Böyle Olur Queer Kınası! Sinem ve Burçin'in Kimisini Çatlatan Kimisinin Gözlerini Dolduran Kına Gecesi

22.09.2020
arzusemender
Onedio Editörü
133K
131

Aşk, aşktır. Başkalarına sadece "mutluluklar dilemek" düşer!

Queer kavramı bizde her ne kadar yeni anlaşılmaya çalışılsa da dünyada yerleşmiş bir kavram. Sevgi ve ilişkiyi esas alan bu kavramda, eşcinsel, biseksüel, heteroseksüel tüm bu yönelimleri ve bunları sınırlayan kalıplar reddediliyor.

Dolayısıyla başkalarına da "insanlar mutluysa kime ne?" demekten fazlası düşmüyor. Queer birliktelikleri, dünya üzerinde resmi olarak tanıyan ülkeler elbette var.

Şimdi size çok uzaklardan değil, içimizden bir birlikteliğin kutlamasına götüreceğiz: Sinem ve Burçin'in kına gecesine! Onları yakından tanımak için küçük sorular sorduk ve bakın nasıl cevaplar aldık? Buyurun kınaya...

Sinem'i ve Burçin'i kısaca tanıyalım mı?

Burçin:
Kendimi queer feminist olarak tanımlıyorum. Pek çok farklı alanda yazar, gazeteci ve editör olarak çalıştım. On yıldır gurbetçiyim, bir süre İstanbul ve Berlin arsında bölündükten sonra üç yıl önce Sinem'le birlikte Berlin'e "kesin dönüş" yaptım. Mercimekli mantıyı çok seviyorum.

Sinem:
İstanbul'da Mimar Sinan Üniversitesi'nde başladığım resim eğitimini, Berlin'de sürdürüyorum. Kuir deneyimler, feminizm ve kesişimsellik üzerine okumalar yapıyorum, kendim de trans feminist ve kuir bir kadın olarak bana dokunan alanlarda sosyal medya üzerinden farkındalık yaratmaya çalışıyorum. Bisikletle gezmeyi ve çizgi roman okumayı çok seviyorum, olabildiğince kuir içerikli bağımsız çizgi romanları tercih ediyorum.

Ne kadar zamandır birliktesiniz?

Geçtiğimiz Ağustos ayında sekiz yılı geride bıraktık.

Tanışma hikayenizi minik bir şekilde anlatır mısınız?

Facebook'ta ortak arkadaşlar üzerinden yazışmaya başladık. O zaman birimiz (Burçin) Berlin'de, birimiz (Sinem) İstanbul'daydı. Bir yıl süren bir diyalog sonunda yüz yüze görüşmeye karar verdik. O görüşmeden beri de beraberiz.

Kına gecesi fikri nereden çıktı?

Yakın bir arkadaşımızdan, ismi de Güneş :-) Nikâhı başka bir ülkede yapmak zorunda olduğumuzdan ve Corona virüsten ötürü arkadaşlarımız, yakınlarımız katılamayacaktı. Güneş "hadi size kına gecesi yapalım" deyince bizim de hoşumuza gitti ve son anda ufak bir organizasyon yaptık.

Kına gecesinden sonra sosyal medyadan ve çevrenizden nasıl yorumlar aldınız?

Kınaya katılanlar gördüğümüz kadarıyla çok mutlu. Böyle bir kına yaşanabileceğini bilmediklerini, katıldıkları en güzel kına olduğunu söyleyenler; kuir kişiler için iyileştirici olduğunu iletenler var.

Sosyal medyadan da genel olarak sevincimizi paylaşan kendilerinin de benzer kınalar veya kutlamalar yapmak istediğini ifade eden çok tatlı yorumlar aldık. Tabii bizi güldüren negatif yorumlar da oldu. Mesela İslamiyet'i yıkmaya çalıştığımızı öğrendik :-)

Kuir olduğumuz için arkadaşlarımızla kutlama yapmaya hakkımızın olmadığını, bunun cisheterolara özgü olduğunu iddia edenler, hatta kınayı sosyal medyadan Emniyet'e bildirenler gördük.

Bir arkadaşımız bunlara karşılık olarak "Heterolar önce topladıkları altınların hesabını versin" dedi, ona katılıyoruz.

Nerede ve nasıl olursa olsun aşk kazanacak. Nefreti değil, sevgiyi konuşalım ve en büyük derdimiz bu olsun!

Yorumlar
seda-deger

Yorumlarda biri şey demiş, yüzünüze erkekler bakmadığı için birbirinizle oluyorsunuz hsshshshsshshshs ne diyeyim ki yıl 2020, yoruma bak. Ve diyor ki içinizde yaşayın insanlara göstermeyin, niye? biz heterolarin davul zurnali evden alınma seslerini, araba konvoy seslerini, silah seslerini dinliyoruz ama? tıklama habere ve görme. bu kadar basit.

1 ay Önce
dany

yüzünüze erkekler bakmayınca, kadınlar birbirinize kalıyorsunuz gibi geliyor artık bana. gerçekten komedi gibi ama güldürmüyor ..yapıyorsan da göze sokma .. sen nasıl ki başkasının istedğiini yapmak zorunda değilim diyorsan bende saygı duymak zorunda değilim ..dinin yasakladığı hiçbirşeye saygı duymam iğrençler bence..

1 ay Önce
TÜM YORUMLARI GÖR (131)
Bu içerikleri de okumak isteyebilirsiniz