Brüksel'de Afrikalı Gencin Gözaltında Hayatını Kaybetmesinin Ardından Olaylar Çıktı

13.01.2021
emre-ordu
Onedio Editörü
4K
3

Belçika'da gözaltında ölen Afrikalı genç için düzenlenen gösteride arbede çıktı. 

Başkent Brüksel'de Afrika kökenli 23 yaşındaki İbrahima Barrie'nin hafta sonunda gözaltına alınmasından bir saat sonra hayatını kaybetmesi nedeniyle yüzlerce kişi olayın meydana geldiği polis karakolunun yakınında toplandı.

Polis 'Siyahilerin hayatı önemlidir' ve 'Katil polis' gibi sloganlar atan göstericilere dağılmaları yönünde çağrı yaptı.

Çıkan arbedede göstericilerden bazıları yaralandı. Olaylar sırasında göstericiler, çevredeki polis arabalarının camlarını kırdı ve kaldırım taşlarını polislere attı.

Polisin tazyikli su sıkarak müdahale ettiği göstericilerden bir grup ara sokaklara dağıldı. Göstericilerden bazıları, yakınlardaki bir başka polis merkezinin girişini, civardaki bir aracı ve bazı çöp kutularını ateşe verdi. Birçok polis aracının camları kırılırken, bazı göstericiler bölgedeki para çekme makineleri ve mağazalara da zarar verdi.

Bu sırada tesadüfen protestoların devam ettiği bölgeden geçen Belçika Kralı Philippe'in aracına da taş atıldı. Kral Philippe'i taşıyan araç, hızla olay yerinden uzaklaştı. Kral Philippe'in o sırada araçta olup olmadığı bilinmiyor.

Polisin müdahalesiyle bazı kişiler yaralandı. Yaralılar ambulansla hastaneye kaldırılırken, çok sayıda gösterici gözaltına alındı.

Polis, Brüksel'in kuzeyindeki tren istasyonu yakınında cumartesi gecesi İbrahima Barrie'yi, yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadele kapsamında alınan tedbirlere uymadığı gerekçesiyle gözaltına almak istemişti.

Barrie'nin ise cep telefonuyla polislerin videosunu çektiği, daha sonra koşarak kaçtığı belirtilmişti.

Kısa süre sonra yakalanıp karakola götürülen Barrie'nin bir saat sonra bilincini kaybettiği ve götürüldüğü hastanede hayatını kaybettiği açıklanmıştı. Gencin ölümü hakkında savcılık soruşturma başlatmıştı.

Yorumlar
kahraman0

Faşizmin, emperyalizmin kitabını yazan Avrupa mı siyahileri önemseyecek? bu konuda ki duyarsızlıklarında ABD ile kıyasıya yarışırlar

4 gun Önce
shinta

Dünya üzerinde ırkçılık yapılacak son ırk siyahilerdir! Örneğin dünyanın huzurunu kaçıran, insanlığa zerre faydaları olmayan, karnı aç iken Müslüman, tok iken hayvan, yobaz bedevi çöl amipleri Araplar... doğayı, doğadaki canlıları, ekosistemi, insanları katleden pislik Hintliler.. dünyanın atmosferini sanayileşmeleriyle katleden, hareket eden her şeyi yiyen ve bir de üstüne dünya nüfusunu tehlikeye atacak virüsler türemesine neden olacak aşağılık Çinliler varken niye zencilere ırkçılık yapılır bir türlü anlayamıyorum!

4 gun Önce
TÜM YORUMLARI GÖR (3)
Bu içerikleri de okumak isteyebilirsiniz