Bir Buçuk Porsiyon Dönerin Fiyatını 370 TL'ye Kadar Çıkartan 'Makul' Sebepler

30.06.2020
5K
5

Konu turizm olunca astronomik fiyatlarla karşılaşmak artık şaşırtmıyor. Peki, sıradan bir dönerin fiyatını tam 370 TL'ye kadar yükselten sebepler neler?

Bodrum'da bir mekanda kesilen bu astronomik fatura, fiyat tartışmalarını da beraberinde getirdi.

Bir buçuk porsiyon dönerin yaklaşık 370 TL, bir kahvenin yaklaşık 50 TL olarak ücretlendirdiği bu adisyon, günlerdir sosyal medyanın gündeminden düşmüyor.

Bodrum Belediye Başkanı, 'Turistin cebindeki parayı sonuna kadar almakla mesulüz.' sözleriyle konuya dair açıklamalarda bulundu.

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, astronomik ücretlerin özellikle yabancı turistlere ve lüks tüketimi tercih eden müşterilere hitap etmek açısından mantıklı olduğunu açıkladı. Makul fiyatlara döner yemek isteyen turistler için birçok alternatif bulunduğunu da belirtti.

Bir dönerin fiyatını 370 TL'ye, bir kahvenin fiyatını 50 TL'ye çıkaran ilk sebep: Destinasyon pazarlaması

Bir bölgenin tanıtımını yapmak, o bölgeyi turizm alanında merkez haline getirmek için başvurulan bu yöntem, bölgeye olan ilgiyi arttırıyor. Hem yerli hem de yabancı turist için bölgeyi popüler hale getiren bu pazarlama metodu sayesinde bölgenin turizmde en çok tercih edilen yer olması sağlanıyor. En lüks tatilin Bodrum'da yapılıyor olması, oranın en iyi tatil yeri olduğu imajını güçlendirerek hem düşük bütçeli hem de lüks tatil amaçlayanların Bodrum'u tercih etmesine sebep oluyor.

Canımız hem döner hem de 'tatil' çekti: Her şeyin başı reklam

Dijital alanlarda reklam yapmanın maliyetleri her geçen gün artıyor. Özellikle yüksek sezondaki rekabet nedeniyle reklam harcamaları astronomik boyutlara ulaşıyor. İlgi çekici fiyatlar ya da olaylar, gerek bölgelerin gerekse mekanların isminin gündemden düşmemesini sağlıyor.

Etkili bir sebep: Ülkeler arasındaki alım gücü farklılıkları

Bahse konu fatura tutarının Euro üzerinde TL'ye çevrildiği görünüyor. En kısa tatilinde bile yüz binlerce dolar harcayabilen ve lüks tüketimi seven yabancı bir turist için 50 Euro'luk bir harcama çok da büyük sayılmaz. İsviçre gibi ülkelerde bu rakam zaten ortalama bir yemek fiyatına denk geliyor.

İşletmelerin adisyon tutarını astronomik seviyelere çeken sebeplerden bir diğeri: Lokasyon avantajı

Turizmin yüksek sezonunda eğlencenin merkezi kabul edilen bölgelerde aşırı yüksek fiyatlarla karşılaşmak sürpriz değil. Bodrum'un yerleşik nüfusu yaklaşık 175 bin olarak belirlenirken yaz aylarındaki turist akınıyla bu rakam 1 milyonun üzerine çıkıyor. Talepteki bu inanılmaz artış, inanılmaz fiyatlara rastlanmasını da kaçınılmaz kılıyor.

Kovid-19 nedeniyle iyice yükselen işletme maliyetleri

Kovid-19 önlemleriyle birlikte işletmeler için de birçok ek masraf doğdu. Özellikle lüks tüketiciye hitap eden restoran, gece kulübü gibi mekanlar, güvenlik önlemlerine uyarak lüks hizmet sunabilmek için masraftan kaçınmıyor. Bu ek maliyetlerin geri dönüşü ise lüks tatili amaçlayan müşterilere oluyor.

Bu sene döner, seneye lahmacun...

Konu turizmin en popüler yerlerinden biri olan Bodrum olunca, astronomik fiyatlara da şaşırmamak gerek. Modern dünyada bir ürüne verebileceğiniz paranın alt limiti belli olabilir ancak üst limiti için aynısını söylemek zor.

Bunları da Mutlaka Oku

Bu içeriğe ait yorum yoktur
Bu içerikleri de okumak isteyebilirsiniz