Assos gibi birçok tarihi, turistik, kültürel ve doğa harikası değerlerimize hep birlikte sahip çıkarak gözümüz gibi korumaya çalışıyoruz” dedi.Aktaş, “Assos Antik Limanı'nın üzerinde tehlike oluşturan kaya parçalarının ve taşların ıslah çalışmaları, projesine aykırı herhangi bir çalışma yapılmadan tamamen projesine uygun olarak bitirilip Assos’u en kısa zamanda dünya turizmine kazandıracağız” dedi.

Islah çalışmaları sırasında ortaya çıkan görüntüler 👇

"Tahribat sırasında tapınak bulundu" iddiası

Fotoğraf: Twitter

Öte yandan çalışma alanında bir tapınak olduğu ve akıbetinin bilinmediği iddiası gündeme geldi

Gazete Duvar'dan Seçkin Sağlam'ın haberine göre Assos Dostları Grubu, bölgedeki kazılarda bir tapınak bulunduğu duyumu aldıklarını açıkladı:

'Şifahen öğrenilen bilgilere göre, söz konusu kazılar sırasında alanda bir tapınağa rastlandığı ve kazı güzergahının bu nedenle değiştirildiği ancak tapınağın akıbetinin bilinmediği anlaşılmaktadır' 

Assos Antik Kenti’nin birinci derece arkeolojik sit alanı olduğu ifade edilen  Assos Dostları açıklamasında, 'Birinci derece arkeolojik sit alanları, korumaya yönelik bilimsel çalışmalar dışında aynen korunacak sit alanlarıdır. Bu alanlarda, kesinlikle hiçbir yapılaşmaya izin verilemez, imar planlarında aynen korunacak sit alanı olarak belirlenir, bilimsel amaçlı kazıların dışında hiçbir kazı yapılamaz. Oysa fotoğraflar, videolar ve basına yansıyan haber ve görüntüler, sit alanı olan Assos’ta iş makineleriyle kazı yapıldığını, toprak alındığını ve taşındığını ve bu işlerin hiçbir denetim yapılmadan gerçekleştirildiğini göstermektedir' denildi.

"Sigorta şirketleri sigorta yapmaktan kaçınıyor"

Fotoğraf: Twitter

İl Genel Meclisi CHP Grup Başkanvekili Güneş Pehlivan ise sigorta şirketlerinin limanda bulunan işletmeleri sigortalamaktan kaçındıklarını ifade etti. 

“Bölgede 12 bin metrekarelik bir otopark alanı yapılacağı, süreçte gösterilen tepkilerden sonra bir nevi itiraf niteliğinde ağızlardan kaçırılmıştır. Arazi modelinin başkaca yapılaşmalara da (seyir terası, büfe, hediyelik eşya stantları vb.) uygun olarak değiştirilmiş olduğu açıktır. Bu durum ulusal ve uluslararası kamuoyunda endişeler yaratmaktadır. 

Bölgenin turizmine sözde katkı olarak sunulan bu proje dahilinde yapılacak kaya kırım çalışmaları esnasında patlatmalar söz konusu olacak, patlatmanın yapıldığı yerin çeperinde de kaya sıçramaları oluşacaktır. Antik liman bölgesinde eski Assos mimarisinin son örneklerinden olan yapılar da bulunmakta ve turizm tesisi olarak hizmet vermektedir. Patlatmalar esnasında oluşacak sarsıntılara dayanamama olasılığı olan bu yapılara, projenin ilanından sonra sigorta şirketleri sigorta yapmaktan kaçınmaktadırlar. Her ne kadar patlatmalar esnasında tek katlı WC, güvenlik kulübesi gibi yapıların haricinde hiçbir yapıya zarar gelmeyeceği proje dosyası kapsamında ifade edilmiş olsa da sigorta şirketlerinin yaptığı araştırmalarla bu bilgi çelişmektedir” dedi.

Yorumlar
su-kaynatan

Arkadaşlar kazayla tarihi bir yapı bulursanız sakın bildirmeyin kimseye en azından bunlar gidene kadar

2 hafta Önce
TÜM YORUMLARI GÖR (9)
Bu içerikleri de okumak isteyebilirsiniz