Cemal Kaşıkçı'nın Ailesi Katilleri Affettiğini Açıkladı

22.05.2020
dnizgk
Onedio Üyesi
18K
14

İstanbul’daki Suudi Arabistan Başkonsolosluk binasında öldürülen Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın ailesi, katilleri affettiklerini açıkladı. Kararı Cemal Kaşıkçı’nın oğlu Salah Kaşıkçı, Twitter hesabı üzerinden yaptığı bir paylaşımla duyurdu.

Salah Kaşıkçı mesajında,

“Mübarek Ramazan ayının bu mübarek gecesinde Allah’ın: ‘Ama kim affeder ve arayı düzeltirse onun mükafatı Allah'a aittir’ sözlerini hatırlıyoruz. Bu yüzden bizler şehit Cemal Kaşıkçı’nın oğulları olarak babamızı öldürenleri affediyor ve Allah’ın mükafatını bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

"Katilleri affetmeye kimsenin hakkı yok"

Kaşıkçı'nın nişanlısı Hatice Cengiz ise hiç kimsenin katilleri affetme hakkının bulunmadığını kaydederek ailenin kararına tepki gösterdi.

Cengiz, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda,

"Cinayet için iğrenç bir tuzak hazırlandı. Bu iğrenç suç için zaman aşımı bulunmuyor ve katilleri de kimsenin affetmeye hakkı yoktur. Ben ve Cemal için adalet arayan herkes hedefimize ulaşıncaya kadar devam edeceğiz." ifadelerini kullandı.

Ne olmuştu?

Cemal Kaşıkçı, 2 Ekim 2018 tarihinde bazı evraklar almak için girdiği İstanbul’daki Suudi Arabistan Başkonsolosluğu binasından bir daha çıkamamış, Suudi yönetimi önce reddetse de daha sonra Kaşıkçı’nın İstanbul’a Suudi Arabistan’dan gelen bir ekip tarafından öldürüldüğünü kabul etmişti.

CIA: Cinayet emrini Muhammed bin Selman verdi

Amerikan istihbarat örgütü CIA, cinayet emrinin Veliaht Prens Muhammed bin Selman tarafından verildiği sonucuna ulaşmış, bin Selman ise cinayetten haberi olmadığını savunmuştu.

Salah Kaşıkçı, cinayetin ardından Veliaht Prens bin Selman ile el sıkışırken böyle görüntülenmişti.

Mevcut Suudi yönetimine muhalif olan Kaşıkçı, Amerikan Washington Post gazetesinde köşe yazıları kaleme alıyordu.

Suudi Arabistan'da şeriat hükümleri uyarınca öldürülen kişinin ailesinin, cinayeti işleyen kişi ya da kişileri affetmesi durumunda idam cezaları hapis cezasına dönüştürülebiliyor.

Ancak bu dava için bunun yapılıp yapılmayacağı henüz bilinmiyor.

VOA, BBC ve Euronews

Bunları da Mutlaka Oku

Yorumlar
anil-simsek4

Kaç milyon dolar aldıklarını da açıklasınlar.

1 hafta Önce
unfuckwithable

arap omurgası bu kadar işte..doların yeşili,altının sarısı kırmasa bile bükebiliyor.

1 hafta Önce
TÜM YORUMLARI GÖR (14)
Bu içerikleri de okumak isteyebilirsiniz