Bilal Erdoğan Harf Devrimi'ni Eleştirdi: 'Yunanistan, Japonya, Çin Niye Alfabesini Değiştirmemiş?'

26.07.2020
dnizgk
Onedio Üyesi
56K
290

Katıldığı bir programda 1928 yılında yapılan Harf Devrimi'ni eleştiren Bilal Erdoğan "Yunanistan, Çin niye alfabesini değiştirmemiş? Demek ki gelişmenin alfabeyle alakası yokmuş" dedi. Erdoğan, 'Türkiye'nin son 20 yıldaki güçlenmesi ve sıçrayışının arkasında dindar insanların ciddi rolü' olduğunu söyledi. Erdoğan bu açıklamalarıyla sosyal medyada gündem oldu..

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın oğlu ve Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan, CNN Türk'te Hakan Çelik ile Hafta Sonu programına konuk oldu.

"Kıyafetini değiştirmeden gelişen de var"

Bu tarayıcı HTML5 Vidolarını Desteklememektedir.

Gündeme dair görüşlerini paylaşan Erdoğan konuşmasının bir bölümünde Harf Devrimi'ne değindi:

  • İlkokulda olduğum yılları hatırlıyorum. Çok net bir şekilde alfabemizden dolayı geri kaldığımız bize anlatıldı. O zaman sorgulamamıştım ama sonradan düşününce... O zaman komşumuz Yunanistan niye alfabesini değiştirmemiş? Komşumuz Gürcistan... Hadi Gürcistan'ı çok ileri bir ülke olarak değerlendirmeyelim. Japonya niye alfabesini değiştirmemiş? Çin niye alfabesini değiştirmedi? O zaman insan diyor ki demek ki gelişmenin alfabeyle bir alakası yokmuş. Sonra başka ülkelere bakıyoruz. Kıyafetini değiştirmeden gelişen de var. O zaman niye kıyafet değiştirmeyi gelişmeyle irtibatlandırmışız? Yani şekil olarak değişmenin ruh olarak değişmeyle ilişkisi öyle sanıldığı gibi kolay değil. Şeklinizi de değiştireceksiniz de sonra Batı gibi teknolojide, bilimde, fende ilerleyeceksiniz de... E bu kadar şeklimizi benzettik, o zaman niye yakalayamadık bugüne kadar?

  • Şimdi bakıyorum Türkiye'nin son 20 yıldaki sıçrayışına, yükselmesine. Hem bölgesinde hem dünyada artık söz söyleyen bir ülke oluşuna bakıyorum. Bunun arkasında dindar insanların ciddi bir rolü var. Teknoloji dediğimiz zaman, Selçuk (Bayraktar) gibi bir insan bu işin arkasında olabiliyor. Demek ki namazla, niyazla, kültürle, görüntüyle hiçbir alakası yokmuş.

Bu açıklamalar sosyal medyada gündem olurken Bilal Erdoğan'a destek verenler şu paylaşımları yaptı 👇

Karşı çıkanların paylaşımları ise şu şekilde 👇

Bunları da Mutlaka Oku

Yorumlar
bseozyrt

O saydıgın milletler varya.. Onlar tarihleri boyunca alfabeleri ve dilleri hiç bir zaman degişmemiş toplumlar. (Sadece Yunanlar Grekçeyi Yunancaya çevirerek dillerini modernleştirmiştir) Türk milleti ise kendi öz alfabesini bırakıp , arapların alfabesine geçiş yapmış kendi kültürüne , diline , töre ve adetlerine sırt çevirmiş asimile bir millettir. Atatürk 1000 yıldan fazla süre önce yapılmış bir hatayı harf devrimi ile düzeltmeye çalışmış ve sonuna kadar başarılı olmuştur.. Gelecegi de düşünerek özellikle latin alfabesi seçildi. Ama biraz geç oldu. Dünyanın %80 i hala Türkleri arap zannediyor

1 hafta Önce
bseozyrt

Bir de "Kıyafet degiştirmeden gelişen de var" demiş utanmadan :D Ulan sarıkla , takkayle gezen hangi millet gelişmiş acaba bir örnegini verseydin bari.. Boş adamın boş evladısın armut dibine düşer misali..

1 hafta Önce
TÜM YORUMLARI GÖR (290)
Bu içerikleri de okumak isteyebilirsiniz